دفاتر پلیس+10بیش از 2 هزار عکاس خوزستانی را بیکار می کنند

نیما مومن روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا از واردات تعداد زیادی کیوسک عکاسی تمام اتوماتیک برای دفاتر پلیس +10 توسط شرکت ‘ پژوهش و توسعه ناجی’ وابسته به نیروی انتظامی خبر داد و گفت: این دستگاه ها به صورت آزمایشی در دفاتر تهران بزرگ، کرج، مشهد، اصفهان، اهواز، ارومیه، یزد، کرمان، قم، رشت و کرمانشاه فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: عکس پرسنلی ویژه گذرنامه، پایان خدمت، تشخیص هویت، گواهینامه و … توسط کیوسک های عکاسی در دفاتر پلیس +10 انجام می شود و این امر باعث شده تا معیشت بیش از 2 هزار عکاس در خوزستان به خطر افتد.
رییس اتحادیه عکاسان و فیلم برداران اهواز با بیان اینکه این اقدام دفاتر پلیس +10 پشتوانه قانونی ندارد، گفت:فعالیت این مراکز در دفاتر خدماتی پلیس+10 ازاسفند پارسال آغاز شد که پس ازپیگیری
صورت گرفته از ادامه آن جلوگیری شد اما پس از تعطیلات نوروزی فعالیت آنها از سر گرفته شد.
مومن افزود: با توجه به مخاطراتی که این فعالیت کیوسک ها برای معیشت همکاران عکاس به وجود آورده، این اتحادیه شکایت و تذکرات خود را از طریق مراجع قانونی پیگیری کرد و در این خصوص شورای تامین شهرستان اهواز، جمع آوری این مراکز عکاسی را در دفاتر خدماتی پلیس تصویب کرد.
عضو کمیته تخصصی عکاسی کشور از آنچه بی توجهی دفاتر خدماتی پلیس به مصوبه هیات عالی نظارت کشور و مصوبه شورای تامین شهرستان اهواز بیان کرد انتقاد و گفت: اقدام شرکت پژوهش و توسعه ناجی با واردات این دستگاه ها، چالش بسیار جدی را برای عکاسان زیرپوشش اتحادیه به وجود آورده است.
وی خاطرنشان کرد: اتحادیه عکاسان هم اکنون در پایتخت در حال پیگیری قانونی برای جمع آوری این دستگاه ها در مراکز خدمات پلیس است.
مومن با تاکید بر اینکه اگر نصب و فعالیت این دستگاه ها در سراسر کشور فراگیر شود بیش از 40 هزار عکاس بیکار خواهند شد، گفت: بهانه دفاتر پلیس +10 مبنی بر امنیت و اصالت تصاویر افراد متقاضی گذرنامه، پایان خدمت، گواهینامه و … برای واردات کیوسک های عکاسی و نصب آنها توجیه قابل قبولی نیست و باید هرچه زودتر از فعالیت این دستگاه ها جلوگیری کرد.

* خدمات عکاسی ها 10 درصد گران شد
رییس اتحادیه عکاسان و فیلم برداران اهواز همچنین درخصوص افزایش قیمت خدمات در این صنف گفت:مواد مصرفی و مورد نیاز دفاتر عکاسی و فیلم برداری 100 درصد وارداتی است و با توجه به افزایش 200 تا 300 درصدی برخی اقلام، ستاد تنظیم بازار خوزستان اجازه افزایش تنها 10 درصدی خدمات را داد.
وی ادامه داد: اتحادیه عکاسان و فیلم برداران اهواز نرخ نامه جدید امسال را از ابتدای مرداد به اعضای خود ابلاغ کرده است.
عضو کمیته تخصصی عکاسی کشور یادآور شد: شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف می توانند مراتب را از طریق شماره تماس32225092 به اتحادیه عکاسان و فیلم برداران اهواز اعلام کنند.

** تالارهای عروسی نباید با آتلیه های خانگی کار کنند
مومن در ادامه با بیان اینکه اتحادیه عکاسان و فیلم برداران با همکاری اداره اماکن نیروی انتظامی در حال ساماندهی و کنترل آتلیه های خانگی است افزود: طبق هماهنگی با دستگاه قضایی، قرار است در آینده ای نزدیک با آتلیه هایی خانگی که فعالیت غیرقانونی دارند، برخورد شود.
وی گفت: بخشی از این آتلیه ها به طور غیرقانونی با تالارهای عروسی در حال همکاری هستند و در خصوص این موضوع بارها تذکر داده شده است.
رییس اتحادیه عکاسان و فیلم برداران اهواز خواستار قطع همکاری تالارها با آتلیه های بدون مجوز شد و افزود: عقد قرارداد عکس و فیلم با واحدهای مجاز یک امر ضروری است که در قالب این قرارداد به عروس و دامادها کد رهگیری ارایه می شود.
مومن ادامه داد: اتحادیه عکاسان و فیلم برداران تنها از قراردادهایی حمایت می کند که در سامانه قراردادهای واحد فیلم برداری و عکس برداری تنظیم شده باشد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *