آب مورد نیاز به نخیلات آبادان رسید

عامرکعبی بعدازظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان، با اشاره به خشکسالی و ریزگردها به عنوان دو چالش‌ مهم کشاورزی در منطقه، اظهار کرد: بحران آب و خشکسالی اخیر منطقه، عمده‌ترین محصول کشاورزی منطقه یعنی خرما را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است.

وی با اشاره به مشکلات نخل‌داران منطقه، گفت: نخلداران منطقه با مشکلات بسیاری روبرو هستند؛ استفاده نادرست از صنعت و نیز احداث سدهای بی رویه با مهندسی اشتباه، صنعت کشاورزی را تهدید می‌کنند. نخلستان قلب تپنده کشاورزی آبادان و خرمشهر هستند و هزاران سال است که محصول خرما از نخیلات این منطقه برداشت می شود.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت نخیلات منطقه بیان کرد: خوشبختانه روز گذشته با رهاسازی آب از پشت سدها به سمت مارد و پمپاژ در بهمنشیر، آب مورد نیاز نخیلات به منطقه رسید. برای آبرسانی و احیای نخیلات باید EC آب به زیر7 هزار برسد، طی پیگیری که دیروز داشتیم این رقم 4 هزار گزارش شده بود.

کعبی افزود: با توجه به خشکسالی که با آن مواجه هستیم ذخیره آب در پشت سدها با بحران شدید مواجه است. پساب‌هایی که در بالادست از سمت صنایع نیشکر وارد رودخانه می‌شود شوری آب بهمن‌شیر را افزایش می‌دهد و حق آبه‌ای که برای کشاورزی منطقه تأمین می‌شود را با مشکل مواجه می‌کند.

وی با اشاره به بحران آب در بسیاری از مناطق استان، عنوان کرد: با توجه به کاهش دبی رودخانه‌های خوزستان و خشکسالی اخیر، برای تأمین آب مورد نیاز نخیلات و تالاب شادگان در آبادان، خرمشهر و شادگان با مشکل مواجه هستیم. ما به‌دنبال تعطیلی صنعت نیشکر در منطقه نیستیم اما باید کشت نیشکر در این منطقه فعلاً متوقف شود تا نخیلات منطقه زنده بمانند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *