فرسوده‌ترین اماکن بهداشت و درمان متعلق به اهواز است/خیرین حوزه سلامت کشور از نقاط خوزستان دیدن کنند

پیش از ظهر امروز همایش خیرین سلامت استان خوزستان، باحضور حسین‌علی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، همایون یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس، جمعی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی خوزستان، رئیس شورای شهر اهواز، اساتید، پزشکان و اهالی حوزه سلامت استان خوزستان برگزار شد.

در این همایش برخی خیرین حوزه سلامت استان به بیان نقطه نظرات خود در باب مشکلات و کمبودهای این حوزه در خوزستان پرداختند.

همایون یوسفی در بخش‌هایی از سخنرانی خود در این همایش، اظهار کرد: بر خود لازم می‌دانم یاد و خاطره مرحوم نیری را که از بزرگان عرصه کار خیر در حوزه سلامت بود را در این نشست گرامی بدارم. هر چه حضور  خیرین در این عرصه بیشتر باشد خدمات سلامت اجتماعی‌تر می‌شود و اصولا کشورها مشکلات‌شان حل نمی‌شود مگر اینکه عمده مشکلات به‌دست خود مردم حل شود که بحث خیرین حوزه سلامت نیز از این دست کارها است.

وی افزود: الان به‌خاطر فرهنگ ایرانی اسلامی مردم کشور ما، حجم کارهای خیری که اتفاق می‌افتد در سطح بسیار خوبی است اما خیلی جاها چون ما بستر را به‌خوبی فراهم نکردیم، شاید آن کار خیر طبق اولویت انجام نشود. یکی از بسترهایی که مردم و خیرین به آن علاقه‌مندند و نیاز شدیدی به آن وجود دارد همین بحث بهداشت و درمان است.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: درست است که خیراتی که در حوزه بهداشت و درمان انجام می‌شود فقط محدود به بحث ساخت و ساز اماکن نیست و مواردی مانند هزینه‌های درمان و نگهداری بیماران را نیز شامل می‌شود اما در شهر اهواز نیاز اصلی در این حوزه همان ساخت و ساز است که دو دلیل دارد. یکی اینکه ما در کشور یکی از فرسوده‌ترین اماکن بهداشت و درمان و بیمارستان‌ها را در اهواز داریم و دلیل دیگر این است که اگر در اهواز بتوانیم زیرساخت درمانی را ایحاد کنیم می‌توانیم کل خوزستان و حتی استان‌های همجوار را در استفاده از این امکانات بهره‌مند کنیم.

همچنین رضا داودی، نماینده سمن‌های سلامت استان خوزستان در سخنرانی خود در این نشست، اظهار کرد: باید بررسی کرد که وظیفه نمایندگان خوزستان در کمیسیون بهداشت مجلس چیست، مردم این نمایندگان را برای مطالبه حقوق‌شان به مجلس فرستادند و باید ببینیم سهم مردم از بودجه سلامت کشور چیست.

وی خطاب به شهریاری گفت: متأسفانه استان خوزستان دچار دو مشکل اساسی است که سال‌ها است مانع پیشرفتش شده است، یکی مسائل قوم‌گرایی و دیگری دخالت دادن بی‌جای مسائل سیاسی و جناح‌گرایی در مسائل اجتماعی است که باعث شده این استان روز به روز واپس گرا باشد، مردم گلایه‌های زیادی دارند که باید به این مسائل رسیدگی شود.

داودی بیان کرد: سازمان‌های مردم نهاد کار خود را در حوزه سلامت انجام می‌دهند اما درباره برون‌سپاری کارها چه کاری از سوی نمایندگان ما در مجلس انجام شده است. نمایندگان به‌جای اینکه به فکر این باشند که مهره‌ها را در جایگاه‌های مختلف این استان جابه‌جا کنند، به فکر مسائل رفاهی و مطالبات مردم باشند.

البته در هنگامی که داودی این سخنان را به زبان آورد، برخی از حضار وی را تشویق کرده و شروع به کف زدن کردند و دو سه نفر نیز به وی اعتراض کردند که این همایش جای به زبان آوردن این مسائل نیست.

اما سخنران پایانی این همایش حسین‌علی شهریاری،  رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور بود. شهریاری در بخش‌هایی از سخنان خود در این همایش، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری تأکید کرده‌اند، باید از ظرفیت خیرین در حوزه سلامت استفاده کرد و بسیاری از علما هم به ما تأکید داشتند که یکی از بهترین کارهای خیری که می‌تواند انجام شود در حوزه سلامت است و البته در این حوزه هزینه‌ها بسیار سنگین‌تر است.

وی افزود: قطعا استان خوزستان خیرین زیادی در حوزه سلامت دارد. آقای مرادی صحبت‌هایی را مطرح کردند که شاید خیلی از صحبت‌ها به مذاق برخی خوش نیاید اما باید تحمل خود را بالاتر ببریم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تبعیض و بی‌عدالتی همیشه باعث ناراحتی مردم می‌شود و باید توجه کنیم نباید بین مسئولین، مدیران و بدنه مردم فاصله طبقاتی باشد که در این صورت بازدهی عملکرد مسئولین پایین می‌آید.

وی ادامه داد: من اینجا آمده‌ام که از ظرفیت خیرین بتوانیم استفاده بهینه کنیم و این کارها باید به‌ همین شکل مردمی دنبال شود و دولتی نشود. ما در مجلس به‌عنوان تسهیلگر برای امور خیرین در راستای کار خیر در حوزه سلامت عمل می‌کنیم و وظیفه ما این است که اگر گرهی در امور خیرین افتاد آن را باز کنیم.

در انتهای سخنان شهریاری، محمدجعفر فلسفی رئیس شورای شهر اهواز به شهریاری پیشنهاد کرد که با توجه به کمبودها و نیازهای استان در این حوزه، خیرین حوزه سلامت کل کشور در قالب یک تور از نقاط مختلف استان خوزستان دیدن کنند که این پیشنهاد با استقبال رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس روبه‌رو شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *