فاصله 4 کیلومتری دانش آموزان روستای «مراونه بیت صحین» تا آینده

اینجا روستای ” مروانه بیت صحین ” است جایی که چراغ علم و دانش مانند خانه‌های روستاییان زودتر از جاهای دیگر رو به خاموشی می‌رود تا دانش آموزان روستا کودکانه‌های خود را به‌جای گذراندن در پشت نیمکت‌های مدرسه شاید در کنار همسالان خود در خیابان و گاهی در کنار پدران و مادران خود در مزارع کشاورزی بگذرانند.

در روستاهای استان ذائقه زندگی روستایی برای کودکان با زندگی شهری فرق دارد و کودک روستایی پیش از هر چیزی ابتدا با مشکلات محیط خود جامعه‌پذیر می‌شود.

توزیع مدارس در مناطق مختلف استان و ازجمله روستاها از توزیع عادلانه و مناسبی برخوردار نیست به همین دلیل جمعیت دانش‌آموزی مناطق روستایی به دلیل دوری مسیر مدارس در مناطق دیگر، نصف و در بیشتر مواقع به حداقل می‌رسد.

و در مرحله گذر تحصیلی دانش آموزان روستایی از ابتدایی به مقاطع دیگر بیشترین آسیب متوجه دختران است که یا به دلایلی معیشتی و فرهنگی از ادامه تحصیل بازمی‌مانند و یا خانواده‌هایشان اجازه دور شدن برای تحصیل به آن‌ها را نمی‌دهند.

الان باید دیپلم داشته باشم

کوثر مروانی یکی از دانش آموزان روستای “مروانه بیت صحین” است که تنها تا مقطع ابتدایی درس‌خوانده است، وی می‌گوید: الآن فقط می‌توانم بخوانم و در نوشتن ضعیف هستم چون بین درس خواندن من خیلی فاصله افتاده است.
وی می‌افزاید: در مدرسه ما دختران و پسران با هم در یکجا درس می‌خوانند که به این دلیل خیلی از خانواده‌ها با درس خواندن دخترانشان در داخل روستا هم مخالف هستند.
کوثر که اکنون 21 ساله و متأهل است، درحالی‌که می‌خندد عنوان می‌کند: اگر درسم را ادامه می‌دادم الآن دیپلمم را گرفته بودم.

معصومه دو ماه از مدرسه عقب افتاد

معصومه اما خواهر دیگر کوثر است که اکنون در کلاس هفتم ابتدایی درس می‌خواند و علاقه زیادی به درس خواندن دارد، پدرش می‌گوید: امسال دو ماه طول کشید تا توانستم یک سرویس مطمئن برای دخترم هماهنگ کنم تا دخترم را به مدرسه الهایی ببرد همین هماهنگی برای گرفتن سرویس سبب شد معصومه در آذرماه به مدرسه برود و 2 ماه از درس خود عقب بماند.

از پدر معصومه سؤال می‌کنم چطور شد که کوثر درسش را ادامه داد؟ و او پاسخ می‌دهد: اگر به امید کمک آموزش‌وپرورش بمانیم که سرویس ایاب و ذهاب برای بچه‌های ما فراهم کند دختران ما از تحصیل باز می‌مانند.

هاجر از دیگر دختران این روستا است که تنها درآمد خانواده‌اش از طریق کار کردن در زمین‌های کشاورزی دیگران تأمین می‌شود.

برادر هاجر می‌گوید: پدرم نمی‌تواند هزینه‌های ایاب و ذهاب ما را پرداخت کند به همین دلیل نه تنها هاجر بلکه همه ما درسمان را ادامه ندادیم.

مدرسه فرسوده سهم دانش آموزان روستا

عادل کردانی عضو شورای روستای ” مراونه بیت صحین” در این رابطه اظهار کرد: تنها دبستان این روستا 3 کلاس درسی دارد که به‌وسیله یک دیوار گچی از یکدیگر جدا شده‌اند.
وی افزود: دبستان این روستا آن‌قدر قدیمی و فرسوده است که چنانچه با حوادثی چون باران شدید و یا زلزله خفیف مواجه شویم با توجه به ایمن نبودن سقف کلاس‌ها به‌طور حتم خطر جدی زندگی دانش آموزان را تهدید می‌کند.

عضو شورای روستای مراونه بیت صحین بیان کرد: با توجه به شرایط ساختمان مدرسه بارها برای بیمه دانش‌آموزان از طریق آموزش و پرورش اقدام کردیم اما مسئولان آموزش‌وپرورش معتقدند دانش آموزان خودبه‌خود بیمه هستند.

بازماندن از تحصیل به دلیل دوری از مدرسه

کردانی با بیان اینکه فاصله این روستا تا شهر الهایی 5 کیلومتر و تا اهواز 30 کیلومتر است، عنوان کرد: دانش آموزان این روستا پس از اتمام دوران ابتدایی برای ادامه تحصیل باید به شهر الهایی و یا اهواز بروند و چون اغلب خانواده‌ها از پرداخت هزینه‌های ایاب و ذهاب دانش آموزان ناتوان هستند فرزندان آن‌ها از تحصیل باز می‌مانند.

وی افزود: در گذشته با همکاری آموزش و پرورش و دهیاری هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان پرداخت می‌شد اما اکنون آموزش و پرورش زیر بار هزینه‌ها نمی‌رود.

کردانی با اشاره به مختلط بودن کلاس‌های درس دانش آموزان این مدرسه گفت: امسال از تعداد 20 دختر دانش‌آموز این دبستان تنها 5 دختر با هزینه خانواده‌هایشان موفق به ادامه تحصیل شدند و مابقی به دلیل دوری مسیر و هزینه‌های ایاب و ذهاب از تحصیل بازماندند.

خیرین ورود کنند

وی با تأکید بر اینکه بارها مشکلات کمبود فضای آموزشی و نبود امکانات لازم برای تحصیل دانش آموزان را از طریق آموزش و پرورش، نوسازی مدارس، بخشداری و… دنبال کردیم، بیان کرد: نوسازی مدارس پاسخ می‌دهد احداث مدرسه جدید به 150 میلیون تومان بودجه نیاز دارد که در توان ما نیست و باید منتظر کمک خیرین باشیم.

سید مرتضی فاضلی دهیار روستای مراونه بیت صحین نیز با ابراز نگرانی از احتمال رخ دادن حادثه‌ای در مدرسه صحبت‌هایش را آغاز می‌کند و می‌گوید: ساختمان قدیمی و فرسوده مدرسه نگران‌کننده است ضمن اینکه در فصل گرما و سرما دانش آموزان با مشکل سرمایشی و گرمایشی مواجه هستند.

وی با بیان اینکه حیاط مدرسه سنگ‌فرش است، افزود: تنها مدرسه روستا نه سرویس بهداشتی مناسب و تمیز و نه آب‌سردکن دارد.

فاضلی بیان کرد: یک فرد خیری از اهل رشت یک فضای یک کلاسه برای پیش‌دبستانی احداث کرد که نمی‌توان استفاده دیگری از این فضا کرد.

مناطق آسیب پذیریر در اولویت ساخت مدرسه

رضا رضایی مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان خوزستان در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر اینکه توزیع مناسب مدارس بر چه اساسی در مناطق مختلف استان صورت می‌گیرد، اظهار کرد: پس از دریافت درخواست‌ها در خصوص احداث مدرسه اعتبار موردنیاز آن از طریق سازمان برنامه‌وبودجه تعیین و در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان توسط فرماندار مصوب می‌شود.
وی با بیان اینکه در خصوص روستای مروانه بیت صحین حضور ذهن ندارم کجا است، گفت: مقرر شد امسال مناطقی که آسیب‌پذیرتر هستند در اولویت‌های آموزش‌وپرورش به لحاظ افزایش فضای آموزشی آن‌ها قرار بگیرند.

رضایی با تأکید بر اینکه هیچ کشوری در دنیا به لحاظ اعتباری توانایی احداث مدرسه در همه مناطق خود را ندارد، بیان کرد: بهترین و مناسب‌ترین راه‌حل این مشکل فراهم کردن سرویس ایاب و ذهاب برای دانش آموزان تا محل تحصیل است.

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان خوزستان عنوان کرد: چنانچه احداث مدارس به‌اندازه نیاز نیز صورت گیرد مطمئناً آموزش و پرورش نمی‌تواند تعداد آموزگار موردنیاز را در اختیار این مدارس بگذارد.

به‌طور حتم بازماندگی دانش آموزان از تحصیل معلول عوامل مختلفی ازجمله محرومیت، شکاف طبقاتی موجود در اجتماع، دوری از مراکز آموزشی و شاید فقر فرهنگی والدین دانش آموزان باشد که به‌تدریج این جمعیت از دانش آموزان به چرخه آسیب‌های اجتماعی واردشده و در شخصیت‌های متفاوتی مانند کودکان کار، آسیب‌دیده و دارای انحراف اجتماعی ظاهر می‌شوند.

در این میان بیشترین آسیب متوجه دختران بازمانده از تحصیل به‌عنوان مادران آینده می‌شود به این صورت که به دلیل ساختار سنتی جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند در سنین پایین متأهل شده و از پرورش نسل باسواد ناتوان‌اند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *