خطر انتقال بیماری از عراق به آبزیان کشور وجود دارد

محمد فخری زاده سه شنبه در جلسه شورای سلامت خرمشهر در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان اظهار داشت:در حال حاضر سبدهای ماهی پرورشی از مزارع پرورش ماهی خرمشهر از طریق مرز مریوان در کردستان وارد بازارهای ماهی کشور عراق شده و احتمال انتقال آلودگی به ماهیان کشور وجود دارد.
وی افزود: به منظور جلوگیری از انتقال بیماری به ماهیان کشور لازم است سبدهای ماهیان صادراتی هنگام انتقال به کشور ضد عفونی شوند.
وی در ادامه گفت: هم اکنون از خرمشهر صادرات آبزیان انجام نمی شود اما مشکلی که وجود دارد این است که سبد هایی که از مزارع پرورش آبزیان با آنها آبزیان را از مرز مریوان به عراق صادر می کنند بدون رعایت موارد بهداشتی مجددا به خرمشهر بازگردانده شده و مورد استفاده قرار می گیرد و این امر می تواند برای آبزیان و مزارع پرورشی خطر ساز باشد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست خرمشهر گفت: مزارع و محدوده رودخانه مرتب پایش می شود و آخرین نقطه ای که تلفات ماهی در عراق مشاهده شده حدود 700 کیلومتر با مرز آبی فاصله دارد و تاکنون موردی از بیماری در حوزه آب ما مشاهده نشده است.
رضا جاوید افزود: خود پالایش آب تا حدود زیادی مانع انتقال بیماری می شود با این حال پایش اروند رود هم از نظر فیزیکی ، شیمایی و میکروبی به صورت مرتب انجام می شود و محیط زیست در حالت آماده باش قرار دارد اما احتمال وقوع بیماری بسیار کم است.
وی ادامه داد: آخرین گزارش ها از بیماری آبزیان حاکی از این است که این بیماری ویروسی است و این ویرویس باعث تلفات نمی شود اما کاهش کیفیت آب، کم شدن و شوری آب باعث می شود این بیماری به خفگی آبزیان منجر شود.

** ضرورت ساماندهی دستفروشان در خرمشهر
مدیر شبکه بهداشت و درمان خرمشهر با تاکید بر ضرورت ساماندهی دست فروشان گفت: دست فروشان محل مشخصی نداشته و امکان پملپ محل وجود ندارد شبکه بهداشت امکان برخورد مستقیم با دستفروشان را ندارد.
فرشید بهشتی افزود: مخالف بیکار شدن دستفروشان نیستیم اما ساماندهی دستفروشان امری رایج و شدنی است لذا می طلبد محل مناسبی برای این قشر در نظر گرفته شود و از رشد قارچی دستفروشان در محل های تخلیه شده ممانعت شود.
رئیس شورای اسلامی شهر خرمشهر با بیان اینکه لایحه ساماندهی دستفروشان به صحن مجلس شورا رسید اما دیگر نهادها که برای آنها تامین اعتبار مقرر شده بود به تعهد خود عمل نکردند گفت: شورای شهر در صورت اطمینان از عملکرد دیگر نهادها همچون منطقه آزاد اروند، مانع تامین اعتبار سهم شهرداری و اجرای کار نخواهد شد.
فاخر ربیعی فر در ادامه گفت: یکی از دلایل حل نشدن مشکلات بهداشتی این است که برای مصوبات شورای سلامت مدت زمان اجرا تعیین نمی شود و رفع مشکلات بهداشتی شهرستان مستلزم این است که مصوبات شورای سلامت ضمانت اجرایی داشته باشد.
رئیس اتاق اصناف خرمشهر شمار واحدهای صنفی خرمشهر را 6 هزار واحد بیان کرد و گفت: در حال حاضر این واحدها به سازمان منطقه آزاد اروند عوارض پرداخت می کنند اما این سازمان تاکنون حتی یک بار برای ساماندهی بازارهای خرمشهر هزینه نکرده است.
سید میثم هاشمی افزود: برای ساماندهی دستفروشان تاکنون به نتیجه نرسیدیم و این درحالی است که بازار امام رضا(ع) و بازار امام علی(ع) برای دستفروشان ساخته شده ولی همچنان دستفروشان بلا تکلیف هستند.
وی گفت: اگر قرار است کار کارشناسی برای ساماندهی اصناف انجام شود ، اتاق اصناف بر اساس ماده 4 قانون اصناف می تواند و این قدرت را دارد که دستفروشان را ساماندهی کند.
معاون سیاسی اجتماعی فرماندار خرمشهر نسبت به عرضه دام زنده در برخی از مناطق خرمشهر هشدار داد و گفت: سه محل عرضه دام زنده در مسیر شلمچه وجود دارد که باید هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام شود.
عزیز ساعدی گفت: برای جمع آوری محل های عرضه دام زنده تا 30 آبان فرصت داده می شود تا نسبت به جمع آوری اقدام شود ضمن اینکه اداره دامپزشکی خرمشهر نیز در خصوص مشکل آبزیان باید هرچه زودتر با هنگ مرزی مکاتبات لازم را انجام دهد.
وی با اشاره به ساماندهی بازارهای روز و صفا خرمشهر گفت: برای ساماندهی بازارهای خرمشهر باید کارگروهی متشکل از اتاق اصناف، شهرداری ، شورای شهر، بهداشت تشکیل شود و اقدامات قضایی لازم در این خصوص انجام شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *