برای بافت تاریخی دزفول طرح مرمتی ویژه در نظر گرفته می‎شود

صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان، محمدحسن طالبیان جمعه 18 اسفند 96 در بازدید از روند عملیات اجرایی پروژه برداشت پل روگذر و همچنین انجام کاوش در محوطه تاریخی شوش اظهار کرد: چنانچه احداث مسیر کمربندی شوش به‌فوریت مصوب شود بسیاری از معضلات شهرستان شوش نیز به‌تبع آن برطرف خواهد شد.

او افزود: تا زمانی که ورود ماشین‎های سنگین ممنوع و حجم ترافیک ترانزیتی از محل برداشته نشود، ایمنی لازم در محل ایجاد نخواهد شد.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور با تأکید بر این‎که ایجاد ایمنی در محل در سایه احداث جاده کمربندی اتفاق خواهد افتاد، افزود: خوشبختانه طی بازدید متوجه شدیم که مسیرهایی وجود دارند که با کمترین معارضی می‎توان از آن‎ها استفاده کرد.

او گفت: قرار بر این شد که کارشناسان اداره کل راه و شهرسازی استان کل اطلاعات در این زمینه را آماده کنند و آن‎ها را در اختیار کمیته فنی تهران برای اقدامات مقتضی قرار دهند.

طالبیان در ادامه با اشاره به سفر به شهرستان دزفول و بازدید از محله لوریان این شهرستان تصریح کرد: لوریان یکی از محله‎هایی است که دارای بیشترین اثر تاریخی ثبت‌شده در فهرست آثار ملی است؛ بااین‌حال، موضوعی که بناهای این محله را تهدید می‎کند و ازجمله برای خانه آرامش ایجاد مشکل کرد، فرونشست‎هایی است که به دلیل عبور فاضلاب‎ها و چاه‎ها در حال رخ دادن است.

او تأکید کرد: سازمان آب و فاضلاب باید بامطالعه جدی در پی راه‎کار در خصوص عبور این فاضلاب‎ها و چاه‎ها باشد؛ ضمن آن‎که در بحث نشست زمین در این محله نیز باید مطالعات زمین‌شناسی برای تثبیت زمین انجام شود و خانه‎هایی که دچار ترک و نشست شده‎اند را به‌سرعت باکار مهندسی مقاوم‎سازی و مرمت نهایی کرد.

معاون میراث فرهنگی کشور خبر داد: در این بازدید و طی صحبتی که با معاون وزیر راه و شهرسازی داشتیم، بنا شد بافت تاریخی دزفول با مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی به‌صورت یک طرح ویژه دیده شود و اقدامات مرمتی در برخی محلات ازجمله لوریان به‌صورت پایلوت انجام شود.

او افزود: هفته آینده نیز جلسه‎ای را با مسئولان شهرستان و کارشناسان حوزه میراث و راه و شهرسازی برگزار خواهیم کرد و در خصوص نتایج این بازدید و مطالعات اولیه تصمیماتی را اتخاذ خواهیم کرد.

طالبیان درباره سفر به شوشتر و بازدید از اقدامات مرمت سازه‎های تاریخی این شهرستان نیز گفت: تعدادی کارهای مرمتی در شهرستان شوشتر در حال اجرا است اما به دلیل نرسیدن اعتبار، روند اقدامات، کند پیش رفته است.

او اضافه کرد: تا به امروز که 18 اسفندماه است هنوز اعتبارات تملک دارایی را دریافت نکرده‎ایم.

معاون میراث فرهنگی کشور با اشاره به موضوع جداره و بدنه سازه‌های آبی شوشتر بیان کرد: این مشکل از گذشته وجود داشته و اکنون کمی حادتر شده است و حل آن‌یک کار مهندسی را در رشته‎های مختلف می‎طلبد. خوشبختانه اطلاعات نقشه‎ها و زمین‎شناسی در این خصوص، در حال آماده شدن است، ضمن این‎که یک گروه آلمانی نیز قول همکاری در راستای تثبیت این جداره را داده‎اند.

او خاطرنشان کرد: بالای این جداره‎ها، مجموعه‎ها و خانه‎هایی وجود دارند که هم خود ناایمن هستند و هم برای جداره ایجاد ناامنی می‎کنند و باید وضعیت تملک آن‎ها را در وهله اول مشخص کرد.

طالبیان پس از شوشتر، از پروژه در حال ساخت موزه منطقه‌ای در اهواز دیدن کرد و پیشرفت کار و مسائل فنی آن را از نزدیک بررسی کرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *