چهارشنبه, ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
»   اخبار خوزستان  »   شناسایی 708 مورد آلوده به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان
48 views
۱۳ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۱۷:۲۰

شناسایی ۷۰۸ مورد آلوده به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: از سال 68 تاکنون 708 مورد  آلوده به ویروس HIV  در سه شهرستان آبادان،‌ خرمشهر و شادگان شناسایی شده که از این تعداد 286 نفر فوت شده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی دکتر شهرام ترحمی در نشست خبری که امروز(۱۳ آذر) به مناسبت اول دسامبر روز جهانی ایدز، در دانشکده علوم پزشکی آبادان برگزار شد، اظهار کرد: سازمان‌های حمایتی در پی هدفی هستند که بیماری ایدز تا سال ۲۰۳۰ مهار شود و در حال حاضر استرالیا این کار را انجام داده است. تعداد ۳۵ میلیون نفر آلوده به ویروسHIV  در جهان ثبت شده که حدود ۴۶ درصد از این تعداد می‌دانند که به این ویروس آلوده هستند.

وی افزود: از سال ۶۸ تا پایان خردادماه ۹۵ تعداد ۳۲ هزار و ۶۷۰ نفر آلوده به ویروسHIV  در ایران ثبت شده که ۲۴ هزار و ۳۶۱ نفر از این تعداد زنده هستند. ۸۴ درصد مبتلایان مذکر و ۱۶ درصد نیز مونث هستند. همچنین مبتلایان به این بیماری در کشور ایران در گروه سنی بین ۲۱ تا ۳۵ سال قرار دارند.

ترحمی ادامه داد: نتایج تخمین‌ها می‌گویند که ۷۵ هزار نفر آلوده به ویروس HIV در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد، تنها ۳۰ درصد شناسایی شده است.

وی با اشاره به راه‌های انتقال ویروسHIV  گفت: در سطح کشور اعتیاد تزریقی ۶۸ درصد، روابط جنسی ناسالم ۱۸ درصد، انتقال از مادر به کودک ۲ درصد و انتقال از خون و فرآورده‌های خونی یک درصد از راه‌های انتقال ویروسHIV  را تشکیل می‌دهند و چگونگی انتقال ۱۱ درصد موارد نیز نامشخص است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار کرد: در یک سال گذشته آنالیزی در سطح کشور انجام شده که ۳۹ درصد موارد ابتلا را از راه تزریق و ۴۱ درصد را از طریق تماس جنسی ناسالم اعلام کرده است.

وی افزود: بدین ترتیب راه اصلی انتقال ویروس این بیماری در سطح کشور، تماس جنسی ناسالم است و برای مهار آن باید تمرکز فعالیت‌های بهداشتی روی کنترل روابط جنسی ناسالم و حمایت از زنان باشد.

ترحمی با اشاره به میزان ابتلا به ایدز در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: از سال ۶۸ تاکنون ۷۰۸ مورد  آلوده به ویروس HIV در سه شهرستان آبادان،‌ خرمشهر و شادگان شناسایی شده که از این تعداد ۲۸۶ نفر فوت شده‌اند. در حال حاضر می‌توان روی حدود ۴۲۲ بیمار کار کرد که از این تعداد، ۱۹۶ نفر را تحت کنترل داریم که حدود ۴۷ درصد مبتلایان شناسایی‌شده را شامل می‌شوند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه شناسایی بیماران و کنترل ایدز در حوزه این دانشکده ادامه داد: به گفته رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، دانشکده آبادان در یک سال گذشته از نظر بیماریابی ایدز و مراقبت و درمان رتبه نخست را در سطح کشور را به دست آورده است. به دست آوردن اعتماد افراد بیمار و برقراری مرکز گذری درمان اعتیاد و خدمات‌رسانی به معتادان و تزریق سرنگ بین معتادان تزریقی و متادون‌درمانی از جمله فعالیت‌ها در این زمینه بوده است. البته بیش از این به مراکز گذری درمان اعتیاد جهت کنترل بیماری ایدز نیازمندیم.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با بیان این‌که در سال ۹۳، از مجموع بیماران شناسایی‌شده مبتلا به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان ۲۰.۶ درصد پرونده فعال داشته‌اند، گفت: در حوزه تحت پوشش این دانشکده در سال جاری ۲۹ بیمار جدید شناسایی شده‌اند که از این تعداد، ۲۱ نفر مربوط به آبادان، ۷ نفر مربوط به خرمشهر و یک نفر در شادگان بوده است. همچنین در شش ماهه اخیر، با انجام آزمایش‌های لازم روی ۷۵ درصد موارد شناسایی شده در حوزه آبادان، اکنون می‌دانیم که این بیماران در کدام مرحله قرار دارند.

وی اظهار کرد: از زمان ابتلای فرد به ویروسHIV  تا زمان بروز علایم بیماری ایدز تا ۱۰ سال زمان طول می‌کشد، اگر در این مدت همه ادارات و ارگان‌ها نقش خود را به خوبی ایفا کنند و آموزش‌های لازم ارایه شود، می‌توان به کنترل این بیماری کمک کرد. در همین راستا قرار است یک پایگاه بهداشتی در زندان آبادان جهت ارایه آموزش‌های لازم و کنترل بیماری ایدز در زندان آبادان ایجاد شود.

ترحمی ادامه داد: NGOهایی که در آبادان فعالیت می‌کنند، در حال حاضر در بحث کنترل بیماری ایدز بسیار عقب هستند. در این شرایط، سازمان منطقه آزاد اروند با هزینه ۱۰۰ میلیون تومان در یک سال گذشته کار توزیع غذا و لباس و غیره را میان معتادان انجام داده است.

وی افزود: در این شرایط برای کنترل تماس‌های جنسی ناسالم همه نهادهای مرتبط باید کمک کنند و آموزش‌های لازم در سطح جامعه داده شود. برای ساماندهی معتادان و تکدی‌گرا نیز به DIC نیازمندیم.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: در ‌آبادان مرکز بهداشتی و درمانی باهنر در کفیشه، در خرمشهر مرکز بهداشتی درمانی طالقانی واقع در خیابان طالقانی و در شادگان مرکز بهداشت درمانی شماره ۲ شادگان پذیرای کلیه شهروندان جهت ارایه آموزش‌ها و کمک‌های مرتبط با شناسایی و کنترل بیماری ایدز هستند.

http://ahvaz.info/#

موضوعات مرتبط اخبار خوزستان

  علی رحم کریمی در نشست شورای عشایر خوزستان که امروز، 6 اردیبهشت ماه در محل استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در یکی از مصوبه‌های شورا مقرر شد 18 پروژه آبرسانی توسط اداره کل عشایر در شهرستان انجام شود که این...
   دکتر شکرالله سلمان‌زاده در همایش تجلیل از فعالان و خیرین عرصه سلامت که امروز (6 اردیبهشت‌ماه) در دانشگاه جندی شاپور اهواز برگزار شد، با اشاره به عملکرد دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد: در سال‌های اخیر به اندازه 30 سال...
سیاوش بختیاری‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار  در خصوص عملکرد استقلال خوزستان در لیگ قهرمان آسیا، اظهار کرد: این تیم در بازی شب گذشته برابر الفتح عربستان مانند تمام دیدارهای قبلی‌اش آبروداری کرد و با تمام نداری و مشکلاتی که دارد...
    وی افزود: با استقلال دانشکده از دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی وارد فصل جدیدی شد و دانشکده باید از این پس همپای دیگر دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها به‌طور مستقل فعالیت کند. رئیس دانشکده علوم پزشکی شوشتر با اشاره...

برچسب مطالب

با اعلام این خبر اظهار کرد: هم‌اکنون از فرمانداری شهرستان استعلام گرفتیم و فعلاَ مدارس مقاطع پیش‌دبستانی، دبستان و متوسطه دوره اول تعطیل اعلام شده است. وی با بیان اینکه هنوز چیزی در خصوص تعطیلی مدارس متوسطه دوره دوم به ما...
صبح دوشنبه ماموران کلانتری 18 آبادان با طرح ورود به منزل یک سارق سابقه دار و دستگیری وی در منطقه 20 متری ذوالفقاری آبادان وارد عمل شدند که در ادامه متهم تحت تعقیب با دیدن ماموران پلیس از مخفیگاهش به...
  ریاض فرحانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی  با اشاره به اینکه هیات‌های اجرایی انتخابات در موعد مقرر با استعلام از مراجع چهارگانه‌ نسبت به بررسی صلاحیت‌ها اقدام و اسامی داوطلبان را طی مراحل قانونی به هیات‌های نظارت اعلام کردند، اظهار...
سید احمد موسوی آزاد چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد: این پرندگان از یک قاچاقچی که قصد داشت از طریق اروندرود آنها را به کشورهای همسایه قاچاق کند، در این آبراه کشف و ضبط شد. وی اظهارکرد: این قاچاقچی با...