روسیه برای دادن هواپیما به ایران نیازمند اجازه از شورای امنیت است/ مدل بالاتر تجهیزات نظامی الزاما برای کشور “کارا تر” نیست

سید رسول موسوی سفیر پیشین ایران در تاجیکستان در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی  با اشاره به لیستی که به عنوان نیازهای نظامی ایران در سفر اخیر وزیر دفاع  کشورمان به روسیه تهیه شده بود، گفت: ظاهرا آن لیست، لیست قابل توجهی است که به نظر می آید روس ها هم توافق دارند که به مرور این لیست را در اختیار ایران قرار دهند.
این کارشناس روابط نظامی ایران با روسیه اظهار داشت: در اسنادی که روس ها منتشر کرده اند رقم 10 میلیارد دلاری را برای این مبادله طی چند سال در نظر گرفته اند.
وی تصریح کرد: در این بین قطعنامه سازمان ملل مطرح کرده است که برای آن نوع تجهیزات محدودیت های پنج ساله ای را قائل شده است که هم اکنون یک سال از آن گذشته است.
موسوی با تأکید بر اینکه باید ببینیم روس ها در ارتباط با آن قطعنامه چگونه موضوعات را حل وفصل می کنند، خاطر نشان کرد: قطعنامه موضوعیت ندارد بلکه می گوید انتقال موشک، تانک وهواپیما نیاز به اجازه قبلی از شورای امنیت دارد و به عبارتی یک رژیم اجازه گذاشته اند.
سفیر پیشین ایران در تاجیکستان تصریح کرد: یعنی اگر روسیه بخواهد این تجهیزات را به ایران تحویل بدهد باید از شورای امنیت اجازه بگیرد و ممکن است در شورای امنیت یکی از قدرت های دیگر وتو کند و آن موقع شرایط دیگری بوجود خواهد آمد.
وی با بیان اینکه درحال حاضر همکاری ها در یک بستر قابل توجهی در حال انجام است، اظهار داشت: تجهیزات دفاعی که S300 هم از جمله آنها بوده است با روابط فعلی تحویل ایران داده شده است.
موسوی در پاسخ به این سوال که آیا روسیه سامانه ی S400 را تحویل ایران می دهد یا خیر؟ گفت: باید دید که نیاز یک کشور را چه تجهیزاتی رسم می کند و الزاماَ بالا رفتن رقم یک مدل به معنای یک اقدام عادی نیست.
سفیر پیشین ایران در تاجیکستان افزود: مثلا در بحث هواپیما ممکن است F4 برای یک کشور بهتر از F5 باشد برای اینکه آن کارویژه خود را دارد و بنابر این باید دید که چه سیستم دفاعی می تواند کار را راه بیاندازد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *