چهارشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۵
»   اخبار خوزستان  »   500 نیرو در طرح 550 هزار هکتاری در خوزستان مشغول به کار هستند
21 views
۱۵ دی ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۴۲

رئیس سازمان مديريت و برنامه ريزي خوزستان:

۵۰۰ نیرو در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در خوزستان مشغول به کار هستند

این طرح ظرفیت مناسبی در حوزه شیلات و آبزی‌پروری دارد و در تلاش هستیم تا از این ظرفیت‌ها نیز استفاده کنیم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: در حال انجام مذاکراتی هستیم تا نیازهای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در مراحل بعدی بررسی شوند و در قالب فرصت‌های سرمایه‌گذاری به اطلاع سرمایه‌گذاران استانی برسند.

امید حاجتی در همایش تبیین دستاوردهای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری که امروز ، سوم شهریورماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در سال های اخیر شرایط اقتصادی استان و کشور به گونه‌ای بود که در فضای رکود به سر می بردیم اما امروز طبق سیاست‌های مناسبی که دولت اعمال کرده، تورم به صورت کامل مهار شده است.

وی افزود: علیرغم تحریم‌هایی که علیه کشور وجود دارد، تلاش‌های زیادی شده تا از شرایط رکود خارج شویم و گام‌های مثبتی نیز در این زمینه برداشته شده است اما هنوز با اهداف دولت فاصله زیادی داریم.

حاجتی تصریح کرد: در چنین شرایطی اجرای طرح های بزرگ دولتی به عنوان یکی از روش‌هایی که به خروج از رکود کمک می‌کند همیشه در ادبیات اقتصادی مطرح بوده است و یکی از این طرح‌ها طرح ۵۵۰ هزار هکتاری بود.

وی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به عنوان یکی از موفق‌ترین طرح‌های آبی و خاکی کشور یاد کرد و گفت: همچنین می توان از این طرح به عنوان یکی از مؤثرترین مصوبات سفر رئیس جمهور هم برای کشور و هم استان  یاد کرد. طرح ۵۵۰ هزار هکتاری آثار ارزشمندی دارد و در بحث برنامه امنیت غذایی به عنوان یک طرح بسیار مهم مطرح است.

حاجتی ادامه داد: در حوزه تولید قند و شکر این طرح می‌تواند ما را به سمت بی‌نیازی واقعی هدایت کندو این طرح باعث شد که ما تقریباً از تمام ظرفیت پیمانکاران و مشاوران استان که می‌توانستند در این طرح مشغول شوند استفاده کنیم و حدود ۸۵۰۰ نیرو تا این لحظه در  در این طرح در خوزستان مشغول به کار هستند.

وی اظهار کرد: از روزهای ابتدایی ستادی برای طرح ۵۵۰هزار هکتاری در خوزستان شکل گرفت. این ستاد تلاش کرد علاوه بر حمایتی که در اجرای طرح انجام می‌دهد به موضوعات متفرقه و فواید طرح برای خوزستان نیز بپردازد. در ستاد تشکیل شده از همان ابتدا بر استفاده از ظرفیت مشاوران و پیمانکاران داخلی در طرح و رعایت بخشنامه خرید داخلی تأکید شد به این صورت  که ملزومات طرح حتماً از تولیدات داخل خریداری شود.

حاجتی با بیان این که طرحی با این عظمت قطعاً با مشکلاتی در اجرا نیز مواجه خواهد بود، افزود: ۵۵۰ هزار هکتار حدود ۱۰ درصد از اراضی استان را شامل می شود که اجرای آن زحمت زیادی نیاز دارد و جا دارد از نیروهای موسسه جهاد نصر تشکر و تقدیر شود. هر چند مشکلاتی در اجرا و در برخی کانال‌ها است و برخی زهکش‌های اصلی در برخی مناطق نیازمند اصلاح هستند اما در مجموع طرح به شکل قابل دفاعی در حال حرکت است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: این طرح ظرفیت مناسبی در حوزه شیلات و آبزی‌پروری دارد و در تلاش هستیم تا از این ظرفیت‌ها نیز استفاده کنیم. البته مشکلاتی مانند کمبود اعتبار در حوزه کانال‌ها و برخی زهکش‌های سراسری نیز مطرح است.

وی اظهار کرد: طبق آخرین تصمیمات گرفته شده و بر اساس طرحی که سازمان جهاد کشاورزی پیشنهاد می‌دهد یک یا ۲ درصد اعتبارات طرح را به ساماندهی تشکل بهره‌برداران اختصاص می دهیم و همچنین مطالعه جامعی برای بهره‌برداری از تمام طرح و الگوهای کشت انجام خواهد شد که تأمین اعتبار آن نیز انجام شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان اظهار کرد: مجوز تخصیص آب فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نیز اخذ شده است و معاون اول رئیس جمهور نیز طی نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب خواستار تامین اعتبار آن شده است.

حاجتی عنوان کرد: در اجرای فاز دوم باید به بحث توازن منطقه‌ای نیز توجه شود. بنا به دلایلی مانند کمبود مطالعات انجام شده پیش از اجرا، مناطق شمالی استان کمتر از این طرح برخوردار شده‌اند. با هماهنگی‌های انجام شده قرار است اقدامات اراضی مناطق شمال استان نیز در فاز دوم شروع شود.

وی گفت: با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی ۱۵ شهرک تخصصی کشاورزی که قرار است صنایع تبدیلی، نگهداری، بسته‌بندی و … مباحث تخصصی و پژوهشی در آنها انجام شود، در استان جانمایی شده است.اکنون مطالعات چهار شهرک نهایی و تخصیص آب اراضی آنها نیز انجام شده است و امسال کلنگ آنها زده خواهد شد.

http://ahvaz.info/#

موضوعات مرتبط اخبار خوزستان

 شهرک نفت اهواز امروز(11 اسفند ماه) میزبان پیکر پاک دو شهید گمنام دفاع مقدس بود. پیکرهای پاک این شهدا امروز با حضور خانواده‌های شهدا و مردم شهرستان اهواز از از میدان فرودگاه، شهرک نفت به سمت پارک سلامت (یادمان شهدای...
منصور معتمدی با بیان این که تنها در انتظار اداره کل میراث فرهنگی استان هستیم تا دستور بازگشایی موزه را صادر کند در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ اظهار کرد:‌ بازگرداندن این گنجینه از...
سیدراضی نوری در گفت وگو باخبرنگار اجتماعی  با تقدیر از اقدام دولت جهت آغاز نهالکاری در خوزستان به منظور مهار پدیده ریزگردها اظهار کرد:‌ مالچ پاشی یا نهال کاری تاثیر مهمی در مهار کانون های گرد و غبار دارد اما...
هدایت‌الله خادمی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان که شامگاه‌ سه‌شنبه، ‌دهم اسفندماه در استانداری برگزار شد، خطاب به نوبخت اظهار کرد: ‌در این جلسه هر چه که در مورد اجرای برنامه ها گفته شد، اسمی از شمال...

برچسب مطالب

وی تاکید کرد: اکنون مدیران برنامه ریزی این دولت نیز چیزی از توانمندی آنها کم ندارد و انتظار می رود در ماه های باقی مانده دولت طرحی نو  در راستای اشتغال انجام شود. مدیرکل دفتر جذب و حمایت سرمایه گزاری در استان...
محمدرضا نوبخت صبح امروز وارد فرودگاه بوشهر شد و مورد استقبال استاندار، نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران دستگاه‌‌های اجرایی قرار گرفت. وی در بدو ورود در جمع خبرنگاران با بیان اینکه استان بوشهر، استانی فرهنگی، دینی...
  رضا میرانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون از مجموع 19 هزار و 127 تعهد اشتغالزایی در استان، تعداد 17 هزار و 850 شغل معادل 93 درصد از تعهدات محقق شده است. وی با بیان این‌که...
سيد حسين سليمى در ارتباط با صحبت هاى وزير اقتصاد مبنى بر خروج اقتصاد كشور از ركود گفت: براى مشخص شدن ركود اقتصادى كشورها معيارهاى معينى وجود دارد كه يكى از مهمترين آنها رشد اقتصادى در سه فصل فصل متوالى...
  • اطلاعات خوزستان