بهره برداری از فاز نخست طرح جامع گردشگری صراخیه شادگان با حضور استاندار خوزستان

شادگان – ایرنا – فاز نخست طرح جامع گردشگری روستای هدف گردشگری صراخیه شهرستان شادگان با حضور عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان بهره برداری شد.

 صراخیه نام یکی از روستای خوزستان است که در نزدیکی تالاب شادگان در بخش خنافره، دهستان ناصری، شادگان واقع شده است.
این روستا به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری خوزستان معرفی شده و با بافت سنتی، از روستاهای قابل مطالعه در استان خوزستان است.
این روستا به لحاظ مردم شناسی از اهمیت زیادی برخورد بوده و می تواند بخشی از فرهنگ بومی منطقه را بازگو کند.
اهالی روستا عرب و به زبان عربی صحبت می کنند و رفت و آمد در این روستا و بین روستاهای اطراف همچون رفت و آمد در ونیز ایتالیا با بلم انجام شده و اهالی روستاهای صراخیه و رگبه ساکنان اصلی تالاب شادگان را تشکیل می دهند.
عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان نیز روز دوشنبه در دومین روز سال 95 با حضور در شهرستان شادگان، از فاز نخست طرح جامع گردشگری روستای هدف گردشگری روستای صراخیه واقع در این شهرستان بهره برداری کرد.
وی در این آیین با تاکید بر لزوم تامین زیرساخت های صنعت گردشگری به عنوان عامل موثر رونق این صنعت، گفت:با برنامه ریزی مناسب و همکاری و هماهنگی بین بخشی می توان این صنعت را بیش از پیش در استان خوزستان رونق بخشید.
مقتدایی تامین زیرساخت های کانون های گردشگری خوزستان در مناطق دارای جاذبه به ویژه مناطق کمتر توسعه یافته استان نظیر شادگان، شوشتر، شوش، خرمشهر و روستاهای هدف گردشگری را راهبرد دولت یازدهم و مدیریت عالی استان خواند.
استاندار خوزستان با تشریح مزیت های رونق گردشگری در راستای افزایش اشتغال و رونق پایدار اقتصادی، افزود:دولت نیز برای رونق اشتغال پایدار، از این بخش به معنای واقعی حمایت می کند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شادگان نیز در آیین بهره برداری از فاز نخست طرح جامع گردشگری روستای هدف گردشگری صراخیه، گفت:این طرح با اعتبار هزینه شده 25 میلیارد ریال اجرا شده است.
ناظم ثبوتی ادامه داد:این طرح شامل ساخت و تکمیل 30 آلاچیق در داخل جزیره، شش چشمه سرویس بهداشتی در داخل جزیره، اجرای سنگفرش در حاشیه جزیره، اجرای فضای سبز در اسکله شماره 1، سنگفرش اسکله شماره 1، احداث پارکینگ با ظرفیت 200 دستگاه خودرو، احداث 14 چشمه سرویس بهداشتی در اسکله شماره 1 و همسان سازی نمای ساختمان های حاشیه تالاب شادگان می باشد.
وی با بیان جزئیات فاز دوم این طرح نیز، افزود:ساخت و تکمیل آلاچیق، اجرای سنگفرش، ساخت سرویس بهداشتی و راه اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی در حاشیه تالاب از برنامه های فاز دوم طرح جامع گردشگری روستای صراخیه است.
ثبوتی افزود:فاز دوم این طرح پس از پایان تعطیلات نوروزی آغاز می شود.
تالاب بین المللی شادگان یکی از تالاب های بزرگ ایران در جنوب شهر شادگان استان خوزستان واقع شده است که بر اساس مصوبه همایش تالاب های جهان در رامسر، سه تالاب شادگان، خورموسی و خور الامیه با عنوان تالاب شادگان شناخته می شود.
تالاب شادگان از بزرگترین تالاب های کشور با داشتن ظرفیت های کشاورزی و گردشگری، می تواند به فرصتی در راستای رونق صنعت پردرآمد گردشگری و افزایش درآمد مردم تبدیل شود.
وسعت این تالاب در گذشته بیش از 450 هزار هکتار بود که بر اساس گفته کارشناسان محیط زیستی، به دلیل توجه نشدن به قوانین زیست محیطی و خشکسالی های سال های گذشته، مشکلاتی برای این تالاب به وجودآورد و آب وودی به آن نیز کم شد.
با وجود این مشکلات و معضلات، بیش از 200 نوع وگونه پستاندار، خزنده و پرنده در تالاب شادگان زندگی می کند که بیشتر این گونه ها را پرندگان مهاجر از مناطق سردسیر تشکیل می دهد.
6125

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *