آیا استاندار محترم دست پیش را گرفته است تا پس نیفتد؟

استاندار خوزستان در جلسه شورای اشتغال خوزستان از عملکرد ضعیف برخی دستگاه‌های اجرایی در تحقق طرح‌های اشتغال‌زایی در روستاها انتقاد کرده و گفته با این رویه کاری به‌طور حتم هیچ فعالیتی به سرانجام نمی‌رسد و در سطح جامعه نارضایتی به وجود می‌آید.

وی از وضعیت بیکاری در بخش اسماعیلیه گلایه کرده است و گفته در این بخش جوانان بیکار زیادی وجود دارد که آن‌طور که انتظار می‌رود، نه راهنمایی شده‌اند و نه آموزش و نه شرایط کار برای آن‌ها تشریح شده است.

هر چند انتقاد شریعتی از دستگاه‌های اجرایی و نگرانی وی از ایجاد نارضایتی در جامعه را ارج می‌نهیم و گلایه‌مندی  استاندار از بی‌توجهی به بیکاران جای تقدیر دارد اما علامت بزرگی که ایجاد می‌شود این است که انتقاد مدیر ارشد اجرایی استان از وضعیت موجود چه معنایی می تواند داشته باشد؟ مگر نه اینکه  وی باید پاسخگو چنین وضعیتی باشد پس چرا در نقش یک منتقد ظاهر شده است؟ آیا استاندار محترم دست پیش را گرفته اند تا پس نیفتد؟

ظاهرا این شیوه استاندار مبنی بر “دست پیش را بگیر تا پس نیفتی” مبتنی بر دکترین دولت آقای روحانی است روحیه‌ای که از رئیس‌جمهور سرچشمه گرفته و در سایر مدیران دولت هم جاری و ساری است یعنی مدیر و مسئولی که وظیفه اش حل مشکلات است خود در نقش یک منتقد و مطالبه گر حاضر می‌شود از مشکلات گلایه می‌کند و جالب تر خواستار حل شدن مشکلات می‌شود!

استاندار خوزستان و برخی دیگر از مدیران دولت یازدهم پیرو منش رئیس‌جمهور محترم، فراموش کرده‌اند که  کرسی مسئولیت، جایگاه مطالبه نیست، بلکه جایگاه پاسخگویی است. این مردم و رسانه‌ها هستند که باید از مسئولین اجرایی سؤال و مطالبه کنند که  چرا آن همه وعده‌ انتخاباتی برای حل مشکل بیکاری و معیشت مردم داده شد امروز بر زمین مانده اند. نه اینکه مدیران از اوضاعی که خود ایجاد کرده‌اند گلایه کنند و جای شاکی و متشاکی را عوض کنند.

برای غلط بودن این روند کافی است به واکنش مقام معظم رهبری به این نوع برخورد رئیس‌جمهور بسنده کنیم که وقتی در دیداری در جایگاه یک مطالبه گر و منتقد وضع موجود ظاهر شدند و پشت تریبون منبری از باید این شود و آن بشود گفتند. آیت‌الله خامنه‌ای ضمن اعتراض به رویه مذکور با طرح این سؤال که «مخاطب این بایدها کیست؟» به مخاطب بایدها اشاره و تأکید کردند که «این بایدها غیر از خود آقای دکتر روحانی و تیم کاری‌شان در دولت دوازدهم، هیچ‌کس دیگر [نیست]»؛

آقای شریعتی عزیز! توصیه ما عمل به همین تذکر مقام معظم رهبری به رئیس جمهور و تیم کاری دولت است  طبق این تذکر باید بدانید که مخاطب انتقادهای خودتان دقیقاً خودتان هستید اگر خوزستان امروز با مشکلات عدیده‌ای روبرو است بخشی از آن متعلق به کارنامه شماست از روزی که قبول کردید استاندار خوزستان شوید یعنی قطعا پتانسیل حل مشکلات  استان را  در خود دیده اید که این بار و امانت سنگین را پذیرفتید پس بهتر است به جای ایفای نقش در جایگاه منتقد و ناراضی، پاسخگوی وضع موجود باشید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *