آموزش ها در خوزستان متناسب با بازار کار نیست

 سیدنور محمدپور روز شنبه در نشست خبری با رسانه ها یکی دیگر از موانع اشتغال در خوزستان را با وجود طرح های جدید، نبود ایده پرداز دانست و افزود:طرح های اشتغالزایی در 32 رسته تعریف شده که هرکدام دارای زیر رسته های بسیاری هستند اما بیشتر متقاضیان طرح های خود را در بخش دامداری و دامپروری تعریف کرده اند.
وی درخصوص طرح اشتغال فراگیر بیان کرد: 12هزار و 380 میلیارد ریال به خوزستان با سود 18 درصد در قالب طرح اشتغال فراگیر اختصاص یافته که به 2 تا هشت درصد آن یارانه تعلق می گیرد.
محمدپور با بیان اینکه سقف پرداختی برای هر طرح در این زمینه 60 میلیارد ریال است افزود: 30 درصد اعتبارات در مرکز متمرکز شده و برای طرح های بیش از 60 میلیارد ریال باید کمیته فنی در تهران تایید کند.
وی گفت: متقاضیان طرح های خود را در سامانه کارا ثبت، و سپس دستگاه اجرایی طرح ها را به لحاظ فنی و توجیه اقتصادی بررسی و در صورت تایید به کمیته فنی استان ارسال می کند.
وی در ادامه به طرح اشتغال روستایی و عشایری اشاره و بیان کرد: یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به طرح اشتغال روستایی و عشایری در کشور اختصاص یافته که سهم خوزستان چهار هزار و 470 میلیارد ریال است که تصویب 30 درصد آن در مرکز صورت می گیرد.
محمدپور یادآور شد: از سه هزار و 370 میلیارد ریال باقی مانده تاکنون 50 درصد آن ابلاغ شده و به محض جذب، 50 درصد باقی مانده نیز اختصاص پیدا می کند. این تسهیلات با سود چهار تا 6 درصد عرضه می شود از این رو با استقبال خوبی روبه رو شده است.
وی درخصوص طرح های اشتغالزایی خوزستان نیز گفت: 2هزار و 352 طرح با قابلیت اشتغالزایی هفت هزار و 85 نفر به بانک ها معرفی شده که از این تعداد 704 طرح در بانک ها تصویب شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با اشاره به اینکه ارزش این طرح ها یکهزار و 70 میلیارد ریال است افزود: تاکنون بیش از 750 میلیارد ریال تسهیلات در قالب 545 طرح و قابلیت اشتغالزایی یکهزار و 238 نفر پرداخت شده است.
وی با انتقاد از بانک ها در پرداخت تسهیلات گفت: بانک ها با وجود تاکید استاندار خوزستان در پرداخت تسهیلات همکاری لازم را ندارند. پرداختی برخی بانک ها مانند تجارت صفر و صادرات یک مورد است. سایر بانک ها نیز زیر 10 مورد پرداختی داشته اند.
محمدپور به طرح های مشاغل خانگی نیز گریزی زد و بیان کرد:پارسال 320 میلیارد ریال اعتبار به این طرح ها در خوزستان اختصاص یافت که حدود 60 درصد از این اعتبار توسط بانک ها پرداخت شد.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا این طرح در خوزستان امسال با کاهش 10میلیارد ریالی روبه رو بوده افزود: اعتبار طرح های مشاغل خانگی از محل اندوخته سپرده بانک ها است و هرسال ممکن است متفاوت باشد. این رقم در سال 95 تنها 50 میلیارد ریال بود اما در سال 96 حدود 6 برابر شد.
محمدپور در ادامه گفت: بیشتر صنایع مستقر در خوزستان بزرگ و ملی هستند که بخش عمده ای از آنها فرسوده شده و نیاز به بازسازی دارند. یکی از دلایل تجمعات کارگری اخیر نیز به همین مساله باز می گردد.
وی با اشاره به اینکه خوزستان با حدود 900 هزار کارگر پس از تهران در رتبه دوم جامعه کارگری کشور قرار دارد گفت: پارسال 25 هزار و 625 شکایت در مراجع حل اختلاف کارگری و کارفرمایی خوزستان مطرح و از این تعداد 6 هزار رای سازشی صادر شد.
به گفته نایب رییس اتاق بازرگانی ایران میانگین پرداخت تسهیلات در بانک های کشور 85 درصد از منابع آنها است اما بانک های خوزستان تنها 49 درصد از این منابع را تسهیلات می دهند که کمترین سهم پرداخت تسهیلات را در بین بانک های کشور دارند.
9887/ 6037

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *