اختلاف پرورش دهندگان ماهی و یونجه کاران مانع تأمین آب طرح نهال‌کاری است

 احمد مطیعی امشب در جلسه هماهنگی مصوبات دولت که در محل سالن جلسات حوزه استاندار برگزار شد، اظهار کرد: در سال گذشته بر اساس مصوبه هیئت دولت موظف شدیم از اسفند 95 تا 96 حدود 7 هزار هکتار در کانون‌های بحرانی گردوخاک نهال‌کاری کنیم.

وی افزود: در فرصت کمی که داشتیم موفق شدیم 4 هزار و 984 هکتار در اسفند 95 و فروردین 96 کشت کنیم در این زمینه 16 قرارداد با پیمانکار محلی، ناظرین و مشاورین 3 قرارداد و یک قرارداد با تولیدکنندگان نهال منعقد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با تأکید بر اینکه در حال حاضر از میزان نهال‌های کشت‌شده به 70 درصد سبزینگی رسیدیم، عنوان کرد: بااعتباری که در سال 96 برای نهال‌کاری تخصیص یافت مقرر شد 19 هزار هکتار نهال‌کاری و 12 هزار هکتار مدیریت چراگاه اجرا شود.

وی با ابراز تأسف از به تعویق افتادن مدیریت چراگاه گفت: به‌منظور اجرای پروژه نهال‌کاری برای 20 هزار هکتار مناقصه برگزار و 35 قرارداد منعقد شد.

مطیعی با تأکید بر اینکه اکنون برای حدود یک هزار و 900 هکتار با جوامع محلی توافق شده که پیمانکاران کار را انجام دهند، عنوان کرد: امیدواریم تا زمان باقی‌مانده تا پایان سال بر اساس توافقات صورت گرفته با مردم محلی سطح کار را بالا ببریم.

وی افزود: در حال حاضر تعداد شاغلینی که در حال انجام کار هستند حدود 44 نفر کارشناس و مابقی غیر کارشناس هستند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان بابیان اینکه مقررشده بود آب موردنیاز کشت نهال‌کاری از محل کانالی که توسط جهاد نصر احداث‌شده تأمین شود اما به آب مطمئنه‌ای نرسیدیم، بیان کرد: حدود 47 کیلومتر کانال اصلی به‌منظور تأمین آب نهال‌کاری در کانون‌های فوق بحرانی احداث و شبکه‌های فرعی نیز در حال انجام است اما به دلیل مسائلی که گریبان گیر پروش دهندگان ماهی و یونجه کاران است نتوانستیم آب موردنیاز تأمین کنیم.

وی با اشاره به اعتباری که به‌منظور تثبیت شن‌های روان اختصاص داده‌شده، گفت: میزان این اعتبار 102 میلیارد تومان است که تاکنون حدود 40 درصد آن پرداخت‌شده است.

مطیعی بابیان اینکه بر اساس مصوبه ملی 10 هزار هکتار را باید مالچ پاشی کنیم، عنوان کرد: این مصوبه به‌منظور مالچ پاشی در عرصه‌های شنی است و نه در عرصه‌های ریزگرد.

وی افزود: قرارداد مربوط به مالچ پاشی منعقد شده و 12 هزار و 300 هکتار قرارداد عقد کردیم، تاکنون کار مالچ پاشی حدود 5 هزار و 600 هکتار تمام‌شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *