اعتراف 2 نفر به قطع درختان کنوکارپوس در اهواز/ هرس کنوکارپوس پیش از مصوبه شورای سلامت هم انجام می‌شد

علیرضا عالی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز در رابطه با قطع تنه درختان کنوکارپوس توسط برخی افراد اظهار کرد: در بازجویی‌ها و تحقیقات صورت گرفته توسط پلیس 2 نفر اعتراف به قطع عمدی درختان کنوکارپوس کردند که اکنون در بازداشت به سر می‌برند.

وی افزود: انگیز عاملان قطع درختان هنوز مشخص نیست، اما شواهد نشان می‌دهد تجارت چوب درخت کنوکارپوس در تولید زغال بسیار متداول است.

معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: پس مصوب شدن هرس کردن درختان کنوکارپوس در شورای بهداشت، در مأموریتی که از سوی شورای بهداشت به شهرداری سپرده شد مقرر شد سرشاخه‌های این درخت هرس شود؛ شرکت توزیع نیروی برق اهواز نیز به دلیل تداخل شاخه‌های این گیاه با شبکه برق شهری اقدام به هرس سنگین آن‌ها کرده بود.

 عالپور بیان کرد: ما معتقد هستیم آن قسمت از درخت کنوکارپوس که سبب گرده‌افشانی می‌کند نسبت به خیلی از درخت‌های دیگر تأثیر کمتری دارد و گرده‌افشانی آن نیز کم است چراکه این گیاه پُلِن محکمی دارد و غلاف گل، غلاف بزرگی است.

وی بابیان اینکه شهرداری حتی پیش از مصوبه شورای سلامت به‌صورت مستمر گیاه کنوکارپوس در سطح شهر را هرس می‌کرد، عنوان کرد: چرا کنوکارپوس فقط در اهواز عامل تنگی نفس است چرا درجاهای دیگر این‌گونه نیست؟.

 وی در توضیح سرانه فضای سبز شهر اهواز گفت: استاندار فضای سبز برای همه شهرها یکی نیست به‌طور مثال: در شهرهای شمالی که سرانه فضای سبز بالا است سرانه زیست‌محیطی تأمین است، اما درخواستان به‌ویژه اهواز به توجه به آلودگی‌های زیست‌محیطی قطعاً به سرانه فضای سبز بیشتری برای تولید اکسیژن و جذب آلاینده‌ها داریم.

عالیپور بابیان اینکه سرانه فضای تفریحی در اهواز به ازای هر نفر 25 متر است، عنوان کرد: حدود یک هزار 514 هکتار فضای سبز سطح شهر اهواز که تحت نگهداری شهرداری اهواز است؛ بر اساس سرشماری سال 95 جمعیت محدوده قانونی شهر اهواز حدود یک‌میلیون و 227 هزار و 11 نفر است که طبق این جمعیت سرانه فضای سبز اهواز به ازای هر نفر 12.34 متر است.

وی افزود: این آمار نشان می‌دهد سرانه فضای سبز اهواز با سرانه موردنظر شورای عالی شهرسازی که 12 متر است بالاتر است.

عالیپور گفت: سرانه فضای سبز اهواز با کمربند سبز اهواز 18.86 متر است که با این آمار مساحت کل فضای سبز اهواز 2 هزارو 315 هکتار است.

گفتنی است با بالا رفتن آمار بیماران تنفسی پس از اولین بارش باران پاییزی طی چند سال گذشته در سال 95 شورای سلامت استان رأی به هرس کردن گسترده درختان کنوکارپوس داد؛ تاکنون هیچ تحقیق علمی علت اصلی آلودگی‌های تنفسی را درخت کنوکارپوس به‌طور قطعی تأیید نکرده است.

برخی کارشناسان معتقدند گازی که حاصل از فعالیت‌های نفت و گاز همچون فلرهای نفتی تنگی نفس ایجاد می‌کند گاز کلردریک (HCL) است، این گاز در اثر ترکیب باران حاوی اسیدسولفوریک (H2So4) و شوره ناشی از آبیاری که در پای درختان موجود است همچون NACl تولیدشده و به‌سرعت تنگی نفس ایجاد می‌کند؛ منشأ گاز H2So4 نیز ترکیبات گوگرد  همچون SO و So2 و H2S موجود در هوا است و درصد بسیار اندک آن‌ها نیز در هنگام بارندگی با آب باران ترکیب می‌شوند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *