ناوگان اتوبوسرانی شهرداری اهواز به اینترنت و شبکه های اجتماعی مجهز شد!

هر چند که ناوگان اتوبوسرانی شهرداری اهواز فرسوده به نظر می رسد و به گفته یکی از اعضای شورای اسلامی شهر اهواز، شهرداری هیچ‌گونه اقدامی برای بهسازی ناوگان اتوبوس‌رانی اهواز نکرده است اما برخی از رانندگان این ناوگان سالخورده به صورت خود جوش دست به کار شده اند و امکانات و سرگرمی های لازم را برای خود فراهم آورده اند. با اینکه اتوبوسرانی درون شهری برای کاهش هزینه ها و افزایش امنیت شهروندان ایجاد شده اند اما استفاده رانندگان از تلفن همراه و شبکه های اجتماعی در هنگام رانندگی امنیت مسافران و دیگر شهروندان را به خطر انداخته است. برخی از رانندگان اتوبوسرانی شهرداری اهواز در حال رانندگی و با آنکه سلامت ده ها مسافر را در دست خود دارند، سرگرم استفاده از شبکه اجتماعی هستند و با یک دست گوشی موبایل را در دست دارند و با دستی دیگر فرمان اتوبوس را.

از آنجا که چشم های انسان نمی تواند در یک لحظه به دو نقطه متفاوت تمرکز کند، این رانندگان اولویت را به موبایل خود داده و  با اعتماد به نفس و تکیه بر تجربه خود چشم از خیابان بر می دارند و غرق صفحه گوشی خود می شوند. جذابیت های اینترنت راننده را به گونه ای مسحور خود می کند که برخی از نوشته ها را برای خود زمزمه می کند و به ناگاه لبخند می زند. هر چند که این مساله آقای راننده را از امنیت مسافر غافل نمی کند و آنقدر آهسته رانندگی می کند که در صورت بروز خطر، فرصت واکنش را نیز داشته باشد. در این میان توقف در ایستگاه ها نیز فرصت خوبی را برای راننده فراهم می کند تا با آرامش بتواند به مطالعه خود ادامه دهد و متوسط مطالعه کشوری را ارتقا دهد!

از سویی دیگر فرسودگی اتوبوس ها و مشکلات زیست محیطی ناشی از آن، سلامت شهروندان را تهدید می کند. به نظر می رسد که شهرداری اهواز و سازمان اتوبوسرانی نظارت و دغدغه ای در این باره ندارند و علی رغم تذکرات شورای شهر، نوسازی تجهیزات ناوگان حمل و نقل عمومی را در دستور کار ندارند.

آذر ‌زمان‌پور عضو شورای اسلامی شهر اهواز در همین باره می گوید: شورای شهر اهواز برنامه‌ای برای رسیدگی به سیستم حمل و نقل عمومی از جمله ایستگاه‌های اتوبوس مکانیزه و تجهیز کامل وسایل سرمایشی با توجه به 9 ماه فصل گرما در اهواز، تدوین و تذکرات لازم را به شهرداری ارائه داده ولی تاکنون هیچ گونه اقدامی انجام نشده است. تعبیه آب‌ سردکن در کنار ایستگاه‌های اتوبوس یکی از برنامه‌های تدوین شده است که تاکنون اجرا نشده، حمل و نقل عمومی شهر اهواز در خور شهروندان اهوازی نیست؛ اتوبوس‌های ناوگان اتوبوسرانی فرسوده و مستهلک هستند و نیازمند به‌روزرسانی هستند. از سوی دیگر تعدادی اتوبوس قدیمی تعمیر و به ناوگان وارد شده است ؛ باید توجه داشت که این تعمیر و استفاده از اتوبوس‌های فرسوده و مستهلک می‌تواند آلاینده‌های هوا را افزایش داده و آلودگی زیست‌ محیطی به همراه داشته باشد.

در برخی از مسیر ها کمبود اتوبوس به شدت احساس می شود و شاهد این ماجرا فاصله زیاد میان حرکت اتوبوس ها و تراکم بالای مسافران در ایستگاه و اتوبوس است. عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز با تایید این مساله می گوید: فاصله حرکت اتوبوس‌های اتوبوسرانی شهر اهواز بسیار زیاد است و هنگام حرکت، تعداد بسیاری از شهروندان مجبورند به طور متراکم سوار اتوبوس شوند، این مشکلات به ویژه در فصل تابستان زینبده و شایسته شهروندان اهوازی نیست. از س

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *