ترور «صالح الصماد» توسط عربستان باید توسط جامعه بین المللی محکوم شود

جبار سعیداوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اهواز، با اشاره به تحولات اخیر منطقه و شهادت «صالح الصماد» از سران مقاومت در کشور یمن اظهار کرد: عربستانی‌ها و تحالف عربی با چراغ سبز آمریکایی‌ها چندسالی است که جنگ را علیه مردم بی‌دفاع یمن آغاز کرده‌اند.

وی افزود: عربستان برای جلوگیری از هرگونه تحولی در منطقه که ممکن است به ضرر آمریکایی‌ها باشد توانسته است انقلاب یمن را تاکنون سرکوب و کشتار بسیار فجیعی را در این منطقه انجام دهد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه منطقه غرب آسیا آبستن حوادث زیادی است، گفت: این منطقه از جهت جغرافیایی یک اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد و به اصطلاح  «ژئوپلیتیک» است. اهمیت این منطقه بسیار حساس برای این است که این نقطه به آب‌های آزاد بین المللی راه دارد و منبع انرژی است.

سعیداوی بیان کرد: در این منطقه منابع مهم انرژی وجود دارد و تنگه مهم باب المندب، تنگه هرمز و کانال سوئز در این نقطه قرار دارند. این منطقه محل تردد کشتی‌های نفتی و تجاری است و به‌ عنوان یک منطقه مهم و شاه‌راه اقتصادی جهان محسوب می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: به خاطر وجود این همه منابع و موقعیت جغرافیایی مهم، این منطقه همیشه مدنظر استکبار جهانی قرار دارد، لذا هیچ وقت روی آرامش را نمی‌بیند و دشمنان با نقشه‌های متعدد اینجا را به چالش کشیده‌اند و جنگ‌های نیابتی را در این منطقه مدیریت کرده‌اند.

این کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: سردمداران کشورهای عربی برای حفظ کرسی‌های خودشان ملت‌های بی دفاع را قلع و قمع و به خاک و خون می‌کشانند. کشور یمن در این جنگ نابرابر توانسته است تا الان مقاومت بکند و عربستان را به چالش جدی بکشاند. عربستانی‌های که پول‌های نفت را به سمت آمریکایی‌ها سرازیر می‌کنند و پیشرفته‌ترین اسلحه را خریداری می‌کنند، در برابر مردم بی‌دفاع یمن که اسلحه‌های بسیار ابتدایی دارند نتوانسته‌اند اقدامی بکنند.

سعیداوی عنوان کرد: امروز عربستانی‌ها از این اتفاقات بسیار مستاصل و عصبانی شده‌اند، لذا دست به کشتارهای بی رحمانه می‌زنند و مجالس عزا و عروسی مردم یمن را به خاک و خون می‌کشانند.

وی بیان کرد: جنگ عربستان و یمن منتج به نتیجه‌ی مطلوب برای عربستانی‌ها نخواهد بود و قطعا عربستانی‌ها شکست خورده‌ی این جنگ خواهند بود و این اقدامات مذبوحانه که اخیرا توسط آنان صورت گرفت، نشان دهنده‌ی استیصالشان است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه عربستانی‌ها از این جنگ فرسایشی خسته شده‌اند اظهار کرد: عربستانی‌ها فکر می‌کردند که در مدت بسیار کوتاهی می‌توانند به نتیجه مطلوب خود برسند، ولی الان به دنبال خروج از این باتلاق هستند و با انجام عملیات‌های ایذایی به‌دنبال از بین بردن سران مقاومت یمن هستند.

سعیداوی گفت: عربستان به دنبال حذف سران مقاومت در یمن است و سازمان‌های جاسوسی فرانسه، آمریکا و اسرائیل  در تعیین نقطه حضور این شخصیت‌ها نقش بسیار اساسی و ویژه‌ای دارند.

این استاد دانشگاه افزود: اقدام اخیر عربستان در ترور «صالح الصماد» باید توسط جامعه بین المللی محکوم شود. البته سازمان‌های زیادی در جهان این اقدام عربستان را محکوم کردند و این کار آنان محکوم به شکست است.

وی در پایان گفت: سازمان بین‌الملل باید اقدامات جنایت کارانه عربستان را محکوم و از حقوق مردم مظلوم یمن دفاع کند

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *