ماجرای نامگذاری خیابانی به نام امام خمینی در شوشتر در سال 1353

ارتباط نیروهای مذهبی شوشتر با نیروهای مذهبی اهواز باعث می‌شد که هر وقت روحانی و مبلغی به اهواز می‌آمد چند روزی ایشان را به شوشتر می‌فرستادند تا جلساتی هم در میان شهر برپا کنند.

در کتاب انقلاب اسلامی در شوشتر و گوتوند که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است: در ماه رجب سال 1353 شمسی آقای خزعلی به شوشتر آمد و برنامه سخنرانی ایشان در مسجد حسین(ع) فراهم شد. در این مراسم پس از سخنرانی، دعای کمیل نیز خوانده شد.

ایشان در این سخنرانی به لزوم آگاهی بیشتر در مقابل حکومت ظالم صحبت کرد و خواستار آن شد که نیروهای فعال مذهبی و انقلابی در مقابل رژیم پهلوی  فعالیت بیشتری کنند. وی همان شب به منزل حسین نقیب رفته بود که فردا صبح نیز دعای ندبه را در منزل ایشان خواندند.

وی پس از پایان دعا، مختصری صحبت کرد و پرسید که این خیابان جدیدالتاسیس چه نام دارد؟ به ایشان گفتند: نام این خیابان فرح است. آقای خزعلی گفتند من سه شیر می‌خواهم امشب این تابلوی خیابان را در بیاورند و یا اسم آن را عوض کنند، به طوری که فردا صبح این خیابان بشود خیابان امام خمینی که اکثر جوانان استقبال کردند. همان شب بچه‌های محله عبدالله بانو رفتند و بر روی تابلو رنگ زده آن نام امام خمینی را نوشتند.

آنها بر طبق همان سفارش آقای خزعلی تابلوی خیابان پهلوی را هم رنگ کرده و اسم آن را خیابان طالقانی نام نهادند و بعدا این اسامی را با اسپری بر دیوارهای این دو خیابان نوشتند که تا کنون این اسامی ماندگار شده‌اند.

هزینه بعضی از این کارها مانند خرید اسپری را آقای محمد طاهر ماپار از انقلابی‌های شوشتر پرداخت کردند. یکی از دلایل اینکه خیابان فرح که یک خیابان کوچک‌تر از خیابان پهلوی بود به نام امام خمینی تغییر کرد این بود که این خیابان مرکز اصلی فعالیت انقلابیون بود و اولین راهپیمایی از این خیابان شکل گرفت.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *