تولید بیشتر آثار نمایشی به کیفی شدن تئاتر منجر می شود

اتابک نادری جمعه شب در حاشیه بیست و چهارمین جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ اندیمشک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در کشور ما کارشناسان و افراد تحصیل کرده بسیاری وجود دارند و سطح علمی و ارتباطی هنرمندان و مخاطبان نیز بالا رفته است در نتیجه ما نیاز به خلاقیت و آفرینش آثار، تولیدات و بازتولیدهای مختلف داریم هر چه تولید اثر بیشتر شود توان و کیفیت‌ها نیز بالاتر می‌رود.
وی با اشاره به جریان سازی فرهنگی در حوزه تئاتر و نمایش بیان کرد: با توجه به ارزیابی که در سطح کشور انجام شده تئاتر دیدن نسبت به سال های قبل افزایش چهار درصدی داشته است که با توجه به وضعیت اجتماعی خاص کشور که بحران های اجتماعی و روانی خاصی در آن وجود دارد رقمی چشمگیر محسوب می شود.
این بازیگر تئاتر تاکید کرد: تئاتر کشور در حال رشد و به سمت جایگاه خودش رو به پیشرفت است البته در حوزه جریان سازی تئاتر در حوزه فرهنگی من موانع را تنها در سخت افزارها می‌بینم چراکه نیازمند سالن‌های نمایش بیشتر و امکانات به روزتر هستیم.
وی ادامه داد: هنرمندان در هر دوره‌ای حرف‌های خودشان را زده‌اند، نمی توانیم بگوییم مانعی برای گفتن‌ها وجود دارد، البته اگر هم مانعی وجود داشته باشد من نامش را اختلاف سلیقه می‌گذارم، ولی با همه سلایق مختلف تئاتر مثل یک جوانه رشد می‌کند و مثل یک ریشه راه رشد خودش را پیدا می‌کند.
نادری بیان کرد: تئاتر با زبان خودش حرف و انتقادها را در همه زمان ها داشته و دارد.
وی با اشاره به وضعیت تعامل و ارتباط گیری تئاتر مقاومت با مخاطبان بیان کرد: این موضوع را باید مردم بگویند اما به طور کلی وقتی می‌شنویم در سالنی که ظرفیت آن 70 نفر است و یک نمایش 2 بار اجرا می‌رود اما باز هم 400 نفر پشت در می‌مانند یعنی تشنگی و عطش برای دیدن اثر با مضمون دفاع مقدس و مقاومت وجود دارد پس می‌توان گفت هنرمند کارش را انجام می‌دهد و مضمونش به خوبی در حال اجرا شدن است.

***افزایش تولیدات تئاتر کشور
این هنرمند بیان کرد: در حال حاضر تئاتر کشور از جهت میزان تولیدات وضعیت خوبی دارد و این تولیدات رو به افزایش است.
وی یاداور شد: سازمان جهانی یونسکو وقتی می‌خواهد کشوری را از نظر پیشرفت فرهنگی ارزیابی کند آمار تعداد صندلی‌ها و سالن‌های نمایش آن کشور را بررسی می‌کند البته در کشور ما همیشه نسبت به سالن و تماشاگر دغدغه وجود داشت اما در سال‌های اخیر بااطمینان می‌توان گفت که سطح تولیدات با گسترش فضاهای خصوصی و دولتی و افزایش تولیدات گروه‌های نمایشی رو به ارتقاست.
این بازیگر سینما گفت: در سراسر کشور در اکثر شهرستان‌ها تئاتر دیدن و تئاتر رفتن جزو دغدغه های خانواده‌ها و مردم شده است و این توفیقی است که هنرمندان تئاتر به آن رسیده اند و باید به آن‌ها تبریک گفت.
وی ادامه داد: همچنین باید به تئاتر خوزستان تبریک گفت چراکه در سالهای اخیر جهش و گسترشی چشم گیر داشته است، افزایش تولیدات، آمار و استقبال تماشاگران از کارها، راه اندازی سامانه فروش اینترنتی بلیط و … همگی نشان از رونق و علاقه مندی به تئاتر در این استان دارد که نشان می دهد تئاتر در حال رسیدن به جایگتاه شایسته خویش است و این حرکت باید پرشتاب‌تر ادامه پیدا کند.
نادری در خصوص ظرفیت تئاترهای کشور برای ارایه در مجامع بین المللی گفت : برای حضور نمایش ها در خارج از کشور اول باید از درون خود شروع کنیم، و برای صادرات تئاتر باید محل های عرضه داخلی را اشباع کنیم.
وی گفت: محل عرضه آثار نمایشی در کشور به حد قابل قبولی رسیده ولی هنوز با حد مطلوب فاصله دارد.
این هنرمند تئاتر با اشاره به وضعیت محتوایی آثار تولید شده در کشور بیان کرد: این که محتوای یک تئاتر یا نمایش چیست، در واقع دغدغه هنرمند است و طبیعتا هنرمند مخاطب شناسی می‌کند و بر اساس آن به تولید اثر می‌پردازد ، این موضوعی نیست که دیکته شود تا هنرمند روی آن کار کند.
وی افزود: هنرمند دغدغه جامعه را می سنجد، مخاطب سنجی می‌کند تا حرفش باید خریدار داشته باشد.
نادری ادامه داد: وقتی در هر ژانر و هر قالب هنری، یک کالای شیک هنری ارایه می‌شود که مخاطب خود را پیدا می‌کند پس یعنی به آن تعامل درست هنری مد نظر ‌رسیده ایم .

به گزارش ایرنا بیست و چهارمین جشنواره سراسری تئاتر لاله های سرخ امسال با محوریت نقش تئاتر در ترویج الگوی اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی، گرامیداشت حماسه چهارم آذر روز مقاومت مردم اندیمشک، تکریم دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و حماسه های مدافعان حرم ششم تا 9 آذر برگزار شد.
جشنواره ملی تئاتر لاله های سرخ از جمله جشنواره های مطرح کشوری است که هر سال به میزبانی اندیمشک برگزار می شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *