دوشنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۵
آخرین خبر با عنوان ، حمله خداداد عزیزی به داور/ یک نابینا هم می‌فهمید آن توپ هند است! در 14 دقیقه قبل منتشر شده است .
»   اخبار خوزستان  »   شناسایی 708 مورد آلوده به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان
40 views
۱۳ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۲۰
شناسایی ۷۰۸ مورد آلوده به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان

شناسایی ۷۰۸ مورد آلوده به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: از سال 68 تاکنون 708 مورد  آلوده به ویروس HIV  در سه شهرستان آبادان،‌ خرمشهر و شادگان شناسایی شده که از این تعداد 286 نفر فوت شده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی دکتر شهرام ترحمی در نشست خبری که امروز(۱۳ آذر) به مناسبت اول دسامبر روز جهانی ایدز، در دانشکده علوم پزشکی آبادان برگزار شد، اظهار کرد: سازمان‌های حمایتی در پی هدفی هستند که بیماری ایدز تا سال ۲۰۳۰ مهار شود و در حال حاضر استرالیا این کار را انجام داده است. تعداد ۳۵ میلیون نفر آلوده به ویروسHIV  در جهان ثبت شده که حدود ۴۶ درصد از این تعداد می‌دانند که به این ویروس آلوده هستند.

وی افزود: از سال ۶۸ تا پایان خردادماه ۹۵ تعداد ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر آلوده به ویروسHIV  در ایران ثبت شده که ۲۴ هزار و ۳۶۱ نفر از این تعداد زنده هستند. ۸۴ درصد مبتلایان مذکر و ۱۶ درصد نیز مونث هستند. همچنین مبتلایان به این بیماری در کشور ایران در گروه سنی بین ۲۱ تا ۳۵ سال قرار دارند.

ترحمی ادامه داد: نتایج تخمین‌ها می‌گویند که ۷۵ هزار نفر آلوده به ویروس HIV در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد، تنها ۳۰ درصد شناسایی شده است.

وی با اشاره به راه‌های انتقال ویروسHIV  گفت: در سطح کشور اعتیاد تزریقی ۶۸ درصد، روابط جنسی ناسالم ۱۸ درصد، انتقال از مادر به کودک ۲ درصد و انتقال از خون و فرآورده‌های خونی یک درصد از راه‌های انتقال ویروسHIV  را تشکیل می‌دهند و چگونگی انتقال ۱۱ درصد موارد نیز نامشخص است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار کرد: در یک سال گذشته آنالیزی در سطح کشور انجام شده که ۳۹ درصد موارد ابتلا را از راه تزریق و ۴۱ درصد را از طریق تماس جنسی ناسالم اعلام کرده است.

وی افزود: بدین ترتیب راه اصلی انتقال ویروس این بیماری در سطح کشور، تماس جنسی ناسالم است و برای مهار آن باید تمرکز فعالیت‌های بهداشتی روی کنترل روابط جنسی ناسالم و حمایت از زنان باشد.

ترحمی با اشاره به میزان ابتلا به ایدز در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: از سال ۶۸ تاکنون ۷۰۸ مورد  آلوده به ویروس HIV در سه شهرستان آبادان،‌ خرمشهر و شادگان شناسایی شده که از این تعداد ۲۸۶ نفر فوت شده‌اند. در حال حاضر می‌توان روی حدود ۴۲۲ بیمار کار کرد که از این تعداد، ۱۹۶ نفر را تحت کنترل داریم که حدود ۴۷ درصد مبتلایان شناسایی‌شده را شامل می‌شوند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه شناسایی بیماران و کنترل ایدز در حوزه این دانشکده ادامه داد: به گفته رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، دانشکده آبادان در یک سال گذشته از نظر بیماریابی ایدز و مراقبت و درمان رتبه نخست را در سطح کشور را به دست آورده است. به دست آوردن اعتماد افراد بیمار و برقراری مرکز گذری درمان اعتیاد و خدمات‌رسانی به معتادان و تزریق سرنگ بین معتادان تزریقی و متادون‌درمانی از جمله فعالیت‌ها در این زمینه بوده است. البته بیش از این به مراکز گذری درمان اعتیاد جهت کنترل بیماری ایدز نیازمندیم.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با بیان این‌که در سال ۹۳، از مجموع بیماران شناسایی‌شده مبتلا به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان ۲۰.۶ درصد پرونده فعال داشته‌اند، گفت: در حوزه تحت پوشش این دانشکده در سال جاری ۲۹ بیمار جدید شناسایی شده‌اند که از این تعداد، ۲۱ نفر مربوط به آبادان، ۷ نفر مربوط به خرمشهر و یک نفر در شادگان بوده است. همچنین در شش ماهه اخیر، با انجام آزمایش‌های لازم روی ۷۵ درصد موارد شناسایی شده در حوزه آبادان، اکنون می‌دانیم که این بیماران در کدام مرحله قرار دارند.

وی اظهار کرد: از زمان ابتلای فرد به ویروسHIV  تا زمان بروز علایم بیماری ایدز تا ۱۰ سال زمان طول می‌کشد، اگر در این مدت همه ادارات و ارگان‌ها نقش خود را به خوبی ایفا کنند و آموزش‌های لازم ارایه شود، می‌توان به کنترل این بیماری کمک کرد. در همین راستا قرار است یک پایگاه بهداشتی در زندان آبادان جهت ارایه آموزش‌های لازم و کنترل بیماری ایدز در زندان آبادان ایجاد شود.

ترحمی ادامه داد: NGOهایی که در آبادان فعالیت می‌کنند، در حال حاضر در بحث کنترل بیماری ایدز بسیار عقب هستند. در این شرایط، سازمان منطقه آزاد اروند با هزینه ۱۰۰ میلیون تومان در یک سال گذشته کار توزیع غذا و لباس و غیره را میان معتادان انجام داده است.

وی افزود: در این شرایط برای کنترل تماس‌های جنسی ناسالم همه نهادهای مرتبط باید کمک کنند و آموزش‌های لازم در سطح جامعه داده شود. برای ساماندهی معتادان و تکدی‌گرا نیز به DIC نیازمندیم.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: در ‌آبادان مرکز بهداشتی و درمانی باهنر در کفیشه، در خرمشهر مرکز بهداشتی درمانی طالقانی واقع در خیابان طالقانی و در شادگان مرکز بهداشت درمانی شماره ۲ شادگان پذیرای کلیه شهروندان جهت ارایه آموزش‌ها و کمک‌های مرتبط با شناسایی و کنترل بیماری ایدز هستند.

موضوعات مرتبط اخبار خوزستان

سوءاستفاده سارقان از سایت‌های “شیپور” و “دیوار” برای فروش اموال مسروقه
عليرضا قاسمي‌نژاد گفت: برخي از سارقان با سوءاستفاده از برنامه‌ها و سايت‌هاي اينترنتي مانند شيپور و ديوار، اقدام به فروش اموال مسروقه مي‌كنند. وي ادامه داد: خريداران بايد توجه داشته باشند كه چنانچه دقت كافي را ...
رشد ۲ تا چهار برابری بودجه پایان‌نامه‌های دانشجویی/شتاب ۱۵ درصدی تولید مقالات
  دکتر منصور غنیان در گفت‌وگو با خبرنگار علمی و آموزشی با بیان اینکه از 2 سال پیش معاونت پژوهشی در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان مستقل شد، اظهار کرد: با تفکیک ...
سوئدی‌ها به پتروشیمی کارون بر نمی‌گردند
به گزارش ایسنا، علیرضا صدیق‌زاده در نشست خبری که صبح امروز برگزار شد با بیان این‌که پتروشیمی کارون در دو فاز اجرا شده است، توضیح داد: در فاز یک این پتروشیمی TDI تولید ...
برگزاری کلاس‌های کنکور رایگان برای پنج هزار دانش‌آموز خوزستان
جمشید کمایی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی و آموزشی  اظهار کرد: امسال تا جایی که شرایط به آموزش و پرورش اجازه ‌دهد، تلاش می‌کنیم کلاس‌های کنکور را برای تمام دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی و سال ...

برچسب مطالب

۸ هزار نفر در فاز ۲ پالایشگاه آبادان مشغول کار می‌شوند/ جوانان برای کسب مهارت به مرکز فنی و حرفه‌ای مراجعه کنند
جلیل مختار امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در آبادان اظهار کرد: اجرای فاز دو پالایشگاه آبادان موجب خیر و برکت و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان این شهر می‌شود....
۸ هزار نفر در فاز ۲ پالایشگاه آبادان مشغول کار می‌شوند/ جوانان برای کسب مهارت به مرکز فنی و حرفه‌ای مراجعه کنند
رئیس اداره آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان روز پنجشنبه با بیان جزئیات این خبر به ایرنا گفت:وقوع حریق و انفجار گاز در یک واحد نانوایی در کوی کفیشه آبادان ساعت 13:45 دقیقه امروز ...
۸ هزار نفر در فاز ۲ پالایشگاه آبادان مشغول کار می‌شوند/ جوانان برای کسب مهارت به مرکز فنی و حرفه‌ای مراجعه کنند
ولی‌اله حیاتی در دومین جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی جنوب غرب خوزستان اظهار کرد: باید برنامه یکسانی برای  شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان تدوین شود و در مرحله اول در شورای سلامت ...
۸ هزار نفر در فاز ۲ پالایشگاه آبادان مشغول کار می‌شوند/ جوانان برای کسب مهارت به مرکز فنی و حرفه‌ای مراجعه کنند
از فرماندهی انتظامی شهرستان آبادان، ساعت 24 پنجشنبه دوم دیماه ماموران پلیس شهرستان در جریان برگزاری میهمانی شبانه در منطقه بریم آبادان قرار گرفتند. بدین ترتیب تیمی از ماموران پلیس امنیت و اطلاعات شهر ...

ارسال پاسخ یا نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


اخبار خوزستان
  • اخرین اخبار