روشنفکرانی که در ایام محرم یاد فقرا می‌افتند/خرج‌های میلیاردی سفرهای خارج از کشور بیش از هزینه‌های نذری

 از چند روز مانده به محرم هیئتی‌ها، بازاری‌ها، مساجد، تکایا و … در استان تعدادی علم که “جملات یاحسین”، “یا ابوالفضل العباس”، “سقای کربلا” و… نقش بسته به عنوان نماد محرم بر سر در خود بستند، همه جا سیاهپوش شد، و پیر و جوان، کودک و خردسال به عشق امام حسین (ع) را ملزم به برگزاری مراسم محرم می داند تا آنجایی که حتی صابئین استان احترام ویژه‌ای برای عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) قائل هستند و خود را در کشاکش بزرگداشت محرم عقب نمی‌کشند.

بر همین اساس، یکی از سنت‌هایی که با برجستگی بیشتری در ماه محرم، به جا آورده می‌شود و نزد ایرانیان و شیعیان نهادینه شده است فرهنگ نذری دادن و پختن غذاهای متنوع است، علاوه بر این در ایام محرم هر ساله شاهد ادای نذر توسط، ارامنه اصفهان، زردشتیان تهران و یزد، صائبین خوزستانی و … هستیم که به عشق ابا عبدالله الحسین (ع) شعله‌های اجاق در زیر دیگ‌ها یکوچک و بزرگ خود و در کنار خیابانها روشن می‌کنند.

تز روشنفکری به بهانه فقرا

 بنابراین نذری دادن در مراسم مذهبی با فرهنگ دینی ایرانیان ارتباط تنگاتنگی دارد، که یکی از این مراسمات ایام محرم است، و اغلب نذورات به شکل طبخ غذا و توزیع آن میان مردم و عزاداران امام حسین (ع)، دسته‌ها و هیئت‌های مذهبی است.

 کوتاه سخن اینکه نذر در تمام ادیان یکتاپرست وجود داشته و مورد توجه است؛ به طور مثال عمران نبی نذر می‌کند که دخترش خادم عبادتگاه شود، و…

موضوعی که در چند سال اخیر توسط عده‌ای روشنفکر نما، از طریق شبکه‌های اجتماعی و یا در اختیار داشتن تریبون‌های مختلف دست به دست می‌شود، آسیب شناسی محرم و یا تحریف و تحریم برخی مراسم محرم مانند رسم نذری دادن است.

محرم که از راه می‌رسد، برخی از افراد که به بهانه‌های مختلف ولخرجی‌های نجومی می‌کنند، یاد گرسنگان، فقرا و زندانیان می افتند و حساب کتابشان گل می‌کند که به جای نذری و خرج‌های آنچنانی و هدر رفت این حجم غذا هزینه نذری‌ها در اطعام فلان فقرا، خرید فلان نیازها و آزادی زندانیان به کار ببریم غافل از اینکه فقرا خود فرق بین افراد به اصطلاح روشنفکر و تربیت شدگان مکتب امام حسین (ع) را می‌دانند واطلاع دارند که کدام گروه بیشتر به آنها کمک می‌کنند؛ علاوه بر این مگر این نذری‌ها را خود ملت نمی‌خورند و شکمشان سیر نمی‌شود، آیا با هزینه‌های  نذری مشکل فقرا  برای همیشه حل می‌شود؟ و شکمشان سیر؟

خرج‌های میلیاردی سفرهای خارج از کشور بیش هزینه‌های نذری

 بر اساس آمار بانک مرکزی، در سال 95 ایرانی‌ها معادل ۲ هزارمیلیارد تومان غذای نذری در ماه محرم توزیع می‌کنند، این در حالی است که اقتصاد ترکیه در سال گذشته میلادی ۲.۵ میلیارد دلار، اقتصاد مالزی در سال 94 حدود 159 میلیون و 476 هزارو 324 دلار، اقتصاد تایلند در سال 94 بالغ بر 240 میلیارد و اقتصاد دبی در سال 96 بالغ بر 500 میلیارد تومان از جذب گردشگران ایرانی درآمد کسب کردند، که قطعاً قیمت دلار در این پروسه زمانی بین 3 تا 4 هزارتومان بود و بدون محاسبه سفرهای گرجستان و ارمنستان که در سالهای اخیر گردشگران ایرانی زیادی را به خود جذب کرده است.

آسیب‌شناسی محرم با تأخیر

روشنفکرانی که محرم را آسیب‌شناسی می‌کنند چرا در طول سال آسیب‌شناسی نمی‌کنند تا آسیب‌های آن در ایام محرم کم شود؟ چرا در ایام محرم یاد فقرا می‌افتند؟ چرا این تزهای روشنفکرانه را خطاب به آژانس‌های گردشگری نمی‌دهند که هم شکم فقیری سیر شود و هم صنعت گردشگری داخلی رونق بگیرد؟ می‌خواهم برای امام حسین (ع) درد دل کنم! برخی آقازاده‌ها می‌خواهند به نام فقرا عزایت را تعطیل کنند و اما برای تعطیلی اشرافی گری خود برنامه‌ای ندارند؛ کسانی که مدعی روشنفکری هستند اما حقه‌های یهود دارند.

شایسته نیست کمک به فقرا جایگزین نذر شرعی شود

آیت‌الله محسن حیدری نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در این رابطه اظهار کرد: قطعاً کمک کردن به فقرا امری شایسته و مورد تأکید اهل‌بیت (ع) است، اما اینکه کمک به فقرا جایگزین نذری شرعی مربوط به محرم شود موردقبول نیست.

وی در توضیح این مطلب افزود: اگر کسی به‌صورت شرعی نذر کرده، شرعاً آن‌طور که نذر کرده باید عمل کند، اگر نذر کرده برای فقرا باید نذرش را به فقرا دهد، اگر بر مسجد نذر کرده نذرش را به مسجد دهد و اگر برای امام حسین (ع) نذر کرده صرفاً برای مراسم امام حسین (ع) نذرش را ادا کند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: کمک به فقرا مطلوب است اما طبق ضوابط شرعی، نذر کردن برای خدا جهت مصارف عاشورا نیز شایسته است و هیچ‌کدام جای دیگری را نمی‌گیرد.

کمک به فقرا نباید سبب حذف شعائر دینی ما شود

مرتضی خاکباز مدیرکل امور اوقاف و امور خیریه استان خوزستان بابیان اینکه این اظهارات در خصوص رفتن مکه نیز عنوان می‌شود، اظهار کرد: یک عده یاد گرفتند تلقین کنند که نذری درست نکنید، حج نرود و حج در خانه شما است و هزینه‌های آن را خرج فقرا کنید درحالی‌که حج واجب است و کمک به فقیر مستحب است.

وی با اشاره به روایاتی که در رابطه با اطعام و احترام عزادار امام حسین (ع) وجود دارد، افزود: کمک به فقرا یکی از مستحبات مؤکد است اما درصورتی‌که فرد کمک‌کننده راغب به انجام این کار باشد اما این به آن معنی نیست که خلط مبحث شود و یکسری از اعتقادات کنار گذاشته شود.

مدیرکل امور اوقاف و امور خیریه استان گفت: کمک به فقیر و رفع مشکلات فقیر یکی از وظایف دینی و شرعی ما است اما نباید سبب حذف شعائر دینی ما شود، و نباید به سمت و سویی حرکت کنیم که عزای امام حسین (ع) تحت‌الشعاع این کمک قرار بگیرد.

شاید جامعه شیعه برای تزکیه نفس کمتر به نذورات معنوی مانند: روزه، ختم قرآن، ذکر صلوات و… توجه کرده باشد شده است، اما شک ندارم هر جمعی که دیگی به نیت اباعبدالله الحسین (ع) بر اجاق گذاشت و یا شمعی را در دل سقاخانه‌ای روشن کرد و یا قطره اشکی بر کویر گون‌هایمان ریخت به‌طور حتم افروخته چراغ هدایت روشن‌شده است؛ قطعاً تمام نذرها برای شفای جسمانی نیست؛ شاید گاهی لازم باشد نذر کنیم تا شفای معنوی پیدا کنیم و سره را از ناسره تشخیص دهیم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *