جایی در دور دست با راهی ناهموار

 اعطای خدمات به شهروندان از سوی دستگاه‌های دولتی، لازمه برخورداری از زیرساخت‌های لازم، اماکن مجهز و ایجاد بستری مناسب برای تسهیل در دسترسی عموم است.

حال اگر مکان مورد اشاره در حوزه بهداشت نیز باشد، مولفه‌های لازم و شاخص‌های واجب برای جانمایی مکانی که قرار است به شهروندان خدمات ارائه کند، متفاوت‌تر و دارای حساسیت بیشتری خواهد بود.

دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهرستان آبادان، به‌عنوان متولی بهداشت و درمان منطقه در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان با وجود اجرای طرح تحول نظام سلامت و ایجاد دگرگونی در امر بهداشت منطقه، کیفیت خدمات ارائه شده به شهروندان و امکانات، در برخی مراکز و پایگاه‌های بهداشتی و درمانی مورد انتقاد شهروندان بوده و نیاز مبرم به بهبود مکان و امکان دارد.

منظور از نظر نگارنده، مشخصا پایگاه بهداشتی امام حسن (ع) واقع در لاله 26 کوی فیه آبادان است که در محیطی دور افتاده از سایر نقاط شهر، نشانی نامفهوم برای غالب شهروندان، منطقه مسکونی و در مجاورت محل زندگی شهروندان ساکن در آن نقطه از شهر آبادان واقع شده و مشکلات زیادی را برای مراجعه کننده به محل و ساکنان در محل ایجاد کرده که در این نگارش سعی شده به این موانع و معضلات پرداخته شود.

از آنجا که در این مرکز، کلیه امور مرتبط با صدور کارت بهداشت، انجام آزمایش‌های عدم اعتیاد، آزمایش‌های پیش از ازدواج و .. را در خود جای داده است، مسلما روزانه مراجعه کنندگان بسیاری برای استفاده از خدمات مرکز امام حسن (ع) آبادان در این مکان حضور یافته که با مشکلاتی همچون جانمایی نامناسب این مرکز روبرو هستند چرا که نشانی آن برای اکثریت غریب به اتفاق شهروندان ایجاد مشکل کرده و بر سر یافتن نشانی این محل، معضلات زیادی برای ایشان ایجاد شده است.

این مکان در محلی کاملا مسکونی و در میان منازل مردم در کوی فیه، لاله 26 و در یک فرعی ناهموار که در میان نخلستان‌ها نیز قرار گرفته است واقع شده، خیابانی فاقد آسفالت مناسب، فاقد توان برای پذیرش حجم بالایی از خودرو، فرعی کم عرض و فاقد مکان لازم برای توقف خودروها (که غالبا خودروها در مقابل منازل مردم متوقف می‌شوند) و دور افتاده برای افرادی که قصد دارند بدون وسیله نقلیه به این مکان مراجعه کنند، واقع شده است.

همچنین تابلوهای راهنمایی که مشخص کند چنین مرکزی در این مکان قرار گرفته است، وجود نداشته و بر سر خیابان اصلی، نبش ورودی خیابان فرعی و بر روی سردر ورودی این مرکز نیز، تابلویی با عنوان مرکز بهداشت نصب نشده است.

درب ورودی مرکز هیچ شباهتی به درهای ورودی یک ارگان دولتی ندارد به طوری که شان مراجعه‌کنندگان حفظ نشده و در محوطه داخلی مرکز بهداشت امام حسن(ع)، محیطی نامطبوع برگرفته از خاک و خاشاک و  فاقد نخستین شاخص‌های بهداشتی است.

گرچه در محیط داخلی و زیربنای ساختمان، نشانه‌هایی از یک مرکز نو ساخته وجود دارد و ارباب رجوع تا حدودی در حیطه رفاه، احساس متناسب با روحیات یک شهروند را دارا هستند، اما موضوعی که بسیاری از بانوان مراجعه کننده به این مرکز را آزرده‌خاطر ساخته، وجود سرویس‌های بهداشتی بانوان در مقابل دیدگان مراجعه کنندگان است که نیاز به اصلاح فوری دارد.

