صفحه اصلی اخبار خوزستان مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان تشریح کرد: آخرین وضعیت رهاسازی آب از سد دز و اسکان سیل‌زدگان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان تشریح کرد: آخرین وضعیت رهاسازی آب از سد دز و اسکان سیل‌زدگان

4 خواندن ثانیه
0
0
18
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان این‌که تاکنون سیلاب با وجود واردآوردن صدماتی به اماکن مسکونی، مستغلات و تأسیسات خسارات جانی نداشته است، گفت: اکنون وضعیت سیلاب و آب خروجی از دز کاملاً کنترل شده و تمام شرایط در دست کنترل ستاد مدیریت بحران استان است.

 

هاشم بالدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با تشریح آخرین اقدامات ستاد مدیریت بحران استان برای کنترل سیلاب و اسکان سیل‌زدگان اظهار کرد: 2 اردوگاه در شهرستان دزفول و یک اردوگاه در شوش برای اسکان سیل‌زدگان 27 روستا در شهرهای دزفول، شوش و اندیمشک پیش‌بینی شده و از 2 روز گذشته جابه جایی ساکنان این مناطق در دستور برنامه بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: تاکنون سیلاب به اماکن مسکونی، مستغلات و تأسیسات صدماتی وارد کرده اما خسارت جانی گزارش نشده است؛ همچنین با توجه به پیش‌بینی‌ها و ورود سیلاب به پایین‌دست رودخانه (شهرهای باوی، اهواز و کارون) و حتی شهرهای مستقر در مصب رودخانه کارون (آبادان و خرمشهر)، جلسه هماهنگی ستاد مدیریت بحران برگزار و هماهنگی‌ و برنامه ریزی لازم در سطح فرابخشی، بین‌بخشی و حتی فرااستانی انجام شده است.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با بیان این‌که از صبح امروز وضعیت سیلاب و آب خروجی از سد دز کنترل شده است، گفت: در حال حاضر تمام شرایط در کنترل ستاد مدیریت بحران استان است اما بارندگی شب گذشته در بالادست رودخانه دز و استان لرستان حدود 130 میلی‌متر گزارش شده است که پیش‌بینی می شود روان‌آب آن به پشت سد دز برسد به همین دلیل با سازمان آب و برق استان هماهنگی‌های لازم انجام شد تا میزان دبی ورودی به رودخانه دز را جهت اتخاذ تصمیم‌گیری‌های لازم به‌طور دقیق و مرتب به ستاد مدیریت بحران اطلاع دهند.

 

بالدی افزود: با این وجود روستاهایی را که پیش‌بینی می‌کنیم گرفتار سیلاب شوند، در مناطق باوی، کارون و اهواز و حتی آبادان و خرمشهر هماهنگی‌های لازم برای جابه جایی ساکنان آن‌ها انجام شده است و تأمین ماشین‌آلات لازم نیز در همه‌ی این شهرستان‌ها در دستور کار قرار گرفت.

 

وی درخصوص آخرین وضعیت اسکان، اظهارداشت: در حال حاضر ساکنان روستاهای سیل‌زده در 2 اردوگاه موقت و بعضی مدارس یا به درخواست آن‌ها در منازل اقوام و بستگانشان اسکان داده شده‌اند. اسکان سیل‌زدگان در شهرستان دزفول تقریباً سه هزار نفر، در شوش 2 هزار و 500 نفر و در اندیمشک نیز حدود 1500 تا 2 هزار نفر گزارش شده است.

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان همچنین با بیان این‌که رهاسازی آب از سد دز از صبح امروز با دبی 1800 تا 1900 مترمکعب بر ثانیه در حال انجام است، تصریح کرد: در حال حاضر دبی ورودی به سد دز سه هزار مترمکعب بر ثانیه است و با توجه به اعلام سازمان آب و برق استان، رودخانه کارون نیز تا دبی 2200 مترمکعب بر ثانیه را می‌تواند عبور دهد و هنوز ظرفیت کارون برای انتقال حجم اضافی آب پُر نشده است.

 

بالدی ادامه داد: پیش‌بینی سازمان آب و برق استان این است که دبی ورودی 2500 تا 3000 مترمکعب به کارون می‌تواند مشکل ایجاد کند، بر این اساس رهاسازی آب از سد دز با دبی 1800 تا 1900 مترمکعب در حال انجام است و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در اخبار خوزستان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی

تذکرات لازم به استانداری خوزستان درباره انتخاب فرماندار اهواز داده شد

اسماعیل جبارزاده دقایقی پیش در گفت‎‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز در پاسخ به این پرسش که چر…