تحصیل دختران از اولویت‌های مهم آموزش‌وپرورش خوزستان است

اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش خوزستان محمد تقی زاده صبح یکشنبه 26 فروردین‌ماه 97 در حاشیه بازدید مدیرکل بانوان وزارت آموزش‌وپرورش از مدارس محروم گفت: طی سال‌های اخیر با اجرای برنامه توسعه آموزش‌وپرورش، بسیاری از شاخص‌های آموزشی در استان خوزستان با رشد روبه‌رو شد.

 وی تربیت‌بدنی، بهداشت و توجه به مدارس دختران را بخشی از این شاخص‌ها عنوان کرد و گفت: با توجه به وجود شرایط خاص فرهنگی در برخی از نقاط استان خوزستان، باید تلاش شود تا با اصلاح نوع نگاه به دختران، دیدگاهی که از تحصیل آن‌ها ممانعت به عمل می‌آورد را اصلاح کرد.

تقی زاده درعین‌حال استان خوزستان را استانی دوزبانه دانست و اضافه کرد: استان خوزستان دارای یک‌صد هزار دانش‌آموز پایه اول دبستان و یک هزار و 500 نوآموز پیش‌دبستانی است و اجباری شدن دوره پیش‌دبستانی طی دو سال گذشته باهدف جلوگیری از افت تحصیلی و بازماندگی از تحصیل در این استان انجام‌شده است.

وی توسعه پیش‌دبستانی و سوادآموزی را از اولویت‌های دیگر برنامه توسعه آموزش‌وپرورش خوزستان عنوان کرد و گفت: استان خوزستان توانست طی سال گذشته در جذب نوآموزان پیش‌دبستانی رتبه اول کشوری را به دست آورد.

تقی زاده با اشاره به اینکه خوزستان استانی با درآمدهای بالای نفتی است، گفت: علی‌رغم اینکه خوزستان با بهره‌گیری از منابع نفتی دارای رتبه دوم اقتصادی کشور است اما آموزش‌وپرورش دارای 1 میلیارد و 200 میلیون تومان سرانه برای 1 میلیون دانش‌آموز است که این امر ما را با چالش کمبود منابع و اعتبارات روبرو کرده است.

وی کمبود نیروی انسانی را یکی دیگر از مشکلات در آموزش‌وپرورش خوزستان برشمرد و تصریح کرد: پیشرفت و توسعه در آموزش‌وپرورش مرهون نیروی انسانی است و آموزش‌وپرورش خوزستان با کمبود 15 هزار معلم و دارا بودن 40 هزار کلاس درس، در این حوزه با چالش روبه‌روست. ازاین‌رو مجبور شدیم کمبود نیروی آموزشی را از طریق 220 هزار ساعت حق‌التدریس و به‌کارگیری نیروهای حق‌التدریس جبران کنیم و آموزش‌وپرورش خوزستان بالاترین آمار حق‌التدریس در کشور را به خود اختصاص داده است.

 گفتنی است مدیرکل امور زنان و خانواده وزارت آموزش‌وپرورش باهدف اجرای طرح خواهرخواندگی در دبستان‌های خوزستان به این استان سفرکرده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *