سیاسیون تنها برای رای خانواده بزرگ ورزش و قهرمانان را می‌شناسند/به دلیل ورزشکار حرفه‌ای بودن از چشم خانواده‌ام افتادم/به پیشنهاد تیم‌های ملی کشورهای دیگر فکر می‌کنم

ورزش بی‌بضاعت و پر استعداد این شهرستان در سال‌های اخیر با تلاش ورزشکاران خود و مدیریت توانمند هوشنگ حاتمی در راس اداره ورزش و جوانان توانست یک جایگاه مناسب پیدا کند و به یکی از قطب‌های بزرگ چند رشته ورزشی استان خوزستان و حتی کشور تبدیل شود.
بدون شک وارد شدن سرمایه‌گذار به ورزش این شهرستان به مانند حمایت‌های علی‌بابا احمدپور از تیم کشتی سینا صنعت در لیگ برتر کشور که فصل گذشته با قهرمانی در جهان مواجه شد می‌تواند به اوج شکوفایی خود برسد و می‌توان گفت در این زمینه ورزش ایذه نیاز مند چندین احمدپور است.
با این وجود اکثر ورزشکاران با هزینه‌های شخصی در مسابقات مختلف شرکت کرده و با وجود اینکه هزینه‌های حضور ورزشکاران به اردوهای مختلف ورزشی باید توسط فدراسیون مربوطه تامین می‌شد ولی باز هم حمایت مالی هوشنگ حاتمی با اندک هزینه‌هایی که در دست داشت باعث رضایت از این حوزه در ایذه شد.
در کنار لزوم توجه مسئولان استانی و کشوری به نیازهای ورزشکاران این شهرستان با توجه به درخشش در مسابقات بین‌المللی، نیاز است که به جز اداره ورزش، سایر ادارات نیز به منظور حمایت از ورزشکاران، تشویق جوانان به سمت ورزش و همچنین کاستن از معضلات اجتماعی این منطقه اقدامات اساسی را انجام داده که متاسفانه تا به امروز این امر محقق نشده است.
هرچند که حضور محسن بیرانوند به عنوان فرماندار در شهرستان ایذه و برنامه‌های وی با تشکیل صندوق حمایت از ورزشکاران مواجه شد ولی متاسفانه وعده سیاسیون و مسئولان دیگر به منظور حمایت از ورزش در حد وعده باقی ماند و به جای تامین هزینه ورزشکاران به صورت ماهیانه، شاید در هر سه ماه یک‌بار این مهم آن هم با هزینه‌های اندک رخ دهد.
با این وجود ورزشکاران ایذه‌ای با کمترین امکانات خود در میادین بزرگ کاری را انجام می‌دهند که ورزشکاران شهرها و استان‌های برخوردار نتوانسته و اگر این برخورداری به ورزش با استعداد ایذه برسد باید منتظر چندین ملی‌پوش در ورزش ایذه بود.
ابراهیم آمیغ یکی از ورزشکاران رزمی شهرستان ایذه است که در سال‌های اخیر در فصول مختلف شهروندان ایذه‌ای نام وی را شنیده و میادین این شهر بنر تبریک قهرمانی‌های جهان و آسیایی‌ وی به همراه اکبر طاهری را به خود دیده است.
جوانی بی ادعا و پر تلاش که تا مسابقات جهانی نام ایذه را مطرح کرده و بارها در مسابقات مختلف پرچم کشورمان را به اهتزاز در آورده است.
با این وجود وی به عنوان یکی از صدها ورزشکار ایذه‌ای نیازمند توجه مسئولان بوده و در گفت‌و‌گویی تفصیلی با این رسانه از گلایه‌ها و مشکلات خود و درخواست از مسئولان سخن گفت.


ابراهیم آمیغ قهرمان ورزش های رزمی جهان-او اسپورت

*فارس-از خودتان و مدال‌هایی که کسب کرده‌ای بگو.

آمیغ: ابراهیم آمیغ هستم، ورزشکار بیکار ایذه‌ای با ۳۰ دوره قهرمانی جهان، آسیا، کشور و منطقه‌ای که این روزها بیکاری و بی‌پولی و اینکه به این دلیل ورزش و افتخار آفرینی را کنار بگذارم بسیار عذابم می‌دهد. جوانی که سال‌ها برای رسیدن به قله‌های آن ضربه دیدم، مصدوم شدم، از زندگی خود زدم و با تمام نداشته‌های ورزش ایذه ساختم ولی باید به آسانی آن را کنار بگذارم.

*فارس-از مدال‌ها، قهرمانی‌های بزرگ و مسابقات مطرحی که شرکت کرده‌ای بگو.

آمیغ: در کارنامه ورزشی خود با وجود سن و سال کم یک دوره قهرمانی جهان، دو قهرمانی آسیا، ۶ قهرمانی مسابقات حرفه‌ای او اسپرت، ۸ قهرمانی کشور و چندین قهرمانی استان دارم و به عنوان نخستین رزمی کار شهرستان ایذه هستم که تا کنون در رده سنی بزرگسالان در مسابقات جهانی و آسیایی کسب مدال کرده‌ام.

*فارس-این‌روزها مشغول چه کاری هستی و آیا قرار است در مسابقه‌ای شرکت کنی؟

آمیغ: خودم را برای خدمت مقدس سربازی آماده می‌کنم، چون قرار است آبان ماه به سربازی اعزام شوم و با توجه به اینکه هیچ فردی تا کنون در جهت معرفی بنده به تیم‌های ورزشی نظامی همکاری نکرده به احتمال زیاد ورزش قهرمانی را کنار بگذارم و برای مدت طولانی از آن دور باشم.

با این وجود نزدیک به یک ماه دیگر مسابقات جهانی ورزش‌های رزمی او اسپرت در کشور هند برگزار می‌شود ولی به‌دلیل عدم داشتن هزینه برای حضور در آن از مسابقات باز بمانم.

*فارس-از مشکلات خودت بگو، چه مسائلی باعث می‌شود که گاها از ادامه راه دل‌سرد شوی؟

آمیغ: تنها محل و مکان تمرین من کوه‌های اطراف شهر و جاده کمربندی است، در تمام مسابقات قبلی خود با هزینه شخصی شرکت کرده‌ام و برای این حضور قرض گرفته‌ام و تمام اندک پولی که گاها از رقابت‌های مختلف کسب می‌کنم را برای کم کردن بدهی‌های چند میلیونی شرکت در مسابقات هزینه می‌کنم و هیچ چیزی حتی برای تامین لوازم و تجهیزات خود ندارم.

با توجه به تحصیل در رشته‌های خوب به دلیل صرف مخارج دانشگاهی در ورزش از ادامه تحصیل انصراف دادم، تنها اسپانسر زندگی من پدرم بوده که وی هم دیگر توان پرداخت مخارج من را ندارد.

*فارس-خانواده‌ات از اینکه در این شرایط قرار گرفته‌ای چه احساسی دارند و شرایط چگونه است؟

آمیغ: من از خانواده‌ام به خاطر تمام سختی‌هایی که آفریدم معذرت می‌خواهم از آنها هم به دلیل حمایت از من تشکر می‌کنم؛ ولی یک خانواده و پدر تا یک سن مشخص می‌تواند تمام هزینه‌های فرزند را تامین کند، اینک که من در سن کار هستم هیچ منبع درآمدی ندارم و تنها تخصص من ورزش بی‌حاصل و بی درآمد است که عاشقانه در آن هستم.

راستش خانواده‌ام دیگر رضایت به ادامه ورزش قهرمانی من ندارند و من به دور از چشم آنها و مخفیانه ورزش می‌کنم و در این بین مسئولان شهرستان فقط شعار سر دادند.

نماینده هم که فقط در انتخابات و برای رای‌گیری از جامعه بزرگ ورزش ورزشکاران را دوست داشت در صورتی که امروز هیچ کدام از قهرمانان شهر خود را نمی‌شناسد.

*فارس-تا کنون پیشنهاد حرفه‌ای داشته‌ای، چرا به تیم‌های باشگاهی نمی‌روی؟

آمیغ: با توجه به اینکه ورزش او اسپرت و رزمی انفرادی است و لیگ نیز برای آن وجود ندارد تا ورزشکاران بتوانند حداقل درآمدی داشته باشند، تنها تمرین انفرادی و حضور در انتخابی تیم ملی و اعزام به مسابقات در قالب تیم ملی مقدور است که قبل و بعد از مسابقه هیچ درآمدی برای ما ندارد و برای حضور در مسابقات مختلف بین‌المللی نیز با هزینه‌های شخصی ورودی را پرداخت می‌کنیم‌.

امیدواریم روزی شعارهای مسئولان و نمایندگان برای منفعت خودشان نباشد و به حداقل چیزی که شعار آن را سر داده‌اند پایبند باشند، ورزش ایذه و ورزشکار ایذه‌ای نیازمند استفاده از فرصت‌های وعده داده شده است که متاسفانه پس از منصب گرفتن فرد شعار دهنده از بین می‌رود.

من به واسطه چندین قهرمانی بین‌المللی خود و ارزش گذاشتن کشورهای دیگر به ورزشکاران از سوی چند کشور پیشنهاداتی مبنی بر حضور در تیم ملی آنها داشته‌ام و با توجه به بی‌توجهی آشکار و جدی مسئولان به خود، بالا آمدن میزان بدهی‌ها، عدم ساختن آینده مالی و عدم داشتن حداقل‌ها مجبور به فکر کردن به این پیشنهادات بر خلاف میل باطنی خود هستم. امیدوارم مسئولان راه روشنی را به من نشان دهند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *