الگوی بهداشتی در تهیه نذورات محرم را رعایت کنید

دکتر علی فضل آرا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: با توجه به اینکه در ایام محرم غذاها با حجم زیاد و در محیط بیرون از آشپزخانه خانگی تهیه می شود ، به دلیل کافی نبودن امکانات،مدیریت کردن آن از نظر آماده سازی و نگهداری متفاوت است.
وی توصیه کرد: برای تهیه نذورات، در قدم نخست باید مواد اولیه با کیفیت مطلوب از مراکز معتبر و بهداشتی خریداری شود تا از سلامت آنها مطمئن باشیم.
فضل آرا با بیان اینکه مهمترین ماده غذایی در تهیه نذورات گوشت است که باید از مراکز معتبر خریداری شود افزود: گوشت باید مهر بهداشتی اداره کل دامپزشکی را داشته باشد و بازرسی پیش و پس از کشتار انجام و عاری از هرگونه بیماری منتقله باشد.
این استاد گروه بهداشت مواد غذایی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به مساله قربانی کردن دام برای تهیه نذورات گفت: این کار در داخل کشتارگاه انجام نمی شود و نظارتی وجود ندارد بنابراین نگرانی ایجاد می کند.
وی افزود: مردم می توانند دام خود را برای قربانی به دامپزشکی برسانند و یا از طریق تماس از آنها بخواهند برای بازرسی در محل حاضر شوند تا از سلامت دام خود مطمئن شوند چون برخی بیماری های دام مانند سل علامتی ندارند.
فضل آرا ادامه داد: فرآیند بهداشتی تهیه، پخت و آماده سازی نیز باید مورد توجه قرار گیرد چون حجم مواد غذایی برای تهیه نذری انبوه و تهیه آن زمان بر است باید مراحل آن در مکان بهداشتی انجام شود و نگهداری آنها تا زمان پخت در جای سرد و مناسب باشد.
این استاد دانشگاه شهید چمران اهواز گفت:مواد غذایی در تشت و سینی باید حداقل با فاصله 60 سانتیمتری از زمین قرار داده شود تا از آلودگی سطح زمین محفوظ بماند.
وی افزود: پخت مواد غذایی نذری باید کامل باشد تا در صورت وجود آلودگی احتمالی، تا حدودی کنترل شود.
فضل آرا بیان کرد: رعایت بهداشت فردی و استفاده از دستکش نیز باید توسط توزیع کننده های غذاهای نذری رعایت شود.
استاد گروه بهداشت مواد غذایی دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: ظروف یک بار مصرف قابل بازیافت بر پایه فیبر و سلولز برای غذاهای نذری مناسب است که برای غذاهای داغ توصیه می شود.
وی گفت: مساجد سطح شهر با توجه به شرایط و امکانات بیشتر برای مدیریت بهداشتی در تهیه و توزیع نذورات مناسب تر هستند چون امکان توزیع مناسبتری وجود دارد و زمان طولانی برای جابجایی
و انتقال غذا صرف نمی شود در نتیجه از مسمومیت غذایی و آلودگی شهری و زیست محیطی جلوگیری می شود.
فضل آرا توصیه کرد: در تهیه شربت نذری از مواد رنگی و شربت رنگی خودداری شود چون بسیاری از رنگ ها غیرمجاز است؛ عرقیات گیاهی، تخم شربتی و آب لیمو گزینه های بسیار مناسبی هستند و هرچه کم شیرین تر باشد برای سلامتی مناسبتر است.
استاد گروه بهداشت مواد غذایی دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: بهتر است از لیوان های کاغذی برای نوشیدنی داغ استفاده شود اما برای نوشیدنی سرد محدودیتی نیست.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *