دولت هیچ سهمی در درآمدهای اوقاف ندارد

 حجت اسلام مرتضی خاکباز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: قانون‌گذار و شرع اجازه نمی‌دهند حتی یک هزارتومانی از اوقاف برخلاف نیت واقف هزینه شود.

وی افزود: وظیفه ذاتی اوقاف مربوط به بقاع متبرکه و امام زادگان که با توجه به کمک‌های مردم باید به فکر احیاء و آبادنی آن‌ها باشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خوزستان با تأکید بر مردمی بودن اداره اوقاف بیان کرد: تمام درآمد اوقاف از محل نذورات و کمک‌های مردمی است که توسط واقفین خیراندیش پرداخت‌شده و دولت هیچ سهمی در آن ندارد.

 خاک‌باز عنوان کرد: هیچ دولتی نمی‌تواند این حجم نذورات را به صندوق اوقاف واریز کند بنابراین برنامه‌ریزی ما باید در جهت کمک‌های مردم به اوقاف باشد و حق دخل و تصرف در کمک‌های مردمی نداریم.

وی با تأکید به نقش استان خوزستان در جنگ تحمیلی و فداکاری‌های که برای جامعه و سربلندی اسلام کرد، گفت: با توجه به ظرفیت وقف در استان می‌توانستیم بهتر عمل کنیم و رتبه خوبی برای استان در کشور داشته باشیم.

خاک‌باز با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بقاع متبرکه و امام زادگان باید تبدیل به قطب فرهنگی شود، بیان کرد: معنی این جمله این است که منشاءتمام مسائل فرهنگی بقاع و امام زادگان باشد و برای محقق شدن این مهم دستگاه‌های متولی فرهنگ باید ورود کنند.

وی بابیان اینکه باید مسیر فرهنگی را مشخص کنیم، گفت: چنانچه امام زادگان در جامعه ما حاضر بودند قطعاً دغدغه آن‌ها ترویج مبانی قرآن و اهل‌بیت بود، اما در این زمینه ما مسیر درست را انتخاب نکردیم.

خاک‌باز با تأکید بر حل مسائل اشتغال و معیشت جوانان توسط دستگاه‌های مسئول بیان کرد: از دری که فقر وارد می‌شود دین و اعتقاد انسان‌ها خارج می‌شود بناترین فرد گرسنه نمی‌تواند کار فرهنگی انجام دهد.

وی با اشاره به پروژه‌هایی که اداره اوقاف برای کل استان تعریف کرده است، عنوان کرد: در هر شهرستان 2 تا 6 پروژه تعریف کردیم، و بعد از محرم به‌منظور آغاز عملیات اجرایی این پروژه‌ها کلنگ‌زنی می‌شوند.

خاک‌باز افزود: به‌منظور اجرای پروژه‌ها چه در بقاع و چه در موقوفات به‌هیچ‌عنوان معطل اعتبار نمی‌شویم، چراکه اداره اوقاف در بحث سرمایه‌گذاری تا این زمان موفق عمل کرده است.

وی بابیان اینکه درآمد امام‌زاده‌ها به سه بخش تقسیم می‌شود، گفت: بخشی از درآمد امام‌زاده‌ها به امور عمرانی، یک بخش به امور فرهنگی و مدیریت اختصاص پیدا می‌کند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *