هر گرم شیشه 14 نفر را معتاد می کند

حسین لامی زاده روز چهارشنبه در آیین امضای تفاهم نامه همکاری بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و 6 دستگاه اجرایی این استان با موضوع مبارزه با اعتیاد و کنترل آسیب ها افزود: لازم است تا نخبگان، رسانه ها و مسئولان با همکاری هم به نوجوانان، والدین آنها و نیز کارگران آگاهی دهند تا آسیب های اجتماعی در استان کاهش یابد.
وی آگاهی را به این معنا تعبیر کرد که با وجود وفور مواد مخدر در جامعه، فرد علاقه ای به مصرف آن نداشته باشد.
لامی زاده با اشاره به آنچه که بی توجهی و کوتاهی برخی مسئولان در بحث پیشگیری در زمینه مواد مخدر و آسیب ها خواند گفت: از آنجا که مسئولان پیشگیری را تمرین نکرده و آمادگی مقابله با آن را کسب نکرده اند، نتوانسته ایم در این زمینه عملکرد موفقی داشته باشیم.
وی ادامه داد: خوزستان معضلات و مشکلات ویژه خود را دارد که برای پیشگیری از آنها باید بدانیم در آینده چه اتفاقی قرار است بیفتد و برای کنترل آن، امروز چه برنامه ریزی داشته باشیم و چه گام هایی برداریم.

**بی توجهی مسئولان عامل افزایش آسیب ها است
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خوزستان ادامه داد:آسیب های اجتماعی به ویژه در حاشیه شهرها، به دلایل مختلف از جمله تراکم کاری یا بی توجهی از سوی مسئولان افزایش یافته و از جمله مدارس، دانشگاه ها و نیز مجموعه های کارگری را آسیب پذیرتر کرده است.
وی فاصله گرفتن از آموزه های دینی را از دیگر عومل افزایش آسیب های اجتماعی در خوزستان دانسته و دلیل آن را عمل نکردن بسیاری از دستگاه های مربوط به این حوزه به وظایف خود بیان کرد.
لامی زاده با اشاره به ارتباط مستقیم کاهش آسیب ها و جرایم در خوزستان گفت: پارسال 915 معتاد متجاهر در خوزستان جمع آوری شد که نتیجه آن کاهش 15 درصدی جرایم در استان بود.
وی از اجرای ‘ طرح نقشه خطرپذیر’ در خوزستان گفت: این طرح با همکاری آموزش و پرورش و با حضور 50 کارشناس اجرا می شود که در آن از طریق GIS نقاط پرخطر به ویژه مدارس هر شهرستان مشخص شده و برای آنها کار فرهنگی انجام می شود.

** جمعیت دانش آموزی خوزستان برابر کل جمعیت برخی کشورهای خلیج فارس است
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خوزستان نیز گفت: یک میلیون دانش آموز در خوزستان وجود دارد که از نظر تعداد، برابر با کل جمعیت برخی کشورهای حوزه خلیج فارس است.
مجمود موعظی افزود: خوزستان استان دوم از نظر تعداد دانش آموزان است و حدود 65 هزار نفر نیز در آموزش پرورش مشغول به کار هستند.

** 82 پاتوق مصرف کننده مواد مخدر در اهواز شناسایی شده است
کارشناس مسئول سلامت روان مرکز بهداشت خوزستان نیز گفت: 82 پاتوق مصرف کنندگان مواد مخدر در اهواز از جمله حاشیه و مرکز شهر شناسایی شده است.
حمیرا رحمانی افزود: 10 تیم اجرایی شامل 40 نفر در سطح شهر با شناسایی این پاتوق ها از جمله برای کاهش آسیب ها تلاش کرده و خدماتی شامل ابزار کاهش آسیب ها و بیماری ها در اختیار آنها قرار می گیرد.
وی با اشاره به انجام کارهای تحقیقاتی صورت گرفته برای کاهش بیماری هایی مانند HIV و هپاتیت گفت: چهار مرکز گذری کاهش آسیب ها(DIC)در خوزستان وجود دارد که به ارایه خدمات در پیشگیری از آسیب ها در آنها پرداخته می شود.
گفتنی است تفاهم نامه همکاری بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و 6 دستگاه اجرایی این استان با موضوع مبارزه با اعتیاد و کنترل آسیب ها با محوریت تشکیل 6 هزار باشگاه فرهنگی هنری در راستای آموزش و تقویت عمومی منعقد شد.
استانداری، سپاه ولی عصر(عج)، آموزش و پرورش و دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور از جمله دستگاه های طرف قرارداد این تفاهم نامه هستند.
بر اساس این تفاهم نامه 6 هزار باشگاه فرهنگی هنری در 25 شهرستان تشکیل شده و انتظار می رود تا پایان امسال 66 هزار نفر در این باشگاه ها آموزش داده شوند.
بهزیستی، فتا، معاونت اجتماعی ناجا، علوم پزشکی هر کدام 6 ساعت آموزش را در این طرح بر عهده دارند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *