صفحه اصلی اخبار سیاسی برجام باید حفظ شود/با معاون ترامپ در ارتباطم

برجام باید حفظ شود/با معاون ترامپ در ارتباطم

0 خواندن ثانیه
0
0
13

در حالی که کشورهای مختلف آغاز سال 2017 را جشن گرفته‌اند، فدریگا موگرینی در اولین روز سال جدید در مطلبی با تاکید بر اینکه برجام حاصل «دیپلماسی تاثیرگذار» بوده، از نفع همگان در حفظ این توافق سخن گفته است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار مطلبی با عنوان «دوازده چیزی که با ما در 2017 همراه است»، به اولویت‌های سیاست خارجی این نهاد در این سال پرداخته است.

 در بخشی از این مطلب بلند بالا، فدریکا موگرینی به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پرداخته است.

او با تاکید بر اینکه برجام بر آمده از «دیپلماسی تاثیرگذار» بوده، نوشت: «در جریان مذاکرات با ایران، اغلب به ما گفته می‌شد که: شما هرگز موفق نخواهید شد. پس از اینکه سال گذشته ما توافق را امضا کردیم، شکاکان و بدبینان گفتند که این توافق هرگز عملی و کارساز نخواهد بود. اما اینطور نبود و توافق کارساز بوده است».

موگرینی ادامه داد: «ژانویه سال 2016 در وین به همراه جواد ظریف وزیر خارجه ایران ما برای اولین بار تصدیق و تایید کردیم که همه طرف‌ها توافق جولای 2015 را اجرا کردند. از آن زمان، ما مرتب دیدار کرده‌ایم».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «این دیپلماسی است که سبب تحقق و پیشبرد امور می‌شود و بر موضوعات و موانع حساس غلبه می‌کند. این دیپلماسی است که فرصت‌های تازه برای اقتصادهادهای ما، برای شهروندان ما و برای امنیت منطقه ما ایجاد می‌کند. ما با خودمان در سال جدید برای حفظ این روش و همچنین حفاظت از یک توافق تاریخی که در خدمت امنیت همگان است، عزممان را جزم کردیم».

از جمله دیگر اولویتهای اتحادیه اروپا در سال 2017 از نظر موگرینی، تداوم روابط نزدیک این اتحادیه با آمریکا، بحران سوریه، مذاکرات سازش بین رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین، برگزیت، بحران اوکراین و روابط اتحادیه اروپا با کوبا است.

او درباره روابط اتحادیه اروپا با آمریکا مواضع 8 ساله دولت باراک اوباما نوشته است: «در سالهای اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا در مورد تک تک پرونده ها از سوریه گرفته تا تغییرات اقلیمی، اوکراین و فرایند صلح خاورمیانه، دوشادوش هم کار کرده‌اند».

موگرینی افزود: «چنین کاری با دولت جدید(آمریکا) ادامه خواهد یافت. ما همین حالا هم با تیم انتقالی در ارتباط هستیم و من خودم شخصا با مایک پنس معاون رئیس جمهور منتخب در ارتباط هستم تا بر اساس منافع و اصول مشترکمان که ما همیشه با آمریکا در آن اشتراک داشتیم، کار خواهیم کرد».

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری در اخبار سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی

پرده‌برداری واشنگتن پست از روند بازگرداندن پول‌های بلوکه شده ایران در آمریکا /ادعای ترامپ درباره غیر قانونی بودن پرداخت 1.7 میلیارد دلار به ایران صحت دارد؟ /جنجال بر سر هواپیمای حامل پولی که در فرودگاه تهران به زمین نشست /دولت اوباما همچنان زیر تیغ انتقادات مرد جنجالی کاخ سفید

گلن کسلر در گزارشی که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده است،نوشت: اخیرا ترامپ در پیامی تویی…