11 هزار اصله نهال خرمای پیارم برای احداث نخلستان در شوش تامین شد

علیرضا ملک زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توزیع نهال خرمای پیارم را اقدامی در راستای ایجاد نخلستان های تجاری و تولید محصول باکیفیت و بازار پسند خرما در شهرستان شوش برشمرد و گفت:این تعداد نهال با پیگیری نماینده مردم شوش در
مجلس شورای اسلامی و جهاد کشاورزی تامین شده و در حال توزیع بین کشاورزان است.
وی توسعه کشت ارقام تجاری خرما، اقتصادی کردن بخش کشاورزی و اشتغال پایدار را از مهمترین اهداف اجرای این طرح در شهرستان عنوان کرد و گفت:کشت نهال خرمای پیارم در شوش از بهمن ماه آغاز شده و 2 ماه ادامه دارد.
ملک زاده تعداد نهال خرمای کشت شده در هر هکتار نخلستان را 156 اصله عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود این نهال ها ظرف مدت پنج سال بارور شوند.
وی افزود: قیمت یارانه ای هر اصله نهال پیارم 250 هزار ریال است در صورتی که قیمت تمام شده آن در بازار حدود یک میلیون و 500 هزار ریال می باشد.
ملک زاده گفت:خرمای پیارم از نوع خرمای تجاری و درجه یک بوده که به دلیل کیفیت مناسب و بازار پسندی از جمله خرمای صادراتی محسوب می‌شود،خرما پیارم تاکنون به خوبی توانسته توجه بازارهای جهانی را به خود جلب نماید.
وی بیان کرد:برای تامین این تعداد اصله نهال خرمای پیارم 28 میلیارد ریال هزینه شده است.
خرمای پیارم، مرغوبترین و گرانترین خرمای جهان می باشد و به خرمای شکلاتی معروف است که به علت خشک بودن و قابلیت نگهداری طولانی مدت طرفداران زیادی در بازارهای داخلی و خارجی دارد.
در شهرستان شوش بیش از 299 هکتار نخلستان وجود دارد که حدود 200 هکتار آن بارور می باشند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *