سریال ادامه دار «بارانِ خاکسترِ نیشکر» در اهواز

 بی‌مقدمه پیداست که اهواز دیگر جای زندگی کردن نیست به عبارت دقیق‌تر باید گفت کسی برای اهواز و مردم آن تره هم خرد نمی‌کند.

وجود روزهای خاکی با گذشت بیش از یک دهه از وقوع آن و یا دوده حاصل از سوختن فلرهای نفتی از زمان بوق! تاکنون و همچنین خاکستر حاصل از سوختن مزارع نیشکر که همه و همه بر سر مردم اهواز و چند شهر دیگر خوزستان آوار شده‌اند گویای همین موضوع است.

موضوع تنگی نفس مردم اهواز و آمار قابل‌تأمل انواع سرطان آن‌ها در سال‌های اخیر و عدم توجه به مشکلات محیط زیستی خوزستان در دولتی که خود را دولت محیط‌زیست معرفی کرده است جای شکی باقی نمی‌گذارد که دولت نه تنها حال کار برای مردم را ندار بلکه هوای مردم این دیار را هم ندارد.

داشتن هوای پاک و سالم برای مردم دیار مهزیار اهوازی به یک رؤیا شبیه است رؤیایی خیالی که حتی در نقاشی کودکان این سرزمین هم‌جایی ندارد.

کارشناسان بیش از 60 درصد آلودگی شهر اهواز را از صنایع نفتی می‌دانند و حال آنکه مابقی هم سهم ریزگردها و کارخانه‌های بزرگ اطراف شهر است.

گردوخاک و دوده فلرهای نفتی دست‌بردار اهواز نیستند و کسی هم گوشش بدهکار معضلات آنان نیست اما چرا هر از چند گاهی خاکستر نیشکر مهمان خانه اهوازی‌ها می‌شود و بازهم صدا از جایی بلند نمی‌شود جای تأملی دوچندان دارد.

خاکستر برخاسته از آتش زدن مزارع نیشکر تا کیلومترها مناطق اطراف را آلوده می‌کند و بوی بد و حتی خاکسترهای آن آسایش را از ساکنان اهواز می‌گیرد و این در حالی است که سلامت مردم هم با توجه به دفع زهاب‌های نیشکر در رودخانه‌های استان بیش‌ازپیش به مخاطره می‌افتد.

کارشناسان بهداشت و درمان اهواز معتقدند که دود ناشی از سوزاندن نیشکر برای سلامتی مضر بوده و استنشاق دود و ذرات، برای افراد مشکلات تنفسی ایجاد می‌کند.

بارها کارشناسان و حتی برخی مسئولان از معضلات و چالش‌های جدی محیط زیستی نیشکر سخن به میان آورده‌اند ولی گویا تاکنون فاتح میدان نبودند و سریال خاکستر باران اهواز توسط نیشکر ادامه دارد اتفاقی که روز گذشته هم در اهواز اتفاق افتاده است.

در این میان اما مردم اهواز قربانیان اصلی پروژه‌های مخرب زیست‌محیطی در شهر خود هستند تا جایی که شهر سرسبز دیروز به آلوده‌ترین شهر جهان در حال حاضر تبدیل‌شده است.

بااین‌وجود نکته‌ای که اهوازی‌ها را متحیر کرده این است که دولتی که حرف از منشور حقوق شهروندی می‌زند و داعیه‌دار حفاظت از محیط‌زیست است چرا در قبال این‌همه عوامل مخرب زیست‌محیطی در شهرشان کاری نمی‌کند و حرکت نتیجه بخشی برای مردم انجام نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس، معضلات بی‌شمار شهر اهواز مردم را کلافه کرده است لذا انتظار عزم جدی مسئولان برای مقابله با حداقل یکی از چالش‌های زیست‌محیطی اهواز (خاکستر نیشکر) به دور از مماشات و نطق‌های سیاسی-اجتماعی به‌حق به نظر می‌رسد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *