صفحه اصلی اخبار خوزستان شناسایی 708 مورد آلوده به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان

شناسایی 708 مورد آلوده به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان

6 خواندن ثانیه
0
0
14

به گزارش خبرنگار اجتماعی دکتر شهرام ترحمی در نشست خبری که امروز(13 آذر) به مناسبت اول دسامبر روز جهانی ایدز، در دانشکده علوم پزشکی آبادان برگزار شد، اظهار کرد: سازمان‌های حمایتی در پی هدفی هستند که بیماری ایدز تا سال 2030 مهار شود و در حال حاضر استرالیا این کار را انجام داده است. تعداد 35 میلیون نفر آلوده به ویروسHIV  در جهان ثبت شده که حدود 46 درصد از این تعداد می‌دانند که به این ویروس آلوده هستند.

وی افزود: از سال 68 تا پایان خردادماه 95 تعداد 32 هزار و 670 نفر آلوده به ویروسHIV  در ایران ثبت شده که 24 هزار و 361 نفر از این تعداد زنده هستند. 84 درصد مبتلایان مذکر و 16 درصد نیز مونث هستند. همچنین مبتلایان به این بیماری در کشور ایران در گروه سنی بین 21 تا 35 سال قرار دارند.

ترحمی ادامه داد: نتایج تخمین‌ها می‌گویند که 75 هزار نفر آلوده به ویروس HIV در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد، تنها 30 درصد شناسایی شده است.

وی با اشاره به راه‌های انتقال ویروسHIV  گفت: در سطح کشور اعتیاد تزریقی 68 درصد، روابط جنسی ناسالم 18 درصد، انتقال از مادر به کودک 2 درصد و انتقال از خون و فرآورده‌های خونی یک درصد از راه‌های انتقال ویروسHIV  را تشکیل می‌دهند و چگونگی انتقال 11 درصد موارد نیز نامشخص است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار کرد: در یک سال گذشته آنالیزی در سطح کشور انجام شده که 39 درصد موارد ابتلا را از راه تزریق و 41 درصد را از طریق تماس جنسی ناسالم اعلام کرده است.

وی افزود: بدین ترتیب راه اصلی انتقال ویروس این بیماری در سطح کشور، تماس جنسی ناسالم است و برای مهار آن باید تمرکز فعالیت‌های بهداشتی روی کنترل روابط جنسی ناسالم و حمایت از زنان باشد.

ترحمی با اشاره به میزان ابتلا به ایدز در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: از سال 68 تاکنون 708 مورد  آلوده به ویروس HIV در سه شهرستان آبادان،‌ خرمشهر و شادگان شناسایی شده که از این تعداد 286 نفر فوت شده‌اند. در حال حاضر می‌توان روی حدود 422 بیمار کار کرد که از این تعداد، 196 نفر را تحت کنترل داریم که حدود 47 درصد مبتلایان شناسایی‌شده را شامل می‌شوند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه شناسایی بیماران و کنترل ایدز در حوزه این دانشکده ادامه داد: به گفته رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، دانشکده آبادان در یک سال گذشته از نظر بیماریابی ایدز و مراقبت و درمان رتبه نخست را در سطح کشور را به دست آورده است. به دست آوردن اعتماد افراد بیمار و برقراری مرکز گذری درمان اعتیاد و خدمات‌رسانی به معتادان و تزریق سرنگ بین معتادان تزریقی و متادون‌درمانی از جمله فعالیت‌ها در این زمینه بوده است. البته بیش از این به مراکز گذری درمان اعتیاد جهت کنترل بیماری ایدز نیازمندیم.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با بیان این‌که در سال 93، از مجموع بیماران شناسایی‌شده مبتلا به ویروس HIV در حوزه دانشکده علوم پزشکی آبادان 20.6 درصد پرونده فعال داشته‌اند، گفت: در حوزه تحت پوشش این دانشکده در سال جاری 29 بیمار جدید شناسایی شده‌اند که از این تعداد، 21 نفر مربوط به آبادان، 7 نفر مربوط به خرمشهر و یک نفر در شادگان بوده است. همچنین در شش ماهه اخیر، با انجام آزمایش‌های لازم روی 75 درصد موارد شناسایی شده در حوزه آبادان، اکنون می‌دانیم که این بیماران در کدام مرحله قرار دارند.

وی اظهار کرد: از زمان ابتلای فرد به ویروسHIV  تا زمان بروز علایم بیماری ایدز تا 10 سال زمان طول می‌کشد، اگر در این مدت همه ادارات و ارگان‌ها نقش خود را به خوبی ایفا کنند و آموزش‌های لازم ارایه شود، می‌توان به کنترل این بیماری کمک کرد. در همین راستا قرار است یک پایگاه بهداشتی در زندان آبادان جهت ارایه آموزش‌های لازم و کنترل بیماری ایدز در زندان آبادان ایجاد شود.

ترحمی ادامه داد: NGOهایی که در آبادان فعالیت می‌کنند، در حال حاضر در بحث کنترل بیماری ایدز بسیار عقب هستند. در این شرایط، سازمان منطقه آزاد اروند با هزینه 100 میلیون تومان در یک سال گذشته کار توزیع غذا و لباس و غیره را میان معتادان انجام داده است.

وی افزود: در این شرایط برای کنترل تماس‌های جنسی ناسالم همه نهادهای مرتبط باید کمک کنند و آموزش‌های لازم در سطح جامعه داده شود. برای ساماندهی معتادان و تکدی‌گرا نیز به DIC نیازمندیم.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: در ‌آبادان مرکز بهداشتی و درمانی باهنر در کفیشه، در خرمشهر مرکز بهداشتی درمانی طالقانی واقع در خیابان طالقانی و در شادگان مرکز بهداشت درمانی شماره 2 شادگان پذیرای کلیه شهروندان جهت ارایه آموزش‌ها و کمک‌های مرتبط با شناسایی و کنترل بیماری ایدز هستند.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در اخبار خوزستان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی

آب‌بها شهروندان خرمشهری و آبادانی از یکم خرداد تا ۱۵ تیر رایگان است/به دنبال افزایش کیفیت آب شرب این دو شهر هستیم

عبدالله سامری پیش از ظهر امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در خرمشهر، اظهار کرد: در هفته ا…