صفحه اصلی فرهنگی بازسازی سرباز هخامنشی با روش 2 هزار و 500 سال قبل

بازسازی سرباز هخامنشی با روش 2 هزار و 500 سال قبل

0 خواندن ثانیه
0
0
102

شهرام رهبر، مدیر داخلی مجموعه جهانی تخت جمشید از اجرای طرح بازسازی یکی از نقوش برجسته هخامنشی به روش 2 هزار و 500 سال قبل در این پایگاه جهانی خبر داد.

وی با بیان اینکه یکی از نقوش هخامنشی به ابعاد 30 در 50 سانتی متر با ابزار آهنی در حال بازسازی است، گفت: طبق برنامه ریزی ها بازسازی این نقش برجسته تا چند روز آینده به پایان می رسد و دستاوردهای آن در قالب یک مقاله منتشر خواهد شد.

رهبر  شناسایی دقیق ابزار مورد استفاده هخامنشیان برای ساخت، تراش، صیقل دادن نقوش و مدت زمان احتمالی که صرف ساخت این نقوش می شود را از اهداف بازسازی این نقش سنگی دانست.

مدیر داخلی مجموعه جهانی تخت جمشید افزود: در این طرح نیم تنه یکی از سربازان هخامنشی که در مجموعه جهانی تخت جمشید وجود دارد انتخاب شده و تمام ابعاد، نقوش و جزییات آن در نظر گرفته شده و سنگتراش با دقت کامل به تراش سنگ می پردازد.

رهبر، نکته قابل توجه در ساخت این نقش برجسته را استفاده نکردن از تجهیزات جدید اعلام کرد و گفت:به طور مثال سنگتراش جهت الگوگیری از نقش برجسته باید مسافت کارگاه تا نقش برجسته را طی کند بدون آنکه برای حک کردن نقوش از کپی کردن برروی کاغذ استفاده نماید.

وی در ادامه اضافه کرد: هم اکنون این طرح در کارگاه روباز مجموعه جهانی تخت جمشید در حال اجراست و گردشگران می توانند از نزدیک با نحوه تراش این سنگ آشنا شوند.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در فرهنگی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *