کانون متناسب با نیازهای جامعه برنامه هایش را به روز کند

 محمدرضا زمردیان چهارشنبه در آیین معارفه مدیرکل جدید کانون پرورش فکرری کودکان و نوجوانان استان خوزستان در اهواز اظهارداشت: به همین دلیل از مدیرکل جدید خوزستان انتظار می رود همراه با همکاران استان نسبت به بازنگری فعالیت ها، سیاست ها و نیز فراهم آوردن زمینه جذب و پایدار سازی اعضای نوجوان برنامه ریزی کنند.
وی تاکید کرد: باید قدر زمان را دانست و بدانیم که دوره های مدیریت هرچقدر طولانی اما به سرعت می گذرد و این مسئله برای مدیران و مسئولان فرهنگی بیشتر صدق می کند و بر همین اساس اهمیت کار و قدردانستن زمانی که در این حوزه صرف می شود اهمیت دارد.
وی افزود: کانون پرورش فکری یک مجموعه فرهنگی است و لازمه کار کردن در این دستگاه فرهنگی اول از همه اخلاق باوری، دین مداری و نگاه همراه با عطوفت و مهربانی است.
این مقام مسئول در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تصریح کرد: اگر ما در کانون بتوانیم محبت و نگاه اخلاق مدارانه را در بین همکاران خود و مخاطبان کانون که اعضای کودک و نوجوان هستند بیش از پیش ترویج دهیم ، قطعا باری از روی دوش جامعه برداشته می شود و این کار تاثیرگذار خواهد بود.
زمردیان بدترین رفتاردر چنین حوزه ای را نگاه وعملکرد سیاسی دانست و گفت: انتخاب و گزینش افراد بر مبنای جناح، رنگ و مباحث این چنینی به مانند یک سم مهلک عمل می کند.
وی یادآور شد: در کانون چنین تفکر و نگاهی نباید وجود داشته باشد و لازم است در استان خوزستان انتخاب افراد بر مبنای توانایی در حوزه فرهنگ و هنر و نیز شایستگی باشد.
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تاکید کرد: افراد با هر رنگ و جناحی به شرطی که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را قبول داشته باشند و دلشان با کودکان این سرزمین باشد، برای کانون و مسئولان آن مهم هستند و باید فضای کار برای آنها در مجموعه فراهم باشد.
زمردیان سیاست اصلی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال 97 و 98 را جذب و پایدار سازی اعضا، بخصوص در حوزه نوجوانان اعلام کرد و گفت: کانون طی سالیان گذشته در حوزه کودکان فعالیت های گسترده ای انجام داده اما متاسفانه در حال حاضر با کمبود فعالیت در بخش نوجوانان روبه رو هستیم.
زمردیان کانون پرورش فکری استان خوزستان را در حوزه فعالیت های ادبی از پیشتازان کشور دانست و افزود: خوزستان نیروهای توانمندی در این بخش دارد و توانسته آثار ارزشمندی تولید کند ولی با همه این موضوعات خوزستان در حوزه ترویج کتابخوانی، امانت کتاب و فعالیت در کتابخانه ها با استانداردهای مورد نظر فاصله دارد و مدیرکل جدید استان باید برنامه ریزی های جدی را در این حوزه داشته باشد.
وی با بیان اینکه سیاست های جدید کانون که باید همه همکاران به آن توجه ویژه ای داشته باشند ، بحث مهارت های اجتماعی است، عنوان کرد: کانون در این سالها توجه و تمرکز خود را بر روی فعالیت های ادبی، فرهنگی و هنری معطوف کرده و دستاوردهای خوبی هم داشته است اما وقتی در کانون صحبت از تفکر خلاق می شود نگاه ها حتما باید به زندگی خوب و تمرین آن باشد.
زمردیان خاطرنشان کرد: موضوع امروز جامعه بحث آسیب ها و مهارت های اجتماعی و فقدان آموزش به مخاطب کودک و نوجوان ما نیاز به توجه ویژه دارد و به هیچ وجه در این زمینه نباید تعارف داشته باشیم.
معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یادآورشد: کانون باید بستری را فراهم کند تا به عنوان یک امین و مشاور در کنار خانواده ها برای کودکان و نوجوانان برای کسب مهارت های زندگی برنامه ریزی کند و تلاش ها به این سمت است تا این مجموعه به یک الگوی فعالیت اجرایی و علمی برای مشاوره در خانواده ها تبدیل شود.

*افزایش تعداد مراکز کانون پرورش فکری در خوزستان
مدیرکل سابق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه تا سال 94 کانون در استان خوزستان 52 مرکز داشت، گفت: در حال حاضر مراکز کانون در سطح استان به 65 مرکز رسیده است و در ابتدای هفته جاری نیز جدیدترین مجموعه کانون در منطقه آخرآسفالت اهواز به بهره برداری رسید.
غلامرضا شنبدی با اشاره به فعالیت 9 کتابخانه سیار در استان، عنوان کرد: خوزستان نسبت به دیگر استان های کشور در زمینه تعداد کتابخانه های سیار و مراکز فرهنگی- هنری جایگاه اول را دارد.
وی افزود: تعداد هفت سینمای کودک در استان فعالیت می کنند که خوزستان در این زمینه نیز جایگاه نخست را در کشور دارد.
مدیرکل سابق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان با اشاره به مشارکت اعضای در مسابقات کشوری ، عنوان کرد: استان خوزستان با کسب مقام های برتری متعدد در سطح کشور جایگاه اول را طی سال های اخیر به خود اختصاص داده است.
شنبدی خاطرنشان کرد: به منظور توجه به عدالت اجتماعی، آموزشی و فرهنگی، گستره فعالیت مربیان کانون تا دورترین نقاط استان وسعت پیدا کرده و این موضوع نشان دهنده استقبال چشم گیری است که مخاطبان کودک و نوجوان از برنامه های کانون داشته اند.
وی همچنین به فعالیت 11 مرکز فروش محصولات و تولیدات کانون پرورش فکری در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این مراکز تعطیل هستند و لازم است با دستور مدیرعامل کانون، فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و هنری، مجددا فعالیت های خود را از سربگیرند.

*جماعت فرهنگساز باید حمایت شوند
مدیرکل جدید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خوزستان در ادامه این آیین با بیان اینکه کارکنان و مربیان رسالت سنگین و مسئولیت بزرگی را برعهده دارند، گفت: جماعت فرهنگساز توسط دستگاه ها و نهادهای فرهنگی باید مورد حمایت قرار بگیرند.
وحید کیانی تاکید کرد: برنامه های کانون باید با تکنولوژی های جدید و روز دنیا پیش برود و بتواند جمعیت کودک و نوجوان استان را بیش از پیش دربر بگیرد.
وی با بیان اینکه خلاقیت و نوآوری از جمله راهبردهای اساسی در کانون خواهد بود، تصریح کرد: با ظرفیت سازی که در بین مخاطبان و همچنین مربیان صورت می گیرد باید استعدادها را شناسایی و آنها را پرورش داد.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان افزود: همراهی هنرمندان، رسانه ها، سازمان های مردم نهاد و همچنین دستگاه های اجرای در این راستا بسیار اثرگذار خواهد بود.
کیانی با بیان اینکه چشم انداز روشنی در انتظار فعالیت ها فرهنگی، ادبی و هنری در کانون است، یادآور شد: از تمام توان و تلاش برای حمایت از برنامه های کانون و نیز مربیان آن استفاده خواهد شد تا شاهد جامعه شکوفا و بانشاط در استان باشیم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *