قوانین تأمین اجتماعی برای حمایت از «بنگاه‌های کوچک اقتصادی» بازنگری شود

مسعود خیاط زاده صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگار در آبادان با تأکید بر لزوم توجه نهادهای حمایتی نظیر بانک‌ها و تامین‌اجتماعی از بنگاه‌های کوچک و متوسط، اظهار کرد: این‌ بنگاه‌ها به‌عنوان محرک اصلی شکوفایی و رشد اقتصادی کشور هستند و باید از آن‌ها حمایت شود.

رئیس اتاق بازرگانی آبادان گفت: در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته جهان، اتخاذ سیاست‌های مربوط به حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط به‌منظور افزایش رشد، ایجاد درآمد و اشتغال و حتی کاهش فقر از مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی- اجتماعی دولت‌ها محسوب می‌شود.

وی با بیان ویژگی‌های حیاتی بنگاه‌های کوچک و متوسط افز.د: انعطاف‌پذیری در مقابل تغییرات بازار و محیط، به نتیجه رسیدن سریع فعالیت‌ها و ابتکار عمل افراد در این بنگاه‌ها، برخورداری کارکنان این شرکت‌ها از انگیزه بالا، سرمایه اولیه محدود موردنیاز این بنگاه‌ها و محرک اصلی تحقق کارآفرینی این بنگاه‌ها را به مهم‌ترین عامل رشد، نوآوری و تحرک اقتصادی و توسعه کشورها، به‌ویژه کشورهای در حال توسعه و یاری‌دهنده آن‌ها در مرحله گذار اقتصادی تبدیل کرده است.

خیاط زاده بیان کرد: در الگوی رشد و توسعه اقتصادی کشورهای پیشرفته نظیر اروپا و شرق آسیا شاهد ظهور و رشد بی‌سابقه بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط تولیدی و خدماتی هستیم که این امر نشان‌دهنده جایگاه ویژه و تأثیرگذار این نوع از کسب‌وکار در طراوت و نشاط اقتصادی دارد.

مدیر اقتصادی بخش خصوصی آبادان در بحث نظام بانکی بیان کرد: در کشور ما به دلیل آنچه حاکمیت بلاقید نظام بانکی بر کلیه فعالیت‌ها از یک‌سو و از سویی دیگر سیاست‌های خودخواهانه بانک‌ها در ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی و نیز شرایط غیرمنطقی بانک‌ها نظیر نرخ بالای سود که حتی 14 یا 18 درصد اعلام‌شده نیز نیست و با اندکی تأمل می‌توان آن را بالای 40 درصد ارزیابی و محاسبه کرد؛ چگونه می‌توان دل خوش داشت که واحدهای تولیدی کوچک و متوسط نوپا و جوان جان بگیرند؟.

عضو شورای راهبردی اقتصادی منطقه آزاد اروند افزود: در کنار سیاست‌های نظام بانکی، عملکرد و نگاه سازمان حمایتی تأمین اجتماعی نیز مشکل بزرگ دیگری است که نَفَسِ کارگاه‌های تولیدی جوان را می‌گیرد و باید قوانین موجود مورد بازنگری قرار گیرد.

خیاط زاده با اشاره به محصول استراتژیک خرما در منطقه آبادان و تولید 70 هزار تنی آن در سال افزود: بخشی از خرمای آبادان به کشورهای دیگر صادر می‌شود اما اگر کارگاه‌های کوچک فرآوری و محصولات جانبی خرما در روستاهای منطقه مورد حمایت سیستم بانکی قرار بگیرند علاوه بر توسعهٔ کسب‌وکار؛ ارزش‌افزوده چشمگیری نصیب منطقه و به‌تبع آن مردم می‌شود.

وی گفت: دولت اگر می‌خواهد نبض اقتصاد را به حال طبیعی خود بازگرداند تنها یک راه دارد و آن؛ توجه و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط اقتصادی است تا از این رهگذر علاوه بر ایجاد اشتغال؛ کالاهای بیشتری تولیدشده و از اقتصاد متکی به نفت فاصله بگیریم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید