تعاملات جهانی برگ برنده روحانی؛ رای قاطع مجلس ایران به کابینه

رسانه های جهان در بازتاب رای اعتماد قاطع نمایندگان مجلس به وزیران پیشنهادی رئیس جمهوری، به وضعیت وزرای نفت و امورخارجه که به حوزه تعاملات بین المللی ایران ارتباط دارد، توجه بیشتری نشان دادند.

پس از انتخاب دکتر «حسن روحانی» به ریاست جمهوری دولت دوازدهم ، گمانه زنی های زیادی در زمینه کابینه دوازدهم، اهداف کلان و تغییرات احتمالی دولتمردان ارائه شد. چندی بعد روحانی افراد مورد نظر خود را معرفی کرد و به مجلس فرستاد.
سرانجام از مجموع وزرای پیشنهادی رییس جمهوری برای 17 وزارتخانه مجلس تنها به یک فرد رای اعتماد نداد. در واقع به جز وزارت نیرو، نمایندگان مجلس به همه وزیران پیشنهادی برای کابینه اعتماد کردند.
رای اعتماد قاطع مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی روحانی چه از نظر تعداد وزیران تایید شده و از نگاه میزان حمایت حداکثری نمایندگان در مجلس در چند دوره اخیر کم سابقه بوده است. این مسائل در رسانه های انگلیسی زبان منطقه و جهان نیز بازتاب داشت که در بخش زیر به برخی از آن ها پرداخته می شود.

** اعتماد حداکثری
این امر کم سابقه بوده است که به طور تقریبی همه وزیران مورد نظر یک رئیس جمهوری رای اعتماد بگیرند. وزیر نیرو تنها فردی بود که قادر نشد رای اعتماد را کسب کند. ضمن اینکه روحانی فرد مورد نظر برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در آینده معرفی می کند. خبرگزاری چینی «شینهوا» در این زمینه نوشت: مجلس ایران به 16 تن از وزیران پیشنهادی روحانی در کابینه 18 نفره رای اعتماد داد. روحانی برای 17 وزارتخانه وزیرانی را به مجلس معرفی کرده بود.
خبرگزاری «اسوشیتدپرس» با برجسته سازی این نکته که مجلس ایران همه اعضای کابینه به جز یک نفر را تایید کرد در نخستین بخش گزارش خود آورد: نمایندگان مجلس به 16 نفر از اعضای پیشنهادی روحانی برای کابینه رای دادند؛ از جمله این که پس از 25 سال مجلس برای وزارت دفاع به وزیری رای اعتماد داد که متعلق به ارتش است .
از دیگر وزیران تایید شده مجلس که مورد توجه این خبرگزاری قرار گرفت «محمدجواد ظریف» بود که توانست توافق هسته ای را در سال 2015 با قدرت های جهانی به نتیجه برساند. وی توانست 236 رای مجلس را کسب کند.
گزارش این خبرگزاری افزود: بیشترین رای مجلس به ژنرال «امیر حاتمی» برای وزارت دفاع بود که توانست261 رای کسب کند. حاتمی 51 ساله در مجلس اعلام کرد که به دنبال توسعه برنامه موشکی است. روحانی نیز تاکید داشت حاتمی رابطه میان ارتش و سپاه را توسعه می دهد و از فناروی های نوین برای گسترش توان تسلیحاتی ایران استفاده می کند.

**تمرکز بر وزیران نفت و امورخارجه
تحلیلگران و رسانه های خارجی به وزیران نفت و امور خارجه بیشتر از دیگران توجه داشتند. در این راستا تعاملات بین المللی «بیژن نامدار زنگنه» و «محمدجواد ظریف» و دستاوردهای آن ها بیشتر از بقیه مورد توجه قرار گرفت.
خبرگزاری «رویترز» در این زمینه نوشت: مجلس ایران وزیران نفت و امور خارجه ایران را در کابینه جدید تایید کرد. این دو فرد از وزیران عملگرا (پراگماتیک) و از اعضای کلیدی کابینه روحانی هستند.
این گزارش در مورد موفقیت های زنگنه در وزارت نفت کشورمان نوشت: وی از زمان برداشته شدن تحریم ها، ظرفیت تولید نفت خام ایران را به شدت افزایش داد و توانست قراردادی چند میلیارد دلاری را با شرکت توتال فرانسه جهت توسعه میدان گازی پارس جنوبی منعقد کند.
گزارش در مورد ظریف نیزعنوان داشت: وزیر امور خارجه ایران مسئول مذاکرات هسته ای با قدرت های غربی بود. روحانی در مورد ظریف گفت مهمترین وظیفه وزیر امور خارجه حفظ توافق هسته ای و جلوگیری از موفقیت آمریکا و دشمنان ایران است.
رویترز نوشت 14 وزیر دیگر روحانی هم از مجلس رای اعتماد گرفتند و تنها نامزد وزارت نیرو نتوانست به اندازه کافی رای کسب کند.
این گزارش به حاشیه های کابینه مورد نظر روحانی پرداخت و نوشت: در هفته های گذشته اصلاح طلب ها از روحانی به انتقاد پرداختند. همچنین فهرست وزیران به طور کامل مردانه بود. وی دوتن از زنان را به عنوان معاون خود اعلام کرد. در ایران معاون رئیس جمهوری مسئولیت یک وزیر را ندارد و نیازمند تایید مجلس نیست.
به نوشته رویترز ؛ رای اعتماد به بیشتر وزیران پیشنهادی روحانی یک موفقیت بزرگ برای رئیس جمهوری ایران است.
تارنمای شبکه خبری «بلومبرگ» در این زمینه آورد قانونگذاران ایران کابینه دوم روحانی را تایید کردند. روحانی توانست رای اعتماد مجلس را برای همه وزیران پیشنهادی به جز یک نفر دریافت کند. مجلس حمایت کامل خود را از برنامه های روحانی نشان داد حال آنکه این برنامه ها مورد انتقاد برخی محافظه کاران قرار گرفته و در نتیجه احتمال تقابل با آمریکا را افزایش داده است.
این گزارش هم رای اعتماد به ظریف و زنگنه را مهم ارزیابی کرد و آن ها را از متحدان مهم روحانی در دور نخست ریاست جمهوری دانست. بلومبرگ عنوان کرد: زنگنه به علت توافق با توتال فرانسه در زمینه سرمایه گذاری در حوزه انرژی هدف انتقاد محافظه کاران قرار داشت. از طرف دیگر رویکرد آشتی جویانه ظریف و توافق با آمریکا نیز مورد نقد برخی مخالفان قرار گرفته است.
این شبکه خبری افزود: روحانی 68 ساله چند ماه قبل در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و اکنون تلاش می کند سیاست خود در زمینه مقابله با انزوای ایران و رفع بیشتر تحریم ها را دنبال می کند.
این گزارش با اشاره به تنها گزینه روحانی که از مجلس ایران رای اعتماد نگرفت آورد: قانونگذاران در مجلس شورای اسلامی از «حبیب الله بیطرف» وزیر پیشنهادی نیرو به این دلیل ناراضی بودند که در سخنان خود در مجلس برنامه کارآمد و موثری را برای مقابله با کمبود آب ارائه نکرده بود. به همین دلیل وی تنها از سوی 133 نفر از 288 نماینده رای مثبت دریافت کرد.
تارنمای نشریه «گالف تایمز» نیز رای اعتماد به وزیران نفت و امورخارجه را برجسته کرد و نوشت: مجلس ایران به وزیران عمل گرای نفت و امورخارجه در کابینه روحانی رای اعتماد داد. زنگنه قراردادی چند میلیارد دلای را برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران به امضا رساند. ظریف نیز با توافق هسته ای سال 2015 تحریم ها علیه ایران را متوقف و رفع کرد.
این گزارش نوشت قبل از این ، اصلاح طلبان از روحانی انتقاد می کردند که فهرست وزیران کابینه مردانه است. روحانی در دوره رقابت های انتخاباتی بر حقوق زنان تاکید می کرد.

پژوهشم**9130 ** 1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *