سیلاب به صنعت زنبورداری خوزستان هم خسارت زد

امین کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار اظهار کرد: با توجه به اینکه انتقال زنبور عسل به راحتی قابل انجام نیست، زنبورستان‌هایی که در مسیر سیلاب قرار داشتند، بیشتر از دامپروری‌های دیگر در معرض خطر قرار گرفتند.

 

وی افزود: پیش از وقوع سیلاب از طریق سامانه پیامکی به زنبورداران هشدار و اطلاع دادیم که هر چه سریعتر از مناطق عبور سیل فاصله بگیرند.

 

کریمی تصریح کرد: با توجه به اینکه در آستانه برداشت عسل بهاره هستیم، پس از اتمام برداشت از عسل‌ها نمونه گیری و آن را به صندوق زنبور عسل کشور در تهران به منظور کنترل کیفیت ارسال می‌کنیم.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه در خوزستان آزمایشگاه کنترل کیفیت عسل وجود ندارد، خاطرنشان کرد: پس از اعلام نتایج آزمایشات لازم و خرید محصولات زنبورداران، اصناف می‌توانند با مراجعه به اتحادیه جهت دریافت و خرید عسل مناسب و مطمئن اقدام کنند.

 

کریمی، پرنده زنبورخوار را همچنان مشکل اصلی صنعت زنبورداری استان دانست و بیان کرد: زنبورداران خواهان انجام تحقیقات مناسب در این زمینه هستند و با توجه به اینکه این پرنده تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد، بعضاً مشاهده می‌شود تصاویری از پرنده زنبورخوار کشته‌شده به دست زنبورداران، در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود و در ضمن آن زنبوردار را با عنوان خودخواه یا الفاظ مناسب دیگر توصیف می‌کنند.

 

وی بیان کرد: متأسفانه مردم به علت عدم آگاهی کافی، زنبور عسلی که مهمترین نقش را در محیط زیست و طبیعت دارد را نمی‌بینند و تنها به پرنده خوش رنگ و لعابی توجه می‌کنند که با توجه به آمار اعلام‌شده در چند سال اخیر جمعیت آن‌ها افزایش یافته و به آفتی برای زنبورها تبدیل شده است.

 

کریمی گفت: مردم چشم خود را به زنبور عسلی که به علت کوچک بودن، کوچک شمرده می‌شود، می‌بندند و پرنده رنگارنگ و کشته‌شده و قابل شمارش را می‌بینند و به تبع هیاهوهایی در خصوص کشتار این پرنده ایجاد و اقدام به گرفتن عکس از پرنده‌های زنبورخوار کشته‌شده می‌کنند اما هیچ کس از میلیون‌ها زنبور خوزستان که باید کار گرده افشانی را انجام دهند و در طبیعت به وسیله این پرنده از بین می‌روند، عکسی نمی‌گیرد.

 

رییس اتحادیه زنبورداران خوزستان همچنین از مردم و اصناف و مغازه داران خواست تا با مراجعه به مراکز معتبر و مطمئن فروش عسل اقدام به تهیه عسل مورد نیاز خود کنند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *