شهر اهواز پس از قاهره پیچیده ترین سیستم فاضلاب را دارد

 نشست خبری تشریح اقدامات دولت در حوزه آب و فاضلاب استان خوزستان،شهر اهواز و آب و فاضلاب روستایی استان از سری میزگردهای تخصصی برنامه های هفته دولت، دوشنبه شب در محل نمایشگاه هفته دولت برگزار شد.
فردوس کریمی با بیان اینکه در حال حاضر به دلیل خلاهای موجود در حوزه فاضلاب شاهد بروز مشکلات زیست محیطی هستیم افزود: در سال گذشته از محل اعتبارات نفت، اعتبارات ملی و جاری 78 پروژه در حوزه آب و فاضلاب اجرا شد. عمده ترین ماموریت ما ساخت تصفیه خانه های فاضلاب بود.
وی افزود: در 24 نقطه از شهر اهواز روزانه 176 هزار متر مکعب فاضلاب وارد کارون می شود که قرار است به زودی 96 هزار متر مکعب از این فاضلاب معادل 55 درصد از کل حجم مهار و از ورود آن به کارون جلوگیری شود.
کریمی گفت: بانک جهانی در دهه 80 وامی جهت خطوط جمع کننده فاضلاب به اهواز اختصاص داد که به سرانجام نرسید اما سال گذشته از طریق فاینانس این پروژه را به مناقصه بردیم که اعتبار آن چهار هزار و 700 میلیارد ریال است و به زودی پیمانکار آن مشخص می شود.
به گفته وی برای افق 1415 سه تصفیه خانه بزرگ کیان آباد با ظرفیت هفت متر مکعب یر ثانیه، کوت امیر پنج مترمکعب و تصفیه خانه آب شهر شیبان با یک متر مکعب بر ثانیه پیش بینی شده است که متولی آنها سازمان آب و برق خوزستان است.

**35 هزار انشعاب غیرمجاز در اهواز
کریمی در بخشی دیگر از سخنان خود اظهار داشت: در شهر اهواز حدود 35 هزار انشعاب غیر مجاز وجود دارد که به دلیل عدم نظارت بر لوله کشی این موارد احتمال بروز مشکلات بهداشتی بالا است و شرکت آبفا به دلیل اینکه آنها مشترک نیستند مسئولیتی در قبال آنها ندارد.
وی افزود: بیش از 60 درصد آب مصرفی اهواز از طرح آبرسانی غدیر ، 30 درصد از کارون و 10 درصد هم از آب حیات شوشتر تامین می شود.
به گفته وی عملیات اجرایی ساخت تصفیه خانه بزرگ شرق اهواز در سال 1388 آغاز شد اما به دلیل مشکلات و تغییر دولت به حال خود رها شد اما سال گذشته با رایزنی های استاندار بار دیگر این پروژه فعال و حدود 250 میلیارد ریال تجهیزات برق و مکانیک برای آن نصب شد.
کریمی با بیان اینکه در شرق اهواز به دلیل وسعت زیاد مشکلاتی در تامین آب داریم گفت: مخازنی در منطقه حصیرآباد با قدمت 24 سال وجود دارد که بلا استفاده شده بود و با مطالعات صورت گرفته و همکاری سازمان آب و برق خوزستان ایستگاه پمپاژی در این منطقه به طول 7،4 کیلومتر احداث شد که آب را از منطقه ملی به حصیر آباد منتقل می کند.
کریمی درخصوص تعداد تصفیه خانه های اهواز و سایر شهرهای حومه افزود: تصفیه خانه های کیان آباد، ملی راه، شهرستان کارون، گلستان، علی ابن مهزیار، شیبان، ویس و ملاثانی و حمیدیه از جمله این تصفیه خانه ها هستند.
به گفته وی سال گذشته با حضور وزیر سابق نیرو و صنعت،معدن و تجارت مجوز استفاده از اسکله آبگیر صنایع فولاد برای شهرستان کارون و منطقه مهدیس گرفته شد و تاسیسات لازم نصب و هفته گذشته به صورت رسمی به بهره برداری رسید.
کریمی افزود: شرکت آب و فاضلاب اهواز شهرهای اهواز، ویس، ملاثانی، شیبان، رامین، شیرین شهر، حمیدیه و کارون را تحت پوشش خود دارد که آب این شهرها از سه منبع کارون، طرح آبرسانی غدیر و حیات شوشتر تامین می شود.

**مشکل کیفی آب در جنوب
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان در بخشی دیگر از این میزگرد گفت: در نقاط شمالی استان مشکل کیفیت آب نداریم اما به لحاظ کمیت خلل هایی وجود دارد و برعکس در شهرهای جنوبی کیفیت آب مشکل دارد.
صادقی حقیقی پور ادامه داد: آب شرب در خوزستان به لحاظ بهداشتی هیچ مشکلی ندارد اما در برخی نقاط به لحاظ چشایی مطلوب نیست که همین امر سبب استفاده بیشتر مردم از آب شیرین کن های خانگی می شود.
وی گفت: حدود 70 درصد منابع آبی در استان خوزستان سطحی است که همین امر سبب می شود تغییر شرایط اقلیمی بر کیفیت و کمیت آن تاثیرگذار باشد.
وی بروز بحران آبی در شهرهای خرمشهر و آبادان را نشات گرفته از همین موضوع دانست و گفت: در خرداد و تیرماه امسال به دلیل خشک شدن رودخانه ها، تنش آبی و بازگشت آب دریا به رودخانه ها شاهد بروز مشکل در تامین آب شرب ساکنین این 2 شهر شدیم که شکستگی در خط لوله غدیر هم بر این مشکلات اضافه شد.
مدیرعامل شرکت آبفای خوزستان ادامه داد: شوری آب در آن مقطع زمانی به بیش از 13 هزار میکروموس بر مترمکعب رسید در حالیکه میزان شوری در حالت عادی در خرمشهر زیر 2 هزار و در آبادان کمتر از 3 هزار میکروموس بود.
وی خاطر نشان کرد: شرکت آب و فاضلاب خوزستان با 10 هزار کیلومتر شبکه توزیع و خط انتقال و تحت پوشش قرار دادن 63 شهر سومین شرکت بزرگ آب و فاضلاب کشور است.

**فاضلاب عمده مشکل شهر اهواز
حقیقی پور ادامه داد: پروژه هائی با اعتبار 20هزار میلیارد ریال در حوزه آب و فاضلاب استان خوزستان درحال انجام است که اختصاص این چنین اعتباری در نوع خود بی نظیر است.
وی یکی از مشکلات اصلی استان را فاضلاب دانست و گفت: بیش از 310 میلیون مترمکعب فاضلاب خام وارد کارون می شود و در مجموع نیز 450 میلیون متر مکعب از فاضلاب های استان وارد منابع آبی می شود.
وی با اشاره به اینکه 80 درصد آب شرب وارد سیستم فاضلاب می شود یادآور شد: قرارداد ساخت پنج تصفیه خانه در ایذه، اندیمشک، بهبهان، شوش و بستان بسته شده است.
وی ادامه داد: در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان، بندرامام و ماهشهر درحال ساخت تصفیه خانه هستیم که با راه اندازی انها از ورود 180 میلیون متر مکعب فاضلاب به منابع آبی جلوگیری می شود.
این مسئول یادآور شد: سرانه بهره وری مردم خوزستان از فاضلاب 37 درصد است درحالیکه این سرانه به طور میانگین در کشور 50 درصد است که برای جبران این عقب ماندگی به ازای هر درصد رشد باید 50 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یابد.
حقیقی پور توضیح داد: از سال 72 تا 95 در مجموع 25 هزار میلیارد ریال به صنعت آب و فاضلاب خوزستان اختصاص یافته بود اما طبق مصوبه هیات وزیران در فروردین 96 قرار است در ظرف سه سال در مجموع 100 هزار میلیارد ریال به این صنعت در خوزستان اختصاص یابد.

**آبرسانی به 600 روستا با تانکر
معاون بهره برداری شرکت آبفا روستایی خوزستان گفت: در حال حاضر بیش از 600 روستا از طریق تانکر و به صورت سیار آبرسانی می شوند که هزینه بالایی در بردارد.
علیداد کیانی افزود: بیش از چهار هزار و 15 روستا در استان خوزستان به صورت پراکنده وجود دارد که حدود یک میلیون و 50 نفر در آنها ساکن هستند که از این تعداد 2هزار و 27 روستا با جمعیت 930 هزار نفر از خدمات آبفا روستایی بهره مند می شوند.
وی یادآور شد: در استان خوزستان با محدودیت هایی همچون تغییر اقلیم، کاهش آورد آب رودخانه ها و آب های زیر زمینی مواجه هستیم که سبب بروز چالش هایی شده است به طوریکه خشکسالی امسال در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است.
وی در بخشی دیگری در خصوص مشکل آب شرب در روستای ابوالفارس در شهرستان رامهرمز یادآور شد: هنوز منبع اصلی مسمومیت آب در این نقطه مشخص نشده است و نامه نگاری های بسیاری با مرکز بهداشت و دادستانی هم صورت گرفته است.
کیانی ادامه داد: طبق آزمایش های صورت گرفته مقدار مطلوبیت کلر باقی مانده در این روستا مناسب بوده است.
کیانی خاطر نشان کرد: مناطق روستایی به دلیل کوچک بودن منابع آبی با هرگونه تغییر اقلیم زودتر در معرض کم آبی قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه خطوط انتقال آب در استان فرسوده است تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 77 روستای آبادان از طریق تانکر و به صورت سیار آبرسانی می شود و متاسفانه علی رغم همه تلاش های صورت گرفته آب طرح غدیر هنوز به روستاهای این شهرستان نرسیده است.
معاون آبفا روستایی خوزستان خاطر نشان کرد: تامین آب روستاهای آبادان از طریق آب حیات صورت می گیرد و از سویی دیگر 40 تانکر برای آبرسانی به روستاهای آبادان فعالیت می کنند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *