ترخیص مصدومان حادثه انفجار گاز در اهواز

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از  اهواز، آیت‌الله محسن حیدری، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در همایش مدیریت خشکسالی و بررسی مشکلات کشاورزان و روستاییان اهواز در سالن همایش های بوستان این کلانشهر به فرموده پیامبر اکرم(ص) مبنی بر اینکه کشاورزان گنجینه های زمین هستند، بیان کرد: زیرا همه نیازهای بشر فرع از اصل حیات اند، جامعه حتی اگر پیشرفته باشد اما غذا نداشته باشد از بین می رود و کشاورزان همان گنجینه‌های مردمی و انسانی جامعه هستند.

وی به جایگاه خاص کشاورز و کشاورزی در خوزستان اشاره کرد و اذعان داشت: خوزستان جلگه ‌ای استثنایی و بی ‌نظیر بوده و خاک مستعد، آب و هوا و آفتاب مناسب این استان را در هیچ جای ایران نمیتوان در کنار هم یافت و وجود این 4 عنصر، در کنار هم سبب رشد و پیشرفت می شوند.

آیت الله حیدری در ادامه با اشاره به اینکه کشاورزان خوزستان در طول سال 2 یا 3 بار می ‌توانند عملیات کشت محصول داشته باشند افزود: با حل شدن برخی بحران‌ها و معضلات خوزستان اگر نتواند 100 درصد مواد غذایی کشور را تأمین کند، حدود 70 الی 80 درصد نیازهای کشور را تأمین می نماید.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان اظهار کرد: حدود 3 میلیون هکتار زمین حاصلخیز در خوزستان وجود دارد که مقام معظم رهبری در سال 75 ایده احیا 2 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی را مطرح کردند که در دولت های مخلتف ابتدا به 880 هزار هکتار و نهایتاً به 550 هزار هکتار تبدیل شد که 50 هزار هکتار آن مربوط به ایلام است و در خوزستان 4 برابر طرح رهبری زمین برای احیا وجود دارد که با اجرای ایده مقام معظم رهبری، خوزستان می تواند خدمت بزرگی به کشور داشته باشد.

وی تاکید کرد: مسئولان باید با هم‌اندیشی راهکارهای مناسبی برای حل مشکلات و معضلات پیدا کنند که یکی از این راهکارها تغییر الگوی کشت است.

آیت الله محسن حیدری با بیان اینکه کشاورزان اغلب برای برنجکاری در استان به روش غرق‌آبی عادت دارند و از ابتدای فصل کشت تا پایان آن آب را در زمین رها می کنند، بیان داشت: این شیوه باید تغییر کند و از روش خشکه‌کاری به آب کم تری نیاز دارد استفاده کنند و فرهنگ غرق‌آبی را کنار بگذارند، هرچند که خشکه‌کاری زحمت بیش تری برای 4 یا 5 بار آبیاری در ماه دارد، ولی در شرایط کنونی بهترین اقدام است.

وی در ادامه اظهار کرد: مشکل ما فقط خشکسالی نیست، بلکه انتقال آب یک سیاست غلطی است که از زمان رژیم پهلوی آغاز شد و توسط دولت‌های بعد از انقلاب تداوم پیدا کرد و اکنون در حال رسیدن به نتایج زیان بار این سیاست‌های غلط هستیم که نه تنها خوزستان بلکه همه کشور را متاثر کرده است.

آیت الله حیدری گفت: مسأله ریزگردها ناشی از انتقال آب های خوزستان، حداقل 21 استان کشور تحت تأثیر قرار داده است و وقتی پدیده ریزگردها رخ می‌دهد، نه تنها سبب تعطیلی مدارس و ادارات می شود، بلکه صنعت نفت که فقط دودش به چشم مردم خوزستان می رود و عایدات آن برای کل کشور استفاده می‌شود، تعطیل می‌ گردد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان اذعان داشت: در سدهای استان خوزستان بیش از 80 درصد انرژی برق‌آبی کشور تأمین می‌شود و با کم شدن آب پشت این سدها، کل کشور با مشکل تولید برق مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه امنیت ملی بر اثر انتقال آب تهدیدهایی به وجود خواهد آمد افزود: اصل انتقال آب با اهداف و آرمان‌های انقلاب و عدل و قانون سازگار نیست، و کدام دولت عادل و عاقل به خود اجازه می دهد تا جایی را به قیمت ویرانه شدن جای دیگری آباد کند.

آیت الله حیدری در ادامه اذعان کرد: برخی مسئولان مرکزنشین تنها مسائل استانی خود را در نظر می گیرند و برای تأمین آب کشاورزان فلان استان، کشاورزی خوزستان را با مشکل مواجه می‌کنند، بجای این کار چرا ذوب آهن اصفهان تعطیل و به جای دیگری منتقل نمی‌شود؟ چرا فضای سبز آن استان که رقمش بسیار بالاتر از میانگین کشور است و حتی در بالای کوه ها درخت کاشته اند و از آب کارون آبیاری می شود را کاهش نمی دهند؟

وی اظهار داشت: طبق آمار دقیق مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در اثر کمبود و انتقال آب 2 میلیون اصله نخل بین 30 تا 100 درصد خسارت دیده‌اند، ما و نمایندگان استان در مجلس تلاش خود را می‌کنیم، اما آن هایی که ابزار، قدرت و وزارت نیرو در دست آن ها است، هر کاری که بخواهند انجام می‌دهند.

آیت الله محسن حیدری گفت: حتی طرح دو فوریتی انتقال ندادن آب که با تلاش نمایندگان خوزستان در مجلس مطرح شد، با مخالفت مواجه شده است. این طرح، طرح خوبی است اما به نمایندگان و مسئولین دیگر از اهمیت آن برای کل کشور و امنیت ملی باخبر نیستند.

وی در پایان تاکید کرد: از مسئولان می‌خواهم که روشنگری را در دستور کار خود قرار دهند و ابعاد زیان بار انتقال آب که جنبه ملی دارد را بیش تر مطرح کنند، زیرا تجربه بنده نشان داده است این کار باعث توجه و تاثیرگذاری بیش تر بین مسئولان خواهد شد.

منبع :باشگاه خبرنگاران جوان/گ

انتقال آب از خوزستان عادلانه نیست

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *