صفحه اصلی اخبار خوزستان علما و مسئولان خوزستان در برابر ظلم ناروای دولت در انتقال آب بایستند

علما و مسئولان خوزستان در برابر ظلم ناروای دولت در انتقال آب بایستند

0 خواندن ثانیه
0
0
25

آیت الله عبدالکریم فرحانی، عضو مجلس خبرگان رهبری در واکنش به حاشیه‌های پیش آمده در سفر رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به خوزستان و درگیری لفظی نمایندگان استان با عیسی کلانتری بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: مسئله انتقال آب از سرشاخه‌های رودخانه کارون به بهانه‌های مختلف، از لحاظ اقتصادی، شرعی، سیاسی و امنیتی هیچگونه توجیهی ندارد و این مسئله بالأخص در سال‌های أخیر با تکیه بر مستندات علمی و عینی، در جلسات مختلف کار‌شناسی و مدیریتی به اثبات رسیده است.

در این بیانیه می‌خوانیم: با این حال اقدامات تأمل برانگیز دولتمردان در پیگیری و تصویب طرح‌های مختلف، جهت انتقال آب استان خوزستان به بخش‌های دیگر، جای تأسف و یأس از مجموعه مدیریتی دولت دارد.

در بیانیه آیت الله فرحانی عنوان شده است: اگرچه نمایندگان خبرگان رهبری استان خوزستان، در نامه‌ای به رئیس جمهور با شرح معضلات کلان، خواستار ورود مستقیم و مستقل به مشکلات مهم خوزستان شده و اینجانب در نطق خود در صحن علنی مجلس خبرگان رهبری در اجلاسیه‌های أخیر به کم توجهی بخش‌های مختلف دولت به مشاکل زیست محیطی و اقتصادی استان، اعتراض نمودم و از طرف دیگر سایر علما و مسئولین دلسوز خوزستان، در جلسات متعدد عمومی و خصوصی، به مقابله با این قبیل اقدامات دولت پرداخته‌اند؛ لکن نه تنها با بازخورد روشن و مسئولانه‌ای مواجه نشده‌ایم، بلکه نامه أخیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گواه بی‌توجهی به وضعیت موجود استان خوزستان است.

در ادامه بیانیه آمده است: در حالیکه با توجه به تغییرات زیست محیطی، خشک شدن تالاب‌‌های مهمی همچون تالاب هورالعظیم، از بین رفتن نخلستان ‌های اطراف شهرهای آبادان و خرمشهر به واسطهٔ پیشروی آب دریا، شدت گرفتن و دائمی شدن پدیده ریزگرد‌ها و کمبود یا نبود آب شرب سالم در بخش‌های مختلف استان، می‌بایست در اجرای طرح ‌های انتقال آب از سر شاخه ‌های رودخانه‌‌های خوزستان، بازنگری و تغییر اساسی صورت گیرد، مع الأسف می‌بینم متولی امر نظارت بر محیط زیست، در نامه‌ای محرمانه، خود متولی نابودی آن شده و در پی اجرای طرحی است که به طبیعت و معیشت استان خوزستان ضربه‌ای مهلک خواهد زد.

این بیانیه تأکید دارد: اینجانب به صراحت اعلام می‌کنم که عدم توجه با این مسائل، و اقداماتی از این قبیل، بر خلاف مصالح کشور می‌خوانیم و انقلاب اسلامی است. عدم توجه به اشتغال جوانان خوزستان که نمونه بارز آن، اتفاقات أخیر پیرامون وزات نفت است، عدم توجه به مصائب محیط زیست استان که در اقدام أخیر رئیس سازمان محیط زیست، مشهود است، نتیجه‌ای جز دلسردی و یأس مردم نسبت مجموعه مدیریتی کشور نخواهد داشت.

در انتهای این بیانیه آمده است: بر همین اساس از همه علما و مسئولین ذیربط استان تقاضا دارم که در مقابل این ظلم ناروا و بی‌عدالتی آشکار بایستند و برای استیفای حق مردم صبور و رنج ‌کشیده‌ ی خوزستان از هیچ تلاشی فروگذاری نکنند.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در اخبار خوزستان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی

خوزستان در خط بحران آب

 مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران امروز اعلام کرد  5 استان که خوزستان هم جزو آن‌هاست در…