صفحه اصلی اخبار خوزستان گوشه ای از اقیانوس بی کران ماه مبارک رمضان در کلام اهل بیت

گوشه ای از اقیانوس بی کران ماه مبارک رمضان در کلام اهل بیت

13 خواندن ثانیه
0
0
61

در آستانه ماه مبارک رمضان قرار داریم ماه پر برکت و مبارکی که هزاران راز نهفته در خود دارد ماهی که بساط طاعت و عبادت برای کوچک و بزرگ بیش از ماه‌های دیگر پهن است و خدا برای خدایی کردن ما دنبال کوچکترین بهانه است.

به همین بهانه به گوشه‌ای از خصائص و ویژگی‌های ماه مبارک رمضان در کلام اهل‌بیت اشاره می‌کنیم تا قلب مؤمنین با مرور این روایات با نورانیتی مضاعف به استقبال ماه مبارک رمضان برود.

1-رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «روزه‌دار، اگر چه بر بستر باشد، مادام که مسلمانی را غیبت نکند، در عبادت است».

2-رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «روزه در برابر آتش [دوزخ] سپر است».

3- پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «خداوند- عزّ و جلّ فرشتگانش را جهت دعا برای روزه‌داران گمارده است» و فرمود: «جبرئیل (ع) از پروردگارش به من خبر داد که فرمود: هیچ‌یک از فرشتگانم را به دعا کردن برای کسی از آفریدگانم فرمان نمی‌دهم مگر در آن [دعا] آنان را اجابت می‌کنم».

4- پیامبر اکرم صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «در بهشت دری وجود دارد که «ریان» نامیده می‌شود، روز قیامت روزه‌داران به آن درآیند و جز آنها کسی از آن در وارد نمی‌شود، گفته می‌شود: روزه‌داران کجایند؟ برمی‌خیزند و جز آنان کسی از آن وارد نمی‌شود و چون وارد شدند، بسته می‌شود و کسی دیگر از آن وارد نمی‌شود».

5- حضرت علی (ع) فرمود: وقتی ماه رمضان فرا رسید، رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله برخاست و خداوند را حمد گفت و ستایش کرد، سپس فرمود: ای مردم، خداوند شما را از دشمنان جن و انس شما حمایت کرد و فرمود: «مرا فراخوانید تا برای شما اجابت کنم، و به شما وعده اجابت داد، بدانید به راستی خداوند- عزّ و جلّ- بر هر شیطان سرکش، هفتاد تن از فرشتگانش را گمارده است و تا زمانی که این ماه شما [ماه رمضان] سپری نشده است نمی‌تواند وارد گردد. بدانید درهای آسمان از شب اوّل آن گشوده است و بدانید که دعا در آن پذیرفته است».

6- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: خداوند- عزّ و جلّ- فرمود: «همه کردار فرزند آدم او راست مگر روزه، آن برای من است و من بدان پاداش می‌دهم و روزه سپر است، چون کسی از شما در روزی روزه داشته باشد، نباید دشنام دهد و غوغا به راه اندازد، اگر کسی به او دشنام داد و یا ستیزه کرد، باید بگوید: من روزه دارم، و سوگند به ذاتی که جان محمّد به دست [قدرت] اوست، بوی دهان روزه‌دار در نزد خداوند از بوی مشک خوشبوتر است، روزه‌دار دو شادی دارد، که به آنها شادمان می‌گردد؛ چون افطار کند، شاد می‌شود و چون پروردگارش را دیدار کند به [موجب] روزه‌اش شادمان می‌گردد».

7- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «هیچ بنده‌ای نیست که روزی در راه خدا روزه گیرد مگر آنکه خداوند به [موجب] آن روز رویش را هفتاد گز از آتش دور می‌دارد».

8- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «اگر کسی با ایمان و برای کسب خشنودی خداوند ماه مبارک رمضان را روزه گیرد، گناهان گذشته‌اش بخشیده می‌شود».

9- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: «اگر کسی شخص روزه‌داری را افطار دهد، [اجری] همچون اجر او دارد بی‌آنکه از اجر روزه‌دار چیزی کاسته شود».

10- چون ماه مبارک رمضان فرا رسید، سه روز مانده از شعبان، رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله به بلال فرمود: «مردم را فراخوان» پس مردم گرد آمدند سپس بر منبر رفت و خداوند را حمد و ستایش کرد و فرمود: «ای مردم، به راستی این ماه فرا رسید و آن سرور ماه‌ها است، شبی در خود دارد که از هزار ماه بهتر است، درهای جهنم در آن ماه بسته و درهای بهشت گشوده می‌شوند، پس اگر کسی آن را دریابد و [گناهانش] بخشوده نشوند، خداوند [شرّش] را دور بدارد [نفرین الهی بر او باد] و هر کس [زمان حیات] پدر و مادرش را دریابد و به دعای آنان بخشوده نشود نفرین الهی بر او باد، و هر آن‌کس که من به نزدش یاد شوم و بر من درود نفرستد، و [گناهانش به حدّی باشد که] برای او بخشوده نشود، خداوند او را از رحمت خویش دور گرداند».

11- جابر از امام محمد باقر علیه السّلام روایت کرده است: برترى (فضیلت) جمعه‏ هاى ماه مبارک رمضان بر جمعه‏ هاى ماههاى دیگر، همانند برترى حضرت رسول اکرم صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم بر پیامبران دیگر [و یا برترى ماه مبارک رمضان بر ماههاى دیگر است‏].

12- جابر روایت کرده است که: امام باقر علیه السّلام به من فرمود: اى جابر! هر کس ماه رمضان را دریابد و روزهاى آن را روزه بگیرد و پاسى از شبهاى این ماه را به دعا بپردازد، و دامن و زبان خود را از آلودگى به حرام نگهدارد، و چشمش را از هر چه حرام الهى است بپوشاند، و از آزار دیگران بپرهیزد، مانند روزى که از مادر زاده شده است از گناهان پاک مى‏شود. مى‏گوید: عرض کردم: فدایت گردم! این چه‏ حدیث نیکویى است، حضرت فرمود: و این چه شرط سختى است!

13- جابر، از امام باقر علیه السّلام روایت کرده است که چون رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم هلال ماه رمضان را می دید روى به مردم مى‏ کرد و مى‏ فرمود: اى گروه مسلمانان! با رؤیت هلال ماه رمضان، دیوان مردود درگاه الهى را به زنجیر کشند، و درهاى آسمان و بهشت و رحمت الهى مى‏ گشایند، و همه درهاى جهنّم را مى‏ بندند، و دعا مستجاب مى‏ گردد، و خداوند متعال به هنگام هر افطار، آزادشدگانى دارد که آنها را از آتش جهنّم رهایى دهد، و هر شب منادى حق ندا مى‏ کند: «آیا خواهنده نیازمندى هست؟ آیا خواهان توبه و آمرزشى هست؟ پروردگارا! براى کسى که از مال خود انفاق مى‏ کند، عوض و براى کسى که بخل مى‏ ورزد تلف شدن مال را مقرر فرما».

14- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود: اى مردم! بدانید که کسى که ماه رمضان را در مى‏ یابد در حالى که سالم و تندرست است، و روزها را روزه بگیرد، و پاسى از شبها را به دعا مشغول گردد، و مداومت بر نماز خویش نماید، و در نماز جمعه ماه رمضان و نماز عید فطر حاضر شود، مسلّما لیلة القدر را درک کرده و جایزه پروردگار را دریافت کرده است. راوى مى‏گوید که امام صادق علیه السّلام فرمود: به خدا سوگند او به جایزه‏اى دست یافته است که همانند جایزه‏هاى مردم نیست.

15- رسول خدا صلّی اللَّه علیه و آله فرمود:اى مردم! این ماه (رمضان) فرا رسید و آن سالار ماه هاست. در این ماه، شبى هست که از هزار ماه بهتر است. در این ماه، درهاى جهنّم بسته و درهاى بهشت گشوده مى‏شود. کسى که این ماه را درک کند و آمرزیده نشود، خداوند او را (از رحمت بى‏ منتهاى خود) دور ساخته است؛ و هر کسى که در این ماه پدر و مادر خود را درک کند (یعنى درک کند ولى کوتاهى در حق آنان بکند) و آمرزیده نشود، خداوند او را (از رحمت خود) دور گردانیده است؛ و کسى که نام من نزد او برده شود ولى بر من صلوات نفرستد و آمرزیده نشود، خداوند او را (از آمرزش خود) دور کرده است.

منابع:

کتاب پیام پیامبر، ترجمه‏ فارسى

کتاب پاداش نیکى ‏ها و کیفر گناهان

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در اخبار خوزستان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی

یکی از ره‌آوردهای انقلاب اسلامی توجه ویژه مردم و دستگاه‌های دولتی به قرآن است

آیت الله محسن حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار در اهواز با اشاره به فرموده‌ی امام باقر(ع) که هر…