معاون بهداشت و رئیس مرکز بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان که چند ماهی به این سمت منصوب شده است، در پاسخ به معضلات موجود در مرکز بهداشتی امام حسن(ع)، به خبرنگار فارس گفت: این مرکز در بحث تعمیرات به پایان سال گذشته برخورد کرد و چون تعمیرات آن در دو فاز قرار بر انجام آن بود، تعمیرات طبقه فوقانی این مرکز به پایان رسید و طبقه همکف آن به‌زودی در فاز دوم شروع به کار خواهد شد.

وی افزود: در خصوص جانمایی این مرکز نیز، اتفاقی است که رخ داده و ما باید منتظر اهدای یک زمین برای احداث مراکز خود باشیم، اما از دلیل انتخاب این مکان اطلاع ندارم چرا که این مرکز در سال‌های گذشته راه‌اندازی شده است.

رئیس مرکز بهداشت و درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان اذعان کرد: در سایر موارد انتقادها وارد و مورد قبول ما نیز واقع است، چرا که محوطه بیرونی آن متناسب و در شان مراجعین نیست، این مکان فاقد پارکینگ است و مشکلات زیادی برای ساکنان محل ایجاد شده است.

محمدیان یادآور شد: سرویس بهداشتی بانوان که در انظار عموم قرار گرفته است، با توجه به تسهیل در امور برای بانوان، این مکان در طبقه همکف قرار گرفته است و تغییر آن در دستور کار قرار گرفته و قرار است در آینده نزدیک و با شروع به کار فاز دوم تعمیر این مکان، این سرویس نیز تغییر مکان یابد.

وی با اشاره به معضل فقدان وجود تابلوهای راهنما برای این مرکز، تاکید کرد: در خصوص تابلوهای راهنمای مراجعین، قانوناً این کار از وظایف شهرداری‌هاست که اماکن مهم شهری را دارای تابلوی راهنما کنند تا شهروندان مشکلی برای تردد نداشته باشند، گرچه دانشکده علوم پزشکی در حد توان خود تابلویی برای این مکان تدارک دیده که حال شاید به لحاظ ابعاد و نوشتاری مناسب این مکان نباشد، همچنین درب ورودی مرکز مناسب با مکان نیست و در دست تعمیر است.

رئیس مرکز بهداشت و درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان  با اشاره به شان منزلت شهروندان و لزوم صیانت از آن، خاطرنشان کرد: با توجه به این که این مکان مرکز مشاوره ازدواج است و زوج‌های جوان به آن مراجعه می‌کنند، ساختمانی در خیابان 15 احمدآباد در حال تجهیز کارگاه و ساخته خواهد شد و که تمامی امور قابل ارائه در مرکز امام حسن (ع) به آن مکان منتقل خواهد شد.

محمدیان در پاسخ به این سوال که هزینه‌های صورت گرفته در مرکز امام حسن اینگونه حیف و میل خواهد شد، عنوان کرد: آن مرکز برای استفاده مردم آن منطقه و عرضه خدمات بهداشتی پابرجا خواهد ماند.

وی در پایان صحبت‌های خود گفت: مرکز شهید صادقیان در منطقه احمدآباد آبادان در طبقه فوقانی مخصوص آزمایشگاه و در طبقه همکف نیز جهت ارائه خدمات به شهروندان خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، مرکزی که نام بهداشت بر روی خود دارد و متولی این امر حیاتی و راهبردی در زندگی مردم است، با چنین معضلاتی روبرو است و لازمه پرداختن فوری به این مشکل احساس می‌شود.

جدای از تمامی مواردی که در فوق عنوان شد، شان و منزلت ارباب رجوعی که برای دریافت خدمات بهداشتی به آن مکان مراجعه می‌کنند نباید چنین باشد، ضمن اینکه غالب مراجعین به این مرکز، نوعروس و تازه دامادهایی هستند که باید در ابتدای زندگی مشترک خود، گام در چنین مکانی بگذارند.

به‌طور حتم متولیان بهداشت و درمان منطقه در نحوه خدمات دهی صحیح و متناسب با شان شهروندان اتفاق نظر دارند که بهترین‌ها باید در اختیار ایشان قرار گیرد و قصور در چنین مواردی نشان از فقدان امکانات و زیرساخت‌های لازم است.

این موضوع نیازمند حمایت‌ تمامی دستگاه‌های منطقه برای بهبود وضعیت بهداشت و درمان است که همانا خود نیز از این موضوع بهره‌مند هستند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *