ساخت تقاطع غیرهم سطح چهارشیر

 

نگاهي به ميدان قديمي شهر

چهارشیر قرار بود در سال 1331 ورودي شهر محسوب شود. در اين ميدان 4 شير سنگي در 4 طرف ميدان وجود دارد كه هر كدام رو به يك سمت جانمايي شده‌اند.
يكي به سمت ورودي تهران در غرب، ديگري به سمت ورودي شيراز در شرق و 2 شير ديگر هر كدام شمال و جنوب شهر را ديد مي‌زنند. البته با توسعه شهر اکنون  اين ميدان تقريباً در وسط شهر قرار گرفته است ولي همچنان ميداني مهم تلقي مي‌شود و هنوز هم خيلي‌ها به‌خصوص‌تريلي‌هاي بار سنگين، آن را مبدأ و مقصد خود تعيين مي‌كنند.
از طرفي ساكنان محله‌هاي پرجمعيتي همچون كورش، كوي نفت، شهرك آغاجاري، خرم كوشك و زيتون براي رسيدن به مركز شهر مسیر عبور خود را اين ميدان انتخاب مي‌كنند. شايد همين عاملي باشد كه 4 طرف ميدان در بيشتر اوقات شبانه‌روز شلوغ باشد و ترافيك، خود را مهمان هميشگي اين ميدان قديمي و پر تردد كرده باشد.
هرچه هست 4 شير سنگي طلايي رنگ اين ميدان، همچنان خيلي‌ها را مجاب مي‌كنند كه آنها را به‌عنوان پس زمينه عكس يادگاري خويش استفاده كنند يا كودكان را براي لحظاتي هم كه شده روي اين  نمادها بنشانند.

روی میدان چهار شیر اهواز روگذر احداث می‌شود

معاون فنی و عمرانی شهرداری اهواز گفت: برای ساخت تقاطع غیرهمسطح در این میدان خوشبختانه فضای مناسبی در اختیار است و در شرایطی عملیات ساخت آن انجام می‌شود که المان‌های داخل میدان (چهار شیر سنگی) ماندگار خواهد بود و میدان با همان شرایط ظاهری و ساختار فیزیکی خود حفظ خواهد شد.

دوایی‌فر افزود: در این پروژه، مسیر بلوار آیت‌الله بهبهانی تا میدان فرودگاه (شمال به جنوب) به صورت یک مسیر همسطح و از جاده ماهشهر به سمت میدان نخل (شرق به غرب) به صورت روگذر احداث می‌شود. همچنین جهت تردد و اتصال این نقاط چهار چپ‌گرد به صورت پل در این نقطه ساخته خواهد شد.

وی با بیان این‌ که احداث این روگذر به نمای میدان چهار شیر صدمه نمی‌زند و تعارضی با میراث فرهنگی ندارد، اظهار کرد: این پروژه می‌تواند یکی از کامل‌ترین پروژه‌های عمرانی اهواز باشد که در حل گره‌های ترافیکی در این نقطه اهمیت بسیاری خواهد داشت.

معاون فنی و عمرانی شهرداری اهواز در خصوص اعتبار ساخت روگذر میدان چهار شیر اهواز گفت: بیش از 50 میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات شهرداری اهواز به این پروژه اختصاص داده شده است و پس از نهایی شدن طرح روگذر، پیمانکار پروژه نیز انتخاب خواهد شد.

سرنوشت ميدان  چهار شير

ميدان چهار شير يكي از آثار تاريخي شهر اهواز و ثبت ملي شده است. ما نيز همچون مديران و شهروندان خواهان كاهش ترافيك شهر هستيم و اتفاقاً وقتي اين جديت را مي‌بينيم خرسند مي‌شويم كه پيش از اين‌كه كار از كار ترافيك بگذرد و شهروندان به جاي معطل شدن در عرض چند دقيقه، ساعت‌ها در ترافيك اسير شوند گره‌هاي ترافيكي را بگشاييم.
ولي از سوي ديگر بايد نماد‌هاي شهر را هم در نظر بگيريم. ميدان چهار شير در سال 81 از طرف سازمان ميراث فرهنگي ثبت ملي شده است و شايد همين ثبت ملي شدن به حساسيت‌هاي موضوع بيفزايد. به هر حال، شهروندان علاقه‌مند به آثار قديمي شهر از مديران مي‌خواهند براي رفع حل مشكل ترافيك اين ميدان حداكثر تلاش خود را به خرج دهند تا كمترين آسيب بصري به اين ميدان محبوب وارد  نشود.

 

تصاویر ميدان  چهار شير

 

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

یک پاسخ

  1. بابک گفت:

    طرح بسیار بدیست . وسط شهر که همچین چیز بد قواره ای نمیسازند . آنهم جای زیبا و خاطره انگیزی مثل چهارشیر . بهتر است این پول را خرج مترو کنید و مسیرهای دیگر را سریع تر پیش ببرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *