قطعی‌های مکرر آب در اهواز با هر تنش آب و هوایی

پس از معضل آب‌گرفتگی معابر و قطعی‌های مکرر و بدون برنامه در شهر اهواز اکنون نوبت به قطعی آب در روز تعطیلی و بدون اطلاع قبلی به شهروندان رسیده است؛ از مناطق مختلف خبر می‌رسد چند روزی است که آب قطع‌شده است؛ شهروندان منطقه چهارراه زند یک هفته است که آب ندارند؛ مناطق پاداد و مهدیس و آخر آسفالت نیز روز بدون آبی را سپری کردند و اهالی ساکن چهارراه طالقانی می‌گویند: آب قطع است زمانی که هم وصل می‌شود بوی فاضلاب می‌دهد و نمی‌توانیم با این آب وضو بگیریم.

بر اساس این گزارش، پس از وصل شدن آب غدیر به تصفیه‌خانه شماره ۲ اهواز و مجهز شدن تصفیه‌خانه شماره یک به 6 ژنراتور برق انتظار می‌رفت مشکلات قطعی آب و افت فشار بسیاری از مناطق شرق و غرب اهواز حل شود اما این بار قطعی آب به دلیل خشک‌سالی نبود بلکه بعد از بارش باران در مناطق مختلف اهواز آغاز شد.

از آنجایی‌که بسیاری از خانواده‌ها روزهای آخر هفته را فرصت مناسبی برای تمیزکاری و رسیدگی به کارهای منزل می‌دانند قطعی مکرر و طولانی آب تمام برنامه‌ریزی آن‌ها را به هم‌ریخت و سبب نارضایتی و ارسال پیام‌های اعتراض‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی از سوی بانوان اهوازی شد.

تأمین آب اهواز از کرخه

فردوس کریمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز پیش‌ از این گفته بود: عمده منابع تأمین آب شرب شهر اهواز از طریق سد کرخه است که در حال حاضر کانال پایکول نیاز به تعمیرات دارد و نیروها مشغول تعمیرات و بازسازی کانال هستند؛ با تعمیر کانال دوباره کیفیت آب و میزان تولید آب به حالت قبل برمی‌گردد و مشکل کاملاً برطرف می‌شود.

یک کانال آب احیاناً نیاز به چه تعمیراتی دارد که در این شرایط که آب به اندازه کافی وجود دارد خرابی آن سبب قطعی و سپس پایین آوردن کیفیت آب‌شده است؛ مسئله‌ای است که شهروندان از آن بی‌اطلاع هستند.

از طرفی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز در مردادماه امسال علت قطعی‌های مکرر آب را ناپایدار بودن کانال پایکول عنوان کرده بود، و عنوان کرد: به این دلیل مرتب با چالش کشت از سوی کشاورزان و قطعی آب مواجه هستیم؛ کشاورزانی که در حال کار کردن هستند اهواز را ملتهب کرده‌اند.

راهی برای کنترل کدورت

وی در ادامه اظهارات خود می‌افزاید: تأسیساتی که در حال حاضر استفاده می‌کنیم تنها منبع عمده آن رودخانه کارون است که در اثر بارندگی‌های چند روز گذشته کدورت آب بالا رفت و برای مهار کدورت ناچار شدیم تولید را کنترل کنیم که در این شرایط در برخی نقاط شاهد افت فشار آب خواهیم بود؛ در حال حاضر برای بهبود کیفیت آب مجبور به این کار شدیم.

درحالی‌که با توجه به بهره‌برداری از تصفیه‌خانه شرق اهواز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه‌های کشور در آبان ماه امسال انتظار می‌رفت برکه‌ها و دریاچه‌های فاضلاب تصفیه نشده در شرق شهر اهواز جمع‌آوری شود و شاهد قطعی مکرر آب به دلیل عدم کیفیت، بالا رفتن میزان کدورت و افت فشار نباشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، در روزهای گذشته پس از باران، آب برخی از مناطق شهر اهواز قطع و در اغلب مناطق از کیفیت مطلوبی برخوردار نبود که نارضایتی و اعتراض شهروندان را به دنبال داشت؛ آب استان خوزستان 65 درصد از طرح آب‌رسانی غدیر، 10 درصد از آب حیات و مابقی از رودخانه کارون تأمین می‌شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *