رامهرمز شهری با پتانسیل بالای آلودگی و فاقد ایستگاه پایش هوا!

آلودگی هوا به طرق گوناگونی می‌تواند بر سلامت انسان‌ها در درازمدت و کوتاه‌مدت اثر بگذارد. تأثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف متفاوت بوده و آسیب‌پذیری برخی افراد مانند بیمار‌های قلبی و عروقی، کودکان و سالمندان در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از سایرین است.

معمولاً در فصل زمستان و به دلیل پدیده وارونگی دما موضوع آلودگی مشکلاتی را پدید می‌آورد و باعث می‌شود تا دستگاه‌های ذی‌ربط و مسئولین مربوطه با توجه به اعداد و ارقامی که در اختیار دارند تصمیماتی را اخذ کنند و اگر بنا باشد اطلاع‌رسانی هم به مردم انجام شود بر مبنای همین اعداد و ارقام اعلام می‌کنند.

رامهرمز به‌عنوان یکی از شهرستان‌های خوزستان در چند سال اخیر مثل دیگر شهر‌های استان تحت تأثیر پدیده گرد‌و‌غبار با منشاء داخلی و خارجی قرارگرفته و بارها در طول سال شاهد روزهای آلوده بوده است.

البته در کنار هوای آلوده ناشی از ریزگردها و آلودگی‌های خطرناک کارخانه سیمان خوزستان باید یادآور شد که در رامهرمز بیش از چند صد حلقه چاه نفت وجود دارد که روزانه به‌وسیله چندین هزار فلر مواد سمی و آلوده وارد هوای این شهرستان می‌شود.

وزش هر باد شدیدی از سمت جنوب و شرق این شهرستان در طول سال و مجاورت با شهرهای صنعتی و نیمه‌صنعتی آلوده‌ای همچون اهواز، ماهشهر و امیدیه نیز از دیگر علل آلوده شدن هوای این شهرستان است.

آلودگی‌ای که اندازه، عدد و میزان آن و نهایتاً خطرات ناشی از آن تاکنون به دلیل نبود ایستگاه پایش کیفی هوا هیچ‌وقت در این شهرستان مشخص نشد؛ و شاید عجیب برسد که چطور ممکن است در شهرستانی بااین‌همه چاه نفت و گاز و این‌همه پتانسیل آلودگی هوا اما ایستگاه سنجش آلودگی وجود نداشته باشد!

با توجه به مشکلات و معضلات نام‌برده فوق می‌طلبد که اداره حفاظت محیط‌زیست رامهرمز ضرورت راه‌اندازی ایستگاه پایش هوا را مدنظر قرار داده و با توجه به خطرات ناشی از آلودگی بحث سلامت مردم را در اولویت کاری خود بگنجاند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *