بختیاری‌زاده: جام جهانی تا به امروز نکته فنی خاصی نداشته است

سیاوش بختیاری‌زاده ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار در اهواز، در تحلیل خود از بازی‌های آغازین جام جهانی 2018، اظهار کرد: این روزها در 32 کشور دنیا و بسیاری از مردم پیگیر رقابت‌های جام جهانی هستند و خیلی‌ها مدام نگرانند که تیم ملی کشورشان چه عملکردی در جام جهانی نشان می‌دهد و این موضوع طبیعتا در مردم ایران نیز وجود دارد. جام جهانی آن‌قدر مخاطب دارد که برای چند روز تمام مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را در دنیا تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی افزود: اما به‌عنوان کسی که گوشت و پوست و خونش از فوتبال است به‌دنبال این بودم که ببینم در جام جهانی چه نکات فنی و تاکتیکی جدیدی ظهور می‌کند که متأسفانه تا امروز، هنوز نتوانسته‌ام نکته فنی خاصی از بازی‌ها برداشت کنم به‌جز این مسئله که بازی با پای دروازه‌بان‌ها است که بعضا می‌آیند و در جریان کار تیمی قرار می‌گیرند.

پیشکسوت، کارشناس و مربی فوتبال خوزستان در تحلیل خود از بازی‌های روز سوم جام جهانی 2018، گفت: در اولین بازی فرانسه به مصاف استرالیا رفت که در این دیدار استرالیا فوتبال بسیار خوبی را به‌نسبت تیم‌های درجه سه مانند عربستان و مراکش به نمایش گذاشت که ناشی از شخصیت بالای تیمی این تیم بود و مشخص بود که این تیم تدارک خوبی برای جام جهانی داشته است. در سوی دیگر فرانسه بود که نامش به‌عنوان یکی از تیم‌های مدعی قهرمانی این جام مطرح می‌شود و تیمی بسیار پرمهره است. اما فرانسه با خوش شانسی موفق شد استرالیا را شکست دهد و بازی گریزمان و خلاقیت پوگبا در این پیروزی نقش مهمی داشت. با این حال نوع فوتبال استرالیا در این دیدار خود را نشان داد و ثابت کرد که دارد خود را به سطح اول فوتبال دنیا و تیمی مثل فرانسه نزدیک می‌کند.

بختیاری‌زاده با تمجید از بازی تیم ملی ایسلند در بازی دوم روز گذشته، بیان کرد: بازی بین آرژانتین و ایسلند، تقابل یکی از تیم‌های پرافتخار جهان که بهترین بازیکن دنیا یعنی مسی را در ترکیب دارد، با تیمی که اولین جام جهانی خود را تجربه می‌کند و کشوری کوچک و بدون داشتن حتی باشگاه‌های بزرگ است، بود. اما همین ایسلند درس خوبی در این جام به ما داد که می‌شود با یک آمادگی جسمانی خوب می‌توان جلوی تیم بزرگی چون آرژانتین ایستاد و نتیجه گرفت.

وی ادامه داد: ایسلندی‌ها با یک بازی خوب و بسته توانستند به‌خوبی آرژانتین را متوقف کنند و مسی را عملا خنثی کنند، با توجه به اینکه رونالدو هم عملکرد درخشانی را نشان داده بود و مسی می‌خواست خود را بیشتر ثابت کند که در این امر ناکام ماند. با این حال سرمربی آرژانتین باید برای بازی بعد ریکاوری روحی خوبی را برای ستاره و کاپیتان تیمش لیونل مسی در نظر بگیرد.

مربی باسابقه فوتبال خوزستان گفت: در بازی بعد، دانمارک و پرو به مصاف هم رفتند که در این بازی پرو اولا به بدشانسی خود باخت و سپس به خوش شانسی و عملکرد درخشان دروازه‌بان دانمارک، که فکر می‌کنم دیروز همه دانمارکی‌ها به کاسپر اشمایکل افتخار کردند. ولی به‌هرحال پرو نشان داد که فوتبال بسیار خوبی را بازی می‌کند و حیف بود چنین تیمی 36 سال از جام جهانی دور باشد. تیم پرو با داشتن مهره‌هایی همچون کوئه‌وا و فارفان می‌تواند برای هر تیمی خطرناک باشد و دانمارک هم با داشتن اشمایکل و اریکسن فاکتورهای خوبی برای موفقیت در بازی‌هایش دارد.

سیاوش بختیاری‌زاده درباره بازی کرواسی و نیجریه نیز اظهار کرد: درست است که همواره و در جام‌های جهانی مختلف بازی خوبی از تیم نیجریه دیده‌ایم، اما در بازی دیشب در طول 90 دقیقه عملا کرواسی بر بازی کاملا مسلط بود و در نهایت با یک گل به‌خودی و یک پنالتی به آن‌چه می‌خواست برسد. در تیم نیجریه دروازه‌بان و خط هافبک‌شان را خوب دیدم اما فشار تیم کرواسی فراتر از حد تصور بود. من فکر می‌کنم کرواسی و بلژیک امسال از تیم‌های پرستاره جام هستند که می‌توان شانس زیادی برای راهیابی آن‌ها به مراحل بالا متصور شد.

وی افزود: یک بار آقای دتمار کرامر از مدرسین بزرگ فوتبال دنیا، جمله جالبی گفت که “شما می‌توانید جلوی هر تیمی از تاکتیک ضدفوتبال استفاده کنید اما مقابل برزیل به‌دلیل وجود بازیکنان با تکنیک بالا، این کار عملا غیرممکن است”. فکر می‌کنم این حرف کرامر برای کرواسی و بلژیک نیز صدق می‌کند زیرا بازیکنان با مهارتی را در اختیار دارند. در این بازی تیم نیجریه 90 دقیقه تحت تأثیر بازی حریف بود و حتی فیزیک بدنی خوب بازیکنانش نتوانست مقابل کروات‌ها راه‌گشا باشد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *