از فواید بلیط‌فروشی الکترونیکی تا لزوم نصب دوربین مداربسته

اتفاقات بازی هفته گذشته استقلال خوزستان و پرسپولیس بار دیگر توجه همگان را به لزوم توجه به استانداردسازی استادیوم‌ها و بهبود نکات امنیتی در آن‌ها جلب کرد.

در این راستا، به همراه داشتن اشیاء خطرناک توسط برخی تماشاگرنماها در ورزشگاه از یک سو و عدم توانایی شناسایی دقیق متخلفین در استادیوم توسط نیروهای امنیتی از سوی دیگر، نشان‌دهنده ضعف سیستم حراستی و امنیتی ورزشگاه‌ها و به‌ویژه استادیوم غدیر اهواز که محل بحث است، می‌باشد که شاید تجهیز و بهبود این استادیوم هزینه چندانی نیز نداشته باشد. به‌علاوه، با رسیدگی به این استادیوم می‌توان امیدوار بود از خسارت‌های آینده نیز جلوگیری کرد.

لزوم افزایش اقدامات بازدارنده در ورزشگاه‌ها

عبدالکاظم طالقانی در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، اظهار کرد: همه می‌دانند که باید برای تأمین بیشتر امنیت ورزشگاه‌ها اقدامات بازدارنده بیشتری انجام گیرد و تضمین امنیت جانی تماشاگران وجود داشته باشد، که ما هم روی این مسئله تأکید داریم اما اینکه دقیقا چه راهکاری برای آن در نظر بگیرند در حیطه وظایف مسئولان انتظامی است و آن‌ها سررشته بیشتری در این مسائل دارند. باید ببینیم نظرات به چه گونه است و تصمیمات لازم پس از مشورت اتخاذ شود.

فولادآرنا چه می‌شود؟

رئیس هیئت فوتبال خوزستان در پاسخ به این پرسش که باتوجه به نزدیکی جایگاه تماشاگران در استادیوم «فولاد آرنا»، نگران بی‌نظمی یا ایجاد خطر در بازی‌هایی که قرار است در این استادیوم برگزار شود نیستید، گفت: در این باره باید کارهای اصولی بشود و قاعدتاً باید فرهنگ‌سازی بیشتری در این حیطه انجام شود که تماشاگر بداند فقط برای فوتبال دیدن و لذت بردن از بازی باید به ورزشگاه بیاید و کانون هواداران باشگاه‌ها باید روی رفتار تماشاگران در طول زمان برگزاری بازی کار کنند تا شاهد اتفاق بدی نباشیم.

ورزشگاه غدیر، سرمایه خوزستان است

اما افشین حیدری، مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان می‌گوید: ما باید بپذیریم ورزشگاه غدیر سرمایه ما است و باید به‌دنبال برطرف کردن ایرادات باشیم. اینکه درباره مشکلاتی که در استادیوم‌ها اتفاق می‌افتد ارگان‌های مختلف مسائل را گردن یکدیگر بیندازند مشکلی را حل نمی‌کند.

اقدامات لازم از همین هفته آغاز شده است

وی افزود: وقتی استادیوم غدیر از نظر امنیتی ضعف دارد و نیروی انتظامی نیز زحمت خود را می‌کشد، تقصیری متوجه نیروی انتظامی نیست. بنابراین قصد داریم خیلی زود مشکلات استادیوم غدیر را به حداقل برسانیم تا شاهد وضعیت بهتری از نظر امنیتی در بازی‌های آینده باشیم.

حیدری بیان کرد: زیرساخت لازم را جهت فروش بلیط الکترونیکی آغاز کرده‌ایم و در این زمینه نیز با دو شرکت مذاکره کرده‌ایم. می‌دانیم که ورزشگاه غدیر نواقصی دارد که از مهم‌ترین مشکلات آن دیوار اطراف ورزشگاه است که شرایط خوبی ندارد. تمام تلاش خود را می‌کنیم تا خیلی زود موارد این استادیوم را برطرف کنیم.

سرهنگ قاسم‌پور: اولین اقدام لازم، اغنای فرهنگی هوادار است

سرهنگ علی قاسم‌پور، معاون اجتماعی نیروی انتظامی خوزستان نیز درباره بحث نظم و امنیت استادیوم‌ها و به‌ویژه استادیوم غدیر اظهار کرد: ابزارهای امنیتی از بعد ایجابی واقعا اثرگذار هستند اما به اعتقاد من اولین نکته‌ای که باید به آن پرداخت، اغنای فرهنگی تماشاگر است. با زور و افزایش نیروی نظامی در ورزشگاه نمی‌توان از نظر فرهنگی اثری گذاشت و به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم.

بلیط الکترونیکی یک اقدام ضروری است

وی افزود: به‌هرحال بلیط فروشی الکترونیکی باید اجرایی شود زیرا همین که مشخصات فرد در سیستم ثبت شده و محل نشستن هر فرد در ورزشگاه مشخص می‌شود، خود یک عامل بازدارنده و تأثیرگذار است.

قاسم‌پور بیان کرد: افزایش دوربین‌های مداربسته نیز باید در دستور کار قرار بگیرد زیرا در ورزشگاه غدیر تعداد بسیار کمی دوربین وجود دارد. دوربین هم یک عامل بازدارنده دیگر است و باید شرایط به‌نحوی باشد که شناسایی متخلفین سخت نباشد.

جداسازی مسیر تردد و دیوارکشی اطراف استادیوم غدیر

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که در غدیر اهواز باید اجرایی شود، جداسازی مسیر ورود و خروج هواداران تیم میزبان و میهمان است که بعضا می‌بینیم در اطراف ورزشگاه یا در مسیر خروجی، درگیری‌هایی بین هواداران دو تیم شکل می‌گیرد که این مورد نیز قابل پیشگیری است. در بخث دیوارکشی اطراف ورزشگاه نیز ما مشکل داریم که باید زودتر این مشکل نیز برطرف شود تا افراد متخلف اشیاء ممنوعه را از قبل از بازی‌ها وارد استادیوم نکنند.

توجه به امکانات رفاهی و برنامه‌های فرهنگی

معاون اجتماعی نیروی انتظامی خوزستان گفت: توجه به امکانات رفاهی هواداران مانند آبخوری و سرویس‌های بهداشتی نیز در آرامش هواداران مؤثر است و قطعا اگه این موارد سالم باشند در روان تماشاگر آرام‌تر است. همچنین باید برنامه‌های فرهنگی قبل و بین دو نیمه بازی‌ها به‌صورت مداوم برگزار شود و تغذیه فکری و فرهنگی برای هواداران داشته باشیم.

استفاده از اتوبوس خط واحد قبل و بعد از بازی‌ها

وی افزود: در بحث پارکینگ نیز فضا داریم و نتیجه این می‌شود که بار ترافیکی در اطراف ورزشگاه بالا می‌رود و اغلب می‌بینیم مسیر تردد ماشین‌ها و عابران پیاده که از استادیوم خارج می‌شوند، یکی است که همین مورد نیز می‌تواند منجر به بروز مسائلی شود. در این زمینه باید سعی کنیم برای مسیرهای مختلف شهر، اتوبوس خط واحد از درب ورزشگاه در نظر بگیریم و این مسئله را رواج دهیم تا تماشاگران حتی‌الامکان از آوردن وسیله نقلیه شخصی امتناع کنند.

نقش باشگاه‌ها و کمیته انضباطی

همه این موارد از زبان مسئولان مربوطه مسائلی هستند که اولویت دارند و باید هر چه زودتر اجرایی شوند اما توجه باشگاه‌ها به مسائل فرهنگی و همچنین شکل‌گیری یک خواست عمومی در بهبود فرهنگ هواداری در ورزشگاه‌ها نیز باید در دستور کار باشد تا روز به روز شاهد کاهش رفتارهای نامناسب در ورزشگاه‌های کشورمان باشیم. بررسی دقیق و عادلانه رفتارهای سوء در همه ورزشگاه‌های سطح کشور وظیفه کمیته انضباطی است و در بسیاری موارد، عکس‌العمل به‌موقع این کمیته و فدراسیون فوتبال می‌تواند از رفتارهای نامناسب بعدی جلوگیری کند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